Empire Total War – Osmanlı Notlarım

Yaklaşık bir haftadır işi gücü boşladım, zaten pek aktif olmayan sosyal hayatımı en alt düzeye indirdim ve Total War serisinin Empire oyunuyla yatıp kalkmaya başladım.

Güçlü bir strateji oyunu olması sebebiyle, diğer oyunlara göre kavranması ve oynanışı oldukça zor olan Empire’ı çözebilmeniz için sağlam düzeyde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Türkçe yamaları da yapmışlar ama aynı zevki asla alamazsınız.

Senaryomuz 1700-1800 yılları arasında geçiyor ve amacımız oyun başında mevcut olan Osmanlı topraklarına ilave olarak Venedik, İspanya, Fas, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Çeçenistan, Avusturya, Macaristan, Galiçya, Kafkasya ve Polonya’yı toplarımıza katmak.

Başlangıç Durumu – 1700

Oyuna oldukça zorlu şartlarda başlıyorsunuz. Kuzey’de Rusya ile savaştasınız, ekonominiz oldukça kötü, Doğu’da İran ve Gürcistan size karşı düşmanca tavırlar içinde. Batı’da Belgrad, Moldovya ve Bosna çok fakir, teknolojik olarak dünyanın gerisinde kalmışsınız ve topraklarınız çok geniş olduğu için kontrolü oldukça zor. Himayeniz altında olan ise 2 devlet var, Kuzey Afrika’da Barbaros ve korsanları, Kuzey’de ise Kırım Hanlığı lakin bunlarda oldukça zayıf himayeler.

En önemli askeri üsleriniz;

 • Iaşi – Moldova
 • Belgrad – Sırbistan
 • Yarevan – Ermenistan
 • Bağdat – Mezopotamya
 • İstanbul – Rumeli

Bu askeri noktaları kaybetmeniz halinde çok zora düşersiniz. Belgrad size gelebilecek her türlü Lehistan, Avusturya, Macaristan ve Venedik kara saldırılarını tuttuğunuz nokta. Iaşi ise hem Lehistan hem de Rusya saldırılarına karşı durabilmeniz için kilit bir nokta. Ermenistan’ı kaybederseniz Gürcüler, Ruslar ve İran Anadolu’ya yürüyerek tepenize binecektir. Bağdat yine aynı şekilde İran tehdidine karşı önemli bir nokta.

Anadolu sipahileri – oldukça zayıf birlikler

İlk Dönemler 1700-1720

Oyuna mutlak monarşik bir rejimle başlıyoruz, internette pek çok kişi hemen kesinlikle cumhuriyete geçin demiş – ben geçmedim ve gayet başarılı bir şekilde “world domination” senaryosunu bitirdim. İlk 20-30 yıl kimseyle savaşa girmeyin, savaşta olduğunuz Rusya ile barışmaya çalışın. Size karşı düşmanca olan ülkelerle ticaret anlaşması yapın, gerekirse bunun için yüklü paralar ödeyin. Oyun başında savaşa girerseniz altından kalkamazsınız, henüz hem ekonominiz hem de teknolojiniz buna hazır değil.

Tüm devletlere devamlı olarak ticaret anlaşması isteği yollayın ve hepsiyle anlaşmaya çalışın. Özellikle Hindistan’da ki devletler çok büyük zenginliklere sahip olduğu için onlarla aranızı iyi tutmaya bakmalısınız.

İlk 20 yıl içerisinde feth etmeniz gereken yerlerden ilki ve en önemlisi Kırım’dır. Eğer Rusya Karadeniz’e inerse size kan kusturacaktır. Rusya’nın Karadeniz’e inme ihtimalini bir an önce ortadan kaldırın ve Karadeniz sahil şeridini güvenli tutun. Doğu’da her an Gürcistan ve İran size savaş açabileceği için o bölgede devamlı olarak ordu bulundurun.

Zeka ve taktik gerektiren gerçekçi savaş sahneleri.

Halktan aldığınız vergileri tekrar halka döndürmek her zaman tek amacınız olsun. Aldığınız tüm vergileri şehirlerinizi ve bölgelerinizi geliştirmek için harcayın.

Venedik, İspanya ve İngiltere gibi devletler ile denizlerde mücadele etmeniz çok zor, bu yüzden tüm ordu gücünüzü karaya vermenizi tavsiye ederim. Daha sonra güçlenince denizlere açılabilirsiniz ancak bu çok uzun bir zaman alacak.

