Viyana – Genel Bilgiler

Yaptığımız Orta-Avrupa gezisinin ikinci durağı Avusturya-Viyana’ydı. İlk gezi Budapeşte’yi okumayanlar ana-sayfadan bu geziye de ulaşabilir.

Viyana nerede?

Viyana Avusturya’nın başkentidir, Orta Avrupa’da Tuna nehrinin kenarında bulunur. Konum olarak Slovakya-Bratislava’ya çok yakındır. Kuzey’in de Çek Cumhuriyeti, Güneyinde Slovenya, Doğu’sunda Macaristan ve Slovakya, Batı’sında ise İsviçre ve Almanya bulunur.

Viyana ve Osmanlı

Osmanlı tarafından 2 kere kuşatılmasına rağmen fetih edilememiş bu şehrin Türkçe’de ki ismi Beç‘tir. Osmanlı’nın 2.kuşatma da başarısız olunca geri çekilme dönemine girdiği kabul edilir. Kuşatmada ağır davranılması ve bunun sonucunda Polonya’lı destek kuvvetlerinin şehre ulaşması yenilginin en büyük sebebi sayılır. Bugün Viyana’da ki Türk nüfusunu gördüğünüzde, aslında o dönem boşa kuşatmışız diye düşünüyor insan.

Sarayları ve kültür turizmiyle ünlü Viyana.

Viyana’nın II.Dünya savaşından önce 2 milyon nüfusu vardı ve dünyanın en büyük 4.şehriydi. Ancak acı bir şekilde II. Dünya Savaşı’nda nüfusunun %25’ini kaybetti. Şuan 1,7 milyon nüfusu var.

Avusturya Vizesi ve Yeşil Pasaport

Avusturya Avrupa birliğine ve “Schengen antlaşmasına” dahil olan bir ülke olduğu için ziyaretlerinizde vize almanız gerekiyor. Ancak yeşil, gri veya siyah pasaportunuz varsa 3 aya kadar vizesiz kalabilirsiniz. 3 ay’dan uzun kalışlar için “oturum izni” almanız gerekir.

Avusturya’nın dili nedir?

Avusturya’da Almanca konuşulur. Gerçi Almanlar, Avusturya aksanını küçümserler ve bizde ki tabirle “kıro” bulurlar. Avusturyalıların çok büyük bir kısmı iyi derecede İngilizce biliyor, iletişim kurarken şehirde sorun çekmezsiniz. Ayrıca Viyana’da azımsanmayacak bir Türk nüfusu var, iki adımda bir Türklerle karşılaşırsanız şaşırmayın.

Avusturya’nın büyük bir kısmı dağlık ve ormanlık. Bu yüzden özellikle kış turizminden büyük turist çekiyorlar. Viyana ise yılın her ayı çok fazla turist tarafından ziyaret ediliyor.

Avusturya-Viyana’nın para birimi nedir?

Avusturya’da yalnızca Euro kullanılıyor. Para çekme vb. işlemler için daha önce yazdığım yazıya bakabilirsiniz.

Viyana’ya nasıl gidilir?

Avrupa içinden Viyana’ya Ryanair gibi ucuz firmaların uçuşu yok.

Türkiye’den ise; Türk hava yolları, Pegasus, Austrian Airlines, Lufthansa, Tarom Airlines, AirBerlin ve AirBaltic’ın direk uçuşları var.

Uçuş arama için skyscanner.com.tr ve tr.momondo.com tavsiye edebileceğim adresler.

Viyana’da nerede kalınır?

Viyana’da da yine her zaman olduğu gibi hostel’de kaldık. Kesinlikle kaldığım en iyi hosteldi diyebilirim. Berlin, Münih, Viyana ve Budapeşte’de şubeleri olan hostel zinciri Wombats‘ta kalmanızı öneririm. Viyana’da toplam 3 tane şubeleri var, bizim kaldığımız “The Base‘di. Sanırım en büyük olanı da o zaten. Müthiş eğlenceli ortamı, yardımsever personeli, alt katta ki barı, asansörü olması, güvenli kilitli dolapları vb. özellikleriyle benden tam puan aldı.

Geceliğine 35TL ödedik.

Bu hostelde kaldık.

Avusturya, Viyana pahalı mı?

Viyana çok pahalı bir şehir değildi. Her şey dahil 2 günde yaklaşık 70€ harcadım. Kaldı ki buna 20€ verdiğim sigara masrafım dahil. Fiyatlar yaklaşık olarak İstanbul seviyesinde diyebilirim. Tabi ki pahalılık göreceli bir kavram. Gidip ünlü caddelerde yemek yerseniz, lüks mağazalardan alış-veriş yaparsanız, adı duyulmuş mekanlarda bir şeyler içerseniz, çok merkezi ve iyi bir otelde kalırsanız, dünyanın her yeri size pahalı gelecektir. Hep dediğim gibi, bütçeyi ayarlamak sizin elinizde.

Viyana soğuk mu? Viyana hava durumu?

Hava durumu yaklaşık olarak İstanbul ile yakın. Şuan hatta Türkiye’den çok daha sıcak olduğunu gördüm kontrol ettiğimde. Ankara an itibariyle 25 derece, Viyana ise 29 derece.

Hava durumu için en güvenlilir kaynaklardan olan Yahoo’yu kontrol edebilirsiniz.

Yorumları alalım;

3 thoughts on “Viyana – Genel Bilgiler”

  1. Tesekkurler Serhat =) Viyan’a en cok gitmek istedigim sehirlerden biri.Hatta soyle soyliyim butun Orta Avrupayi merak ediyorum,sebebini bilmiyorum ama bana uzaktan hep kultur dunyasi gibi geliyor,tabi bunu butun yazilarini okuduktan sonra tekrar degerlendirecegim.Umarim bende birgun Viyana’ya gitme firsatina sahip olurum.

Leave a Reply