Kimler Erasmus yapmamalı?

Erasmus’tan uzak durmalısınız,

Çünkü okumayı ve araştırmayı sevmiyorsunuz

Okumak, araştırmak ve kendi kendinize bilgiye ulaşmak yerine aklınıza ilk “birine sorayım“, “okula sorayım“, “erasmus ofisine sorayım” düşüncesi geliyorsa Erasmus’tan uzak durun.

Google veya erasmus rehberleri ile ulaşabileceğiniz her türlü bilgiyi tembellik yüzünden başkalarına sormaya tercih ediyorsanız zaten sizin Erasmus’tan kazanacak bir şeyiniz yok. Erasmus hazırlık sürecinde sayfalarca bilgiyi, belgeyi okumanız ve bunları “en doğru” kaynaklardan yapmanız gerekiyor. Erasmus boyunca ise okulunuz ile yaptığınız yazışmalar ve bunlara göstereceğiniz dikkat yine bir o kadar önemli. Gideceğiniz ülke hakkında araştırmalar, yapmanız gereken okumalar, alacağınız notlar, peşinde koşacağınız envai çeşit bürokratik zorluk ve dahası sizin için angarya ise yine Erasmus’tan uzak durun.

Sormak yerine “araştırmak”  ve “kendi kendine öğrenmek”. İlk kazanmanız gereken beceriler.

Sorumluluk almaktan korkuyorsunuz

Yabancı bir ülkede kendi ayaklarınızın üzerinde durmayı değil de, evde ananızın dizinin dibinde “bugün ne giysem?” izlemeyi tercih ediyorsanız, mevcut halinizden rahatsız değilseniz ve monotonlukla bir sıkıntınız yoksa yine Erasmus’tan uzak durun.

Tecrübeyle sabittir; Erasmus öğrencilikte yapılabilecek en akıllıca şey olmakla beraber aynı zamanda kişinin sorumluluk duygusunun zirve yapmasını gerektirir. Gittiğiniz ülkede yanınızda ne eşli ihale attığınız kankileriniz olacak ne de her sıkıntıda telefon açabileceğiniz bir aileniz.

Sevgili Sıdıka, Erasmus sana göre değil.

Genel olarak korkaksınız

Genellemeleri seviyorsanız; Fransızlar çok ırkçı, Slovakya tehlikeli, Polonya fakir, Ruslar orospu gibi genellemelere sizde ortaksanız ve bunlara hak veriyorsanız Erasmus’u aklınızın ucundan bile geçirmeyin. Değişik kültürlerden ve ülkelerden korkan insanların ülke sınırlarından çıkmaması en doğrusu. Exchange öğrenci kültürünü kazanmış kimselerin fırsat bulsa Kenya’ya bile gitmekten kaçınmayacağını ve güven sorunu olmayan kimseler olduğunu bilmenizi isterim ki zaten bu programların amacı budur.

Uzak diyarlar, dar ufuklar için zordur. Sizi akrep sokar, çükünüz falan düşer – gelmeyin.

İngilizce bilmiyorsunuz, tembelsiniz

Üniversite öğrencisi olup, İngilizce bilmemenin tembellik haricinde hiç bir izahı yok. İngilizce bilmeyen bir üniversite öğrencisi veya mezununun bu gibi exchange programlarında açık ve net olarak işi yok. Eğer 20’li yaşlara geldiyseniz ve hala İngilizce bilmiyorsanız, isterseniz o okuldan 4.0 ortalama ile mezun olun, okulun en başarılı öğrencisi olun – gram kıymeti yok. Şunu da belirteyim, İngilizce bilmediğiniz için yüksek lisans’ta yapamayacaksınız çünkü TOEFL, IELTS vs. ellerinizden öper.

İngilizce bilmeyen kimselerin uluslararası anlamda, ilkokul mezunundan farkı yok.

Ana kuzususunuz

En ufak sıkıntıda ana-babanızı arıyorsanız, gözleriniz doluyor, çaresiz hissediyorsanız, yıllardır aile onayı almadan, aileye haber vermeden tek bir işe kalkışmamışsanız, belgeleri hazırlamadan tut, ön araştırma yapma, hazırlıkların tamamlanması gibi aşamalarda hep yanınızda ailenizi görmek istiyorsanız aman diyeyim Erasmus’u düşünmeyin. İsveç’e ilk gittiğimde 2 ay evsizdim, nerelerde kaldığımı ve neler yaşadığımı bir tek benimle birlikte olanlar ve aynı dertleri çekenler bilir. Bir kez olsun telefonda aileme bu dertleri söylemedim, iyiyim dedim, rahatım yerinde, beni merak etmeyin dedim. Aynı dertlerle karşılaşıp, geldikten 2 gün sonra ağlayarak geri dönenleri de gördük..

“Ben geri dönücem yüağğ, zaten Türkiye’de rahatım iyiydi.”

Katısınız, açık fikirli değilsiniz

Değişmez fikirlerin, kalıpların adamıysanız yine değişim programları size göre değil. Yabancı diyarlar, ülkenizde alıştığınız pek çok şeyi size sunmayacak. Her yeni macera, her yeni ülke ve kültür – ilk başta şaşırma, gözlem ve karşılaştırma evrelerini içerir. İlk başta şaşırırsınız, daha sonra incelemeye yani daha detaylı bakmaya başlarsınız. Üçüncü olarak mevcut şartları kendi ülkenizle devamlