Budapeşte'de Ulaşım

Budapeşte’de şehrin büyük kısmını yürüyerek gezmemize rağmen, size kesinlikle toplu taşıma kullanmanızı öneririm. Yürüyerek gezmek oldukça yorucu oldu. Şehrin “Buda” kısmı, dağlık yapısı itibariyle toplu taşımaya pek elverişli değilken, “Peşte” kısmı oldukça düz.

Otobüs – Metro bileti almak

Otobüs biletleri otobüsün içerisinde şoförden alınabilirken, metro biletleri ise metro duraklarından yada yol üstünde ki büfelerden alınabilmekte. Tek binişlik otobüs bileti 300 HUF, yani 2,5 TL civarında. Metro biletleri ise 400 HUF yani 3,5 TL civarında.

Budapeşte hava-alanından şehre nasıl giderim?

Bunun için iki yol var, taksi veya toplu taşıma. Toplu taşıma ile gitmek oldukça karışık ve bir kaç kez araç değiştirmeniz gerekecek. Hava alanı şehre biraz uzak, toplu taşıma ile 50 dakika, taksi ile 20 dakika sürüyor (taksinin 200km hızla gittiğini belirtmeliyim).

Eğer 2-3 kişiyseniz taksi tutmanızı ve toplu taşımayla hiç uğraşmamanızı öneririm.

Hava alanı resmi taksisi.

Toplu taşıma ile gidiş:

  • Hava alanından 200 numaralı otobüse binin. Bu otobüs sizi “Kõbánya Kispest” metro durağına getirecek.
  • Bu durağa vardıktan sonra, mavi metro hattı (M3)’e binin ve “Deák Ferenc tér“e kadar gidin.
  • Bu durakta aynı metro biletiyle sarı hatta geçin (M1) ve Oktagon meydanı durağında inin. Oktagon oldukça merkezi bir yer, oradan istediğiniz noktaya kolayca gidebilirsiniz.
Hava-alanından taksi ile gidiş için önce resmi hava-alanı taksi firmasının bilet satan ofisine gitmeniz gerekiyor, bu ofisi hava alanı çıkışında hemen göreceksiniz. Dışarıda bir çok korsan taksicide sizi davet edebilir, bunlara aldanıp binmeyin. Bu bilet ofisine ödeme yapmıyorsunuz, buradan kesilen bilet üzerinde yazan fiyat, taksicinin sizden alabileceği “maksimum” ücret. Genelde de o ücreti alıyorlar zaten.
Hava-alanından şehre;
  • toplu taşıma ile gidiş 800 forint yani 6.5TL tutarken,
  • taksi ile gidiş ise 20 Euro yani 45TL tutuyor.
Peşte tarafında gidilecek bölgeye göre taksi ücretleri.

“Buda” bölgesine gitmek istiyorsanız:

Buda tarafı için taksi ücretleri.

Şehir içi metro ulaşımı

Budapeşte metrosunda oldukça sıkı bir bilet kontrolü gördüm, bu yüzden biletsiz binmeye kalkmayın derim. Biletler daha öncede söylediğim gibi 400 forint ve metro duraklarından ve büfelerden alınabiliyor.

1896 yılında yapılmış olan Budapeşte metrosu, Londra’dan sonra dünyanın en eski 2.metrosu olma özelliğine de sahip ve dünya kültür mirası listesinde.

Gitmeden önce metro haritasının bir çıktısını almanızı öneririm.

Budapeşte metro haritası

Tüm Budapeşte yazıları için:

http://www.serhatdundar.com/tag/budapeste

2 thoughts on “Budapeşte'de Ulaşım”

Leave a Reply