İsyanlar ve halkı mutlu tutmak

En önemli noktalardan biri halkı mutlu tutmak. Eğer halk mutsuzsa sefere çıkmanız çok zor olur. İsyanların önünü alamaz hala gelirseniz hem ekonominiz çok zarar görür, hem vergi toplayamazsınız hemde rahatça sefere çıkamazsınız. Bu yüzden şehir yapılanmalarına çok dikkat edin. Bir şehirde tamamen sanayileşmeye yönelirseniz halk buna tepki gösterecektir, sosyal yapılarda inşa edin. Aynı şekilde teknolojik buluşlarınız da halkı isyana sürükleyecektir, bunu çok iyi kontrol etmeniz lazım. Reform karşıtlarını engellemek için, teknolojik geliştirmelerinizi halkın daha mutlu olduğu yerlerde yapın, mümkün olduğu kadar Anadolu ve Rumeli’de teknoloji geliştirmeyin.

Diplomasi ve Dostluk

Avrupa’da ki durumu değerlendirerek kendinize farklı müttefikler bulmaya çalışmalısınız. Ben uzunca bir dönem İngiltere ve İsveç ile müttefik olarak durumu kurtardım. Prestijiniz arttığı zaman müttefik devlet bulmanız da kolaylaşacak. İlk başlarda yüklü paralar ödeyerek müttefiklik teklifinizi onaylatmaya bakın. İngiltere uzunca bir süre size dost kalacaktır, İsveç’te aynı şekilde. Bir de size yakın olan Fransa var ki Avusturya, Rusya vb. güçlere karşı bu devletleri yanınıza çekmeniz lazım. Dönem dönem çıkarınıza göre eski anlaşmaları iptal edip yeni müttefikler bulmanız gerekiyor. Maratha ile müttefik olarak maddi güçlerinden, İngiltere ile müttefik olarak ise donanma gücünden yararlanabilirsiniz. En zayıf olduğunuz iki konuyu bir süre böyle halletmek mantıklı.

Oyun topyekün savaşmaktan çok, iyi bir devlet yönetimiyle alakalı.

İnanç meselesi

Elinizde ki topraklarda İslamı %100 yapmaya çalışın, Avrupa’da ise pek çok toprağınız zaten gayri-müslümlerden oluşuyor, bunları en kısa zaman imam göndererek Müslüman yapmanız lazım. Aksi halde yarın bir gün size karşı isyan edeceklerdir. “Religious unrest” dediğimiz negatif durumla karşılaşmamak için imamları çok aktif kullanmanız gerekiyor. Avrupa fetihlerinizde aldığınız şehirlerin kiliselerini yıkın ve yerine medrese kurun.

Vergilendirme

Nüfusu yavaş gelişen bölgelerinizden vergi almazsanız bu ilerde işinize yarar. Bu bölgeler geliştiği zaman tekrar vergi almaya başlarsınız ve nüfus arttığı için toplamda kar etmiş olursunuz. Hiç bir zaman halkı vergi yüküyle ezmenizi önermem, vergileri makul düzeyde tutarak isyan çıkmasını engelleyin. Büyük bir sefere çıkmanız hem ordu için çok büyük gider, hemde askersiz kalan bölgelerde halkta huzursuzluk yaratacağı için, büyük seferler öncesi hazineyi iyice doldurun.

5-6 yıldan uzun süren savaşlar ekonominizi ciddi şekilde yoracaktır, army upkeep giderleri artacak, hasar gören orduları tekrar toplamak çok maliyetli olacaktır. Ayrıca her feth ettiğiniz bölgede bir miktarda ordu bırakmalısınız ki, yeni rejime karşı halk isyanları çıkmasın. O bölgelerde sular durulunca ordunuzu çekebilirsiniz. Örneğin Paris’i feth ettiğimde (100 milyon nüfuslu olduğu için Avrupa’nın en büyük vergi kaynağı), yaklaşık 15 yıl bana direndiler ve isyan ettiler. 15 yıl boyunca ordumu Paris’ten çıkartamadım ve çok yüklü miktarda army-upkeep ödedim.

Nizam-ı Cedit ordusunu geliştirene kadar, uzunca bir dönem çok zayıf birliklerle mücadele etmek zorunda kalacaksınız.

