Ubuntu 12.04 – Oracle JDK Kurulumu

Olayların Hikayesi

Bir kaç gün önce Ubuntu’mda sürüm yükselterek 12.04’e terfi ettim. Daha önce ki sürümde bulunan “unity” kaynaklı pek çok hata bulunuyordu, bir ihtimal bunlar sihirli bir değnek değmişcesine düzelir diye umut ettim ama nafile. Hala unity’de bir takım sıkıntılar var, keza Chrome yine Windows’ta olduğu kadar stabil çalışmıyor (chrome geliştiricileri bundan da unity2d’yi sorumlu tutuyor). Velhasıl, güncelleme akabinde NetBeans’i de terk edip daha hafif bir Ruby IDE’si arayışına girdim.

 • Unity hakkında detaylı bilgi için şu adresi ziyaret edebilirsiniz: https://www.udemy.com/unitycourse/#tutorial

Elbette durduk yere değil, gerek NetBeans’in gittikçe hantallaşan yapısı, kullanmadığım zilyon tane özellik barındırması, 7.x sürümlerinde Ruby desteğini kaldırması (harici olarak devam eden çalışmaları saymıyorum) ve daha pek çok sebepten dolayı NetBeans’le yolları ayırmaya karar verdim. Daha hafif, daha Ruby odaklı ve uzun dönem Ruby desteği sunacak bir IDE ararken, yine nispeten hantal bir IDE olan RubyMine‘ı buldum. Aslında buldum demek yanlış, daha önceden de haberdardım fakat ücretli olduğu için hiç sıcak bakmamıştım. IDE’den çok fazla beklentisi olmayan biri olarak, RubyMine yetti de arttı. Üstüne üstlük, başvurduğum “eğitim lisansını” da ücretsiz sağlayarak gönlümde yer edindiler. Kızları gibi gönülleri de güzel olan Çek’li dostlarımızdan da böyle bir davranış beklenirdi zaten.

Merhaba RubyMine!

Tez vakitte RubyMine’ı indirdim, bir heves arşivden çıkardığım dosyaları incelerken kurulum notlarını es geçerek okumadım ve doğrudan kuruluma geçtim [eşşek olduğum için]. Kurulum esnasında OpenJDK hakkında bir uyarıda bulundu, çok takmadım devam ettim. Sonuç, RubyMine çalışmadı. Çeşitli kaynaklardan okuduğum kadarıyla RubyMine geliştiricileri OpenJDK’yı grafik sorunları olduğu yönünde eleştiriyor ve kesinlikle Oracle JDK’yı şart koşuyorlar. İş başa düştü.

PPA ile Oracle JDK Kurulumu (Kötü) Tecrübesi

Oracle JDK çeşitli lisans sebepleri yüzünden artık resmi Ubuntu repo’larında bulunmuyormuş bu vesileyle öğrendim. Güncellemeleri de kolay takip edeyim diye PPA ile kurulum yapma yoluna gittim. Okuduğum hiç bir yöntem tam olarak işe yaramadı, çok zaman alan ve can sıkan bir kuruluma hazır olun.

Öncelikle PPA listemizde bir takım güncellemeler yapmamız gerekiyor. Normalde pek tavsiye edilmez fakat şuan güvenmekten başka çaremiz yok.

Eğer kurulum başarıyla yapıldıysa ne ala, çok şanslısınız diyebilirim. İlk aldığım hata şöyleydi:

Unable to locally verify the issuer’s authority.

edelivery.oracle.com adresine güvenliği gözardı ederek bağlanmak için`–no-check-certificate’ seçeneğini kullanın.

download failed Oracle JDK 7 is NOT installed.

dpkg: oracle-java7-installer (–configure) işleminde hata: installed post-installation script alt işlemi çıkış durumunda hata döndürdü :

1 İşlem sırasında hatalar bulundu:

[Bir çok hatanın sıralanmasıyla devam eden sorun]

Sorup soruşturduğumda bu hatanın PPA ile ilgisi olmadı cevabı aldım;

Önerilen bu çözümde işe yaramadı.

Yapmadığın için olabilir dediler fakat alakası yoktu.  Hataların bir kısmını (PPA ve JDK ile alakasız olanları) çözdükten sonra hala karşımda lanet sertifika hatası vardı.

