Viyana Gezi Notları ve Gezilecek Yerler

Viyana hakkında genel bilgileri daha önce vermiştim. Sıra gezi notlarında.

Viyana’da Ulaşım

Viyana ulaşım konusunda rahat bir şehir. Gerek şehrin düz oluşu, gerekse çok eski ve düzenli olan metro-tramvay hatlarıyla her yere kolayca gidebilirsiniz. 2 gün boyunca devamlı olarak metro ve tramvay kullandık, hiç bilet kontrolü görmedik ama siz yine de bilet alın. Biletleri otomatlardan nakit euro, kredi kartı veya banka kartı ile alıyorsunuz. Türkiye kartlarınızı bu otomatlarda kullanabilirsiniz. 48 saatlik sınırsız öğrenci bileti 11,70€ tutuyor. Maalesef bu biraz pahalı geldi.

Viyana 48 saatlik sınırsız bileti. Bu biletle tüm metro ve tramvayları istediğiniz kadar kullanabilirsiniz.
Viyana metro haritası. Tıklayarak büyük halini görebilirsiniz.

Viyana’ya vardıktan sonra ilk olarak hostel’e gittik. Hostel Türk göçmenlerin çok yoğun yaşadığı Westbahnhof bölgesindeydi ve merkeze oldukça yakın bir konum. İlk gün havanın kapalı olması ve devamlı yağmur yağması başta şanssızlık gibi görünse de sonradan opera’ya gitmemize vesile oldu ve hiç pişman olmadık. Opera’yla ilgiliyseniz, Viyana operası hakkında ki yazımı okuyabilirsiniz.

Viyana’da hava durumu?

Viyana yılın pek çok günü yağışlı olmasıyla bilinir. Havanın devamlı kasvetli ve yağışlı olması sebebiyle giderken yanınıza şemsiye, yağmurluk vb. kıyafetler almanızı öneririm. Lakin pek soğuk olacağını düşünmüyorum, hava durumunu kontrol ettiğimde şuan Türkiye’den daha sıcak.

Viyana’ya kaç gün yeter?

Viyana 3 günde tamamen gezilebilecek bir şehir. Zaten Orta-Avrupa’nın pek çok başkenti böyle 2-3 günde gezebileceğiniz yerlerden.

Viyana’da sigara sorunu!

Viyana’da Türkiye’de alıştığınız gibi her köşede bir tekel büfe yok. Sigara olayını otomatlara bağlamışlar. Önce kredi kartıyla kendinizi tanıtıyorsunuz, böylece cihaz 18 yaşından büyük olduğunuzu anlıyor. Daha sonra kartla veya nakit parayla sigaranızı otomattan alıyorsunuz. Tek bir sorun var, makine bizim Türk kredi kartlarını tanımıyor! Viyana’da kaldığım süre içinde sigara büyük sıkıntı oldu, her seferinde sigara alan bi Viyanalıyı denk getirip kartını benim için okutmasını rica ettim ve öyle sigara aldım. Aklınızda olsun, giderken sigara götürün.

Viyana sokak sanatçıları.

Viyana güvenli mi?

Viyana keşfedilmesi kolay, yürüyerek büyük kısmı gezilebilen, çok güvenli şehirlerden biri. Viyana’da suç oranı çok az ve geç saatlere kadar gönül rahatlığı ile gezebilirsiniz.

Viyana gezi planı ve gezilecek yerler

Viyana gezi haritamız şu şekildeydi;

Aziz Stephan Katedrali Viyana’nın en önemli yerlerinden biri. Oldukça kalabalık olması sebebiyle pek rahat gezemeyebilirsiniz, bu yüzden erken saatlerde gitmenizi öneririm. Erken saatlerde giderseniz kuleye tırmanma şansı da bulursunuz. Bu katedralin önü Viyana’nın en ünlü caddesi oluyor ayrıca.

Giovanni Capistrano. Üzerine bastığı kişi ise bir Osmanlı akıncısını temsil ediyor. Giovanni, Avusturyalıları Osmanlı’ya karşı örgütleyen bir azizdir.

Bu kilisede Türklere ait tek iz elbette bu değil. Kilisenin 21 tonluk çanı “pummerin” de yine başarısız olan II.Viyana kuşatmasında Türklerden ele geçen silah ve topların eritilmesiyle yapılmıştır. Halk arasında Türk çanı olarakta isimlendirilir. Kilisenin kuşatma sırasında, top saldırısı yüzünden çok zarar aldığı da söylenir.

Stephansdom önünde ve opera binası yakınlarında Mozart kıyafetli pek çok kişinin opera biletleri sattığını görebilirsiniz. Neyse ki diğer ülkelerde gördüğümüz gibi yılışık satıcılar değiller, almıyorsanız hemen peşinizi bırakıyorlar.