Bir takım askeri taktikler

 • Limanlarınızda tek bir tane bile olsa birlik bırakın. Böylece düşman gemileri sadece portlarınızı bloke edebilir ancak yağmalayamaz. Her seferinde tamir ücreti ödemekten yırtarsınız.
 • Rusya’nın tüm Karadeniz portlarını kilitleyene kadar size huzur yok, bunu unutmayın.
 • Hindistan’da asilerin kontrole aldığı topraklara hiç düşünmeden saldırın. Daha sonradan o topraklar Maratha’nın eline geçerse onlardan almanız çok zor olur. Unutmayın, en zengin topraklar Hindistan’da.
 • Cebelitarık’ı kontrol eden donanma, tüm Avrupa ticaretini kontrol eder – o ülke her kimse iyi geçinin aksi halde tüm ticaret yollarınızı kesecektir.
 • Düşman hareketlerini çok iyi takip edin. Nereye asker yığıyorlar, hangi bölgede daha uzun süre bekliyorlar bunları dikkatlice izleyin. Aralarında husumet çıkan ülkelerden, hangisi daha güçlü ise ona yanaşın ve dostluk imzalamaya çalışın.
 • Savaşa girmeden önce karşı orduyu iyice inceleyin. Atlılarını, kara birliklerini, varsa topçularını ve diğer detayları iyice araştırın.
 • Asla ve asla auto-resolve yapmayın! Mutlak kazanabileceğiniz savaşlarda bile tembellik edip, sonucu bilgisayara belirletirseniz kaybedebilirsiniz. Kazansanız bile ordunuz çok kayıp verir. Savaşları bizzat yönetin.
Nizam-ı Cedit ordularını 1740’lardan önce geliştirmeniz zor ancak geliştirmenize değecek – moralleri yüksek ve gayet başarılı ordular.
 • Kale savunması yaparken, tüm kale kapılarına atlılar için tuzak kurun. Daha sonra birliklerinizi bu kapılardan uzaklaştırın ve başka bir köşeye çekin. Bırakın kalenizi yıksınlar, surlarda bile asker bırakmayın. Düşman atlıları kapılar yıkıldıktan sonra içeri koşmaya çalışırken patır patır tuzaklara yakalanacak ve dağılacaktır. Aynı şekilde kara birlikleri de tuzaklar yüzünden çok hız kaybedecekler. Siz de tam orada tuzakların önüne tüfekli askerlerinizi koyarsanız hepsini tuzakları aşmaya çalışırken indirebilirsiniz. Bunu araştırdım daha önce kullanılmamış ve benim keşfettiğim bir taktik. Hatta oyunun bir bug’ı bile diyebiliriz çünkü devasa orduları bu tuzaklarla – çok az kayıp vererek indirebiliyorsunuz.
 • Line düzeni kullanan düşman ordularına saldırırken atlılarınızın formasyonunu değiştirin ve kanatlardan saldırıyormuş gibi dört nala koşturun. Fakat bunu yalnızca bir kanattan yapın ve düşmanın menziline girmeyin! Formasyonu esnek olan atlı birliğinizi yem olarak kullanarak düşmanı o bölgeye çekin, bu sırada diğer kanattan ani bir saldırı yapabilirsiniz. Yem olarak kullandığınız atlılar esnek formasyonda olduğu için hızlı manevra yapabilecek ve hemen bölgeden kaçabileceklerdir.
 • Bu yem olarak kullandığınız atlı birliklerinizi kaçan düşmanı yakalamak için savaş sonuna doğru tekrar kullanabilirsiniz.
 • Line düzeninde saldırıyorsanız askerinizi boşa uzun mesafe koşturmayın ve yormayın. Emin adımlarla ağır ağır yürütün. Böylece düşman taktiğinizden son ana kadar emin olamayacak ve formasyon değiştirmek istediklerinde zayıf bölgeleri ortaya çıkacak.
 • Zora düşmedikçe süngü saldırısı yapmayın. Hem oluşan kargaşada ordunuzu kontrol etmeniz zorlaşır, hemde ordunuzu geri çekmeniz veya yerini değiştirmeniz çok zaman alır. Bu zaman aralığında zaten büyük bir kısmını kaybetmiş olursunuz.
 • En kısa zamanda Nizam-ı Cedit ordularını geliştirmeniz lazım, eski tip ordularla Avrupa’ya karşı büyük seferler düzenleyemezsiniz.
 • Kale savunması yaparken kale’de bekleyeceksiniz diye bir kaide yok. Düşmana göre hangisi avantajlı ise bütün askerinizi surların dışına alarak kale çevresinde bir savunma da yapabilirsiniz.

Selamlar.