Hatanın söylediği gibi devamlı olarak “–no-check-certificate” seçeneğini kullansam da kurulumu yapamadım. Bir takım sertifika paketleri kurdum, illa ki SSL isteme davasını iptal ettim, güvensiz bağlantıyı açtım vs. vs. Tık yok, aynı hata. Yaptığım pek çok şeyi de bilinçsiz yapmam cabası. Sağda solda okuduğum yüzlerce farklı çözüm önerisini denedim.

[Şu ana kadar anlattığım şekilde PPA ile kurulum yapabildiyseniz ne ala, ancak yapamadıysanız sıra geldi ikinci yönteme.]

Dosya Arşivinden Oracle JDK Kurulumu

Tüm bu sorunlardan sonra hepsini boşverdim ve kaynaktan derlemeye karar verdim. Tabi ben bu kararı verene kadar 4 saat geçmiş, internette okumadığım blog, stackoverflow’da incelemediğim rapor kalmamıştı.

Şurdan önce OracleJDK’yı indirin. Bunu gözle görünür, ulaşması kolay bir yere alarak (örnekte home altında olduğu varsayılacaktır) arşivden çıkartın. GUI ile yapabileceğiniz gibi, illa uçbirimden bu işi yapmak isterseniz;

Klasör ismini “oracle-java” olarak değiştirin ki kolaylık olsun. Bu klasörü “usr/lib/jvm” altına taşıyacağız. Şuan uçbirimde “oracle-java” klasörünün de olduğu “home” klasöründe olduğunu varsayıyorum. Eğer değilseniz o dizine düşün.

Şimdi Update Java paketlerini kuralım:

Bundan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve bir kahve alın. Az kaldı.

Update Java’yı çalıştıralım.

Listeden java-7-oracle seçin.

Listeden “java-7-oracle” seçtikten sonra onaylayın ve bir süre bekleyin. Kurulum işlemi biraz vakit alabilir. Kurulum tamamlandıktan sonra başarılı olup olmadığını sürüm numarasına bakarak anlayabilirsiniz:

Çıktı olarak 1.7.x alıyorsanız, hayırlı olsun kurulum başarılı demektir.

Yorumları alalım.

10 thoughts on “Ubuntu 12.04 – Oracle JDK Kurulumu”

 1. Mustafa, bende aynı sorunu yaşadım, ki bloğunu ziyaret ettim. Senin process’ in uzun olduğunu gördüğüm için bir arama daha yaptım ve aşağıda belirttiğim satırı buldum ve Ubuntu 12.04 Precise Virtual sürümünde bunu yaparak sorunsuz işlemi tamamladım. Anladığım kadarıyla, sorun senin sisteme özgü spesifik birşey.

  Aslında, kafama takılan, geçen günde yine bu tip bir sertifika sorunuyla karşılaştım. Wget “-k” parametresi olmadan download izni vermiyordu. Burda soru, Ubuntu’ nun sertifika dosyasını nasıl upgrade edebiliriz? Yada, bu download etmeye çalıştığımız programlar self-signed sertifika mı kullanıyor? Örneğin, NodeJS de bu sorunla karşılaştım!

  1. Bende sonunu sistemle alakalı olduğunu düşünüyorum. Sayfalarca log dosyası okuduk ama çözemedik 🙂

   Sertifika sorunun bazen Türkiye lokasyonu ile de alakalı olabiliyormuş, bazı yazılım sertifikaları Türkiye için izin vermiyor. Ubuntu forumlarından çıkardığımız sonuç bu olmuştu. Hatta bizzat yazılımın geliştiricisine uzak bağlantı vermiştim. NodeJS için bu sorunu duymamıştım daha önce.

 2. Yakalamışken son bir soru daha sorayım sana Mustafa. Rubymine’ ı öğrenci belgen ile aldığını belirtmişsin yukarda. Hangi belgeyi kullandın? Açık Öğretimi mi, yoksa yurt dışındaki üniversiteyimi? Birde, ne tür bir belge istiyorlar? Bende okuyan biri olarak, piyasadaki en iyi PHP editörü olan ( bence ) PHPStorm’ a sahip olmak isterim!

  1. Herhangi bir belge gerekmiyor. Yazılımların çoğu educational licence veriyorlar. Bir eğitim kurumunda çalışmak veya öğrenci olmak yetiyor. edu.tr e-mail adresimle mail atıp lisans istedim, sınıf lisansı gönderdiler. Lazımsa yollayabilirim.

 3. Rehber için çok teşekkür ederim, işime yaradı. Android geliştirme için kullandığım Eclipse ve CUDA çalışmalarım için kullandığım Nsight Eclipse şimdi vızır vızır çalışıyor 🙂

Leave a Reply