Ayrıca belirtmek lazım Viyana’da acayip bir Türk nüfusu var. Ünlü caddelerde gezdiğinizde her iki kişiden biri Türk herhalde diyorsunuz. Türkiye’de hava atmak için kendi aralarında bile Almanca konuşan bu Almancı arkadaşlar, Viyana’da ise Türkçe konuşuyor. Çok merkezi bir yerde olan Nordsee isimli balık restoranında 9 tane Türk çalışıyor, tavsiye ederim – bize çok yardımcı oldular hesap konusunda. Kişi başı 12-15€ civarında tutuyor normalde, biz 6€’ya yedik. Öğrenciyiz diye yardımcı oldular sanıyorum.

Viyana Sarayları

Viyana saraylarıyla ünlü bir şehir. En ünlü 3 sarayı ise Hofburg Sarayı, Belvedere Sarayı ve Schönbrunn Sarayı. Vaktiyle çok saray gezdiğimiz için bütün hepsini gezmedik ve bize en önemli gelen Schönbrunn sarayına zaman ayırdık.

Sarayı gezmek için çeşitli bilet tipleri var ve hiç biri ucuz değil. “Gold pass” olarak geçen ve 9 ayrı bölümü içeren en geniş bilet 40€. Biz bu kadar vaktimiz ve enerjimiz olmadığı için sadece 4 bölümü içeren “classic pass” aldık. Bu bilet ise yetişkinler için 16,5€, öğrenciler için ise 15€. 4 bölümlük biletimiz olmasına rağmen 3 bölümü gezebildik ve bu 3 bölüm tam 5 saatimizi aldı.

Bu yüzden boşa “gold pass“e para vermeyin, zaten gezemezsiniz o kadar bölümü. Ayrıca bilet almak için çok fazla sıra bekledik, erken gitmenizi tavsiye ederim.

Grand tour” dedikleri sarayın içini gezdiğiniz tur kesinlikle mükemmel. Girişte ücretsiz olarak cep telefonu benzeri rehber bir cihaz veriyorlar ve Türkçe desteği var! Türkçe olarak size sarayın tarihini anlatıyor, geçtiğiniz her odanın numarasını tuşlayarak orayla ilgili bilgi alıyorsunuz. Bu tur yaklaşık 1 ile 1,5 saat arası sürüyor. Ne kadar İngilizce bilseniz de, anlatılanı mı dinleyeyim, eserlerime bakayım derken kafanız karışır, bu yüzden Türkçe desteği olması çok güzeldi.

Sarayın harika bahçeleri.

Saray hakkında çok bilgi vermeyeceğim ki gidince hevesiniz kaçmasın 🙂

Viyana çok güzel bir şehir, kesinlikle uğranması gereken yerlerden. Özellikle sanat severler bu şehirde yapabilecek çok fazla etkinlik bulacaktır. Lakin gece hayatı, eğlence vb. amaçlarla gidenlere ben komşu Prag ve Bratislava’yı tavsiye ederim.

Şimdiden iyi tatiller. Yorumları alalım.

10 thoughts on “Viyana Gezi Notları ve Gezilecek Yerler”

 1. Merhaba,
  Bizde 26 ağustos’ta Viyana’ya gideceğiz. Haritanızı nasıl kendi yerlerime kaydedebilirim? Üzerine tıkladığımda haritayı açamıyorum. Teşekkürler

 2. Merhabalar;

  Öncelikle yazınızı büyük bir keyifle okudum. Nasip olursa bende ağustosta viyanada gitmeyi düşünüyorum . Daha doğrusu viyana ve italya arasında kaldım ve size danışmak istedim. Viyana tarih açısından çok verimli bir yermiş . Biz gitmişken alışverişte yapmak istiyoruz. Outlet centre falan çok varmı? Şimdiden sağolun

  1. Merhaba,

   Viyana oldukça güzel bir yer, İtalya’ya gitmediğim için yorum yapamıyorum. Viyana’da tarih ve sanata doyabilirsiniz. Ayrıca evet, alışveriş için de güzel bir seçim. Hatta gitmişken yakın ülkelere de günübirlik araç kiralayarak alışveriş için gidebilirsiniz.

 3. Viyanda ogdenciyim , gecelri taxi suruyorum , viyanada ki gece hayati ne prag ta nede bratislava da var ekstra bilgi olarak ekleyeyim dedim … viyanayi gezip de anlatan , yazan, cok kisi dinledim okudum ama en iyi tespitler senjnkiler olmus gercekten helal olsun bizimle paylastigin icinde tesekkhrler

 4. selemunaleykum .mustafa bey benim merak ettiğim türklerin yoğun olduğu yerler neresi…. biliyorsunuzkii 23 bezirk ten oluşan viyanada 300.000 türk var okuduğum yorumlarda elinizi sallasanız bi türk var deniliyor .kaçıncı viyanada çok türk var ve eğer viyanada yaşayan bi türk ü arasak ve bulamasak nasıl buluruz veya kime sorarız oraya gittiğimiz zaman……….

  1. Merhaba,

   Açıkcası Viyana’nın her bir köşesinde Türk bulmanız mümkün. En işlek caddelerinde abartmıyorum 2 kişiden biri belki Türkçe konuşuyor 🙂

   Keza taksiciler, restorantlar, marketler vs. hep Türklerin elinde.

   Yani özetle, dediğiniz gibi elinizi sallasanız Türk bulabilirsiniz.

Leave a Reply