12 thoughts on “Empire Total War – Osmanlı Notlarım”

 1. oyunu ben de çok sık oynadım gerçekten dediğin gibi haklısın. osmanlıyı geliştirmek tam br eziyet. yalnız ticaretten bahsetmemişsin yani ticaret yollarından. oyun üzerinde sömürge şeklinde diyebileceğimiz ticaret alanları var ve bu alanlarda hakimiyet kurarsan çok büyük paralar kazanabilirsin. ancak bunun için donanma gerekli hint ticaret gemileri,kalyon ya da filintaya ihtiyaç var ki bu gemiler sırf ticaret yapıyorlar bu gemileri basabilirsin ama bu gemiler savaş için olmadığından saldırıya uğradığında hemen hemen hepsini kaybedebilirsin. bu gemileri başka gemilerle koruman gerek ki osmanlıda donanma çok zayıf ve hemen oyunun başında güney amerika madagaskar ve hindistana göndermen gerek çünkü hollanda ispanya fransa ingiltere maratha hemen bu kısımlara saldıryor eğer baştan kendine yer bulamazsan savaşla almak zorundasın ki bu ülkelerin donanmaları ile başa çıkamazsın ya da en iyi ihtimal müttefikleri gördükleri her yerde saldırırlar sana ve sana gelen tüm ticaret yollarını kapatırlar. son bir şey birleşik eyaletleri yani hollandayı aldım turn başına 100000’e yakın para geliyor tabi ben bu alanlara çok hakimdim

  1. Evet dediğiniz gibi donanma ve ticaret yolları da çok önemli. Osmanlı’nın donanması zayıf olduğu için uzunca bir zaman denizleri Venedik, İspanyol ve İngilizlere bıraktım. Tüm gücümü karaya verdim. 80 yıl sonra zaten karada feth etmediğim yer kalmamıştı pek. Oyunda 4 major, 5 minor devlet kalmıştık. Hindistan ve Amerika’da ufak tefek eyaletler almıştım, Avrupa’nın zaten tamamı bendeydi. Yani donanmam güçlendiği zaman artık ticaret yollarının pek bi önemi kalmamıştı aslında, geri kalan devletlerin hepsinden daha güçlüydüm ve savaş açabilecek durumda değildiler.

 2. haklısın ben de uzun süre oynadım osmanlının kötü bir dönemi ben uzun süre uğraştım geliştim Viyanayı aldım Venedikede sefer düzenledim zorda olsa aldım.Bu arada malesef kırım yok oldu ruslar başıma bela oldu.herkezle ticari anlaşma yaptım.ama doğudaki devlet le barış yapmıyor bana iblis diyorlar.

 3. abi ben 1715 kadar savaşmadım para yaptım gelilştirdim sonra bağdattaki baltacı mehmetle efsehana ilerledim bağdattaki askerleri takviye olarak yolladım efsehanı aldım azerbejana saldırdım aldım sonra afganistankuruldu sonra ermenistanda büyük bir ordu kurup gürcülere sonrar gağıstNLILARA DALDIM VE KAZANDIM SONRA RUSYA KIRIMA DALDI BEN DAMAT aali paşayla kazandım sonra yteknoloji yaptım ve gemide geliştim ispanya donanması bile yenemedi sonra hindistana gittim başkentini aldım adeta orda bir devlet kurmuş gibi yavaş yavaş büyüdüm sonra ingilizlereden mütto oldum teknolojim karşılık bana amerikadan eyalet ver dedim verdi sonra iriguas nationlara daldım yendim parisi aldım sonra avusturyalıları yok ettim bunun sonucunda size şunu önereceğim gelişştikten sonra saldırın ve ALLAH ADINA SAVAŞIN ŞİMDİDEN GAZANIZ MÜBAREK OLSUN

