Ngrok ile Localhost Tünelleme

Ngrok, yerel makinanızı tünelleyerek ve size bir subdomain vererek – yerelinizi internet üzerinde yayınlamanıza yardımcı olan bir araçtır. Bu sayede yerel makinanızda çalışan bir uygulamayı uzakta bulunan müşterinize veya ekip arkadaşınıza çalışır halde göstermek için bir yerlere deploy etmenize gerek kalmaz.

Ngrok sayesinde yazmış olduğunuz kodu kolayca demo edebilir, HTTP trafiğini takip ve replay edebilir, request’leri, form verilerini, JSON/XML datasını uygulama web arayüzü üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Kurulum

https://ngrok.com/ adresinden işletim sisteminize uygun dosyayı indirin. Zip arşivini uygun bir konuma (Masaüstü vb.) çıkartın.

Yardım Kılavuzu

Zip içerisinden çıkan dosyanın bulunduğu dizine terminalden düşün. Ardından;

komutu ile uygulamanın yardım sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Doğrulama

Ngrok’un tüm özelliklerinden faydalanabilmek için websayfası üzerinden ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Daha sonra ise dashboard sayfasından edindiğiniz anahtar ile doğrulama yapın;

Kullanım

Yerel makinanızın 80.portunu internete açmak ve erişim için bir domain almak istiyorsanız kısaca aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

Komutu çalıştırdığınızda internet üzerinde çalışan bir domain adresiniz anında hazır olacaktır.

ngrok-80

Forwarding” alanında yazan adresi istediğiniz kişilere göndererek, yerel makinanız üzerinde bağladığınız porta client gibi bağlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Port Ayarları

Ngrok’a başka bir port numarası vererek (örneğin Rails geliştiricileri 3000 portunu) aynı yöntemle yerelinizi paylaşabilirsiniz.

ngrok-3000

Subdomain Ayarları

Ngrok’un size vermiş olduğu rastgele subdomain işinizi görmüyor ve kendi alan adınızı belirlemek istiyorsanız “subdomain” parametresini kullanabilirsiniz;

Bu durumda ngrok adresiniz http://ais.ngrok.com ve https://ais.ngrok.com olacaktır.

HTTP Authentication Ayarları

Ngrok’un bir diğer şahane özelliği ise HTTP authentication desteklemesi. Bu özelliği kullanabilmek için “httpauth” parametresi girmeniz yeterli:

HTTP Trafik Analizi

Gelen HTTP trafiğini analiz edebilmek için ngrok adresinize 1 kez request (URL’yi tarayıcınızda açarak sayfayı görüntüleyin!) yapın.

Daha sonra ise http://localhost:4040/http/in adresinden gelen trafiği analiz edebilir, replay edebilir ve uygulamanızın nasıl davrandığını izleyerek hatalı durumları yakalayabilirsiniz.

ngrok-requests

1 thought on “Ngrok ile Localhost Tünelleme”

Leave a Reply