 4. arkadaşlar bende oynadım hala oynuyorum Osmanlıyı kırım yok olmaması için damat ali paşayı kırım hanlığının önüne yakın olan köprüye gönderdim zaten kırım orada Rusya’dan gelen birlikle savaşıyor orada damat Aliyi bekletirseniz takviye kuvvet olarak savaşa katılacaksınız. O savaştan galip geliyorsunuz sonra kievden ordu çıkardı Rusya yaşı almak için damat ali ile onlara karşılık verdim kazandım sonra ordu topladım damat aliye kiev i aldım ardından kiev ordu bırakarak moskovayı aldım. Ondan sonra iran savaş açtı bende Rusya ile barış antlaşması imzaladım. İranı aldım son bir şehir kaldığında Afganistan bağımsızlık ilan etti, onunla müzakere imzaladım himayem altıma aldım. Daha sonra Gürcistan ve Dağıstanı aldım, venediklere saldırdım morayı aldım venediğide avusturyaile geçiş hakkı imzaladım asker yolladım aldım oradan orta İtalya devletini aldım biraz ekonomi geliştirmesi yaptım ve Fransayı aldım orta italyadan donanma kurdum içine ordu koydum amerikaya yolladım korsan adalarını aldım daha sonra wüttemberg diye bir ülke vardı onuda aldım Bavyera hannower ve savoyu himayem altıma altım. ispanya ile anlaştım ve korsanlardan aldığım adalara karşılık new meksiko ve florida yı istedim verdi daha sonra 1745 te ordu topladım donanmalara bindirdim İngiltere İskoçça ve İrlandaya 1750 de saldırdım büyük britanya yı yok ettim ittifakı olan hollandayıda yokettim ve İngilizlerin amerikada olan toprakları bağımsızlık ilan etti birleşik devletler (Amerika) kuruldu quebee diye bir devlet oluşmuştu Fransayı yıkınca amerikada orayı aldım birleşik devletle ittifak kurdum iroqois birliğine savaş açacam orayı aldıktan sonrada çerokilere savaş açacam bunlar bitince ispanya ile savaşasım var ama bir sorum olacak ispanyanın amerikadaki toprakları asi mi oluyor yok sa büyük devletmi kuruyorlar birleşik devletler gibi

 5. abi ben Oyuna k girdiğimde rusya ile savştaydım sonra onunla barıştım ve kırımı almak istedim ancak rusya orayı aldı.Aslında ben Rusya Kırımı almadan önce Rusya ile müttefiklik yaptım şu anda hala müttefikiz sonra ben ona savaş açtım(nedense kafam karıştı)sonra lehistan ve danmarka bana rus müttefiki olarak savaş açtılar ve lehisatn dini olarak çok tepeme bindi bende rusyayla tekrar barış yapıp müttefik oldum.Yani kısacası Rusya ile müttefik olabilirsiniz.

  Birde şunu ekliyim benim hem isveç hemde rusya ile aram iyi ama 2 ülkede savaşta 😀 tek müttefikim ise rusya ama rusya beni savaşa almadı.İyiki almamış çünkü İsveç Danimarka ile savaşta 😀

 6. Oyunu bende oynadım 1720 yıllarda filan toprağımı büyüttüm sonra ingilizler fransızlar ruslar ağızıma sıçtı kala kala bi kaç toprak parçası kaldı bende bıraktım oyunu sinirden. ( Ama tek rus ingiliz fransız değil rahat 5 ülke daha vardı onlar kimdi hatırlamıyom yanlış bişey yapıca ülke parçalandı mk )

 7. Abi ben prusyayla oynuyorum.Bütün savaşları bilgisayara yaptırdım.Dünyanın neredeyse tamamını fethettim.Sadece bir tane küçük savaşı oyunun zevki çıksın diye oynadım:)Sadece hindistanda Maratha kaldı.Ticaret ve müttefiklik antlaşmamız var ve çok samimi düzeyinde ilişkimiz var.Ticaretten de 50 bin geliyor.Turn başına gelirim 110 bin.Maratha sınırında 8 tane full ordu bekletiyorum.Sence savaş açayım mı.Arkadaşlar siz de yardımcı olun lütfen :)Kararsız kaldım.

 8. BEN Empirenin kitabını yazdım 1985de tum dunya benim oldu bi tek irana karışmadım iranı yok etikten sonra Afganistan oluşuyo sonrada oyun tur atmya çalışdıgım zaman oyundan atıyo 8 çekirkeli işlemcilibilgisayarbile kaldırmıyo bu sorunu sadece iran kaldı bende Sizebi tavsiye vereyim
  1. olarak eger beylik tufekçılerinizvarsa onları ilk sıraya duz bi şekilde koyun 3 birim kadar 2. beylik tufekçisinin 60 m arkasına nizamı cedid varsa nizamıc cedid koyun 3. olarak kanat savunması deli atlıları ve deli atlıarının önunde düzensiz birlikleri kulana bilirsiniz 4. olark 20 yıl kadar savaşmamam zorunda degilsiniz normal ordular kurarak amerikadaki gucsuz ülkelerle savaş yapıp onların buyuk topraklaırnı alabilrisiniz son olarak bunu unutmayın eğer rusyayakarşı savaşamıyorsanız bolge sınırlarınıza en az 2 tam donaımlı birim bırakın ki sizin topraklınızı almasınlar .

Leave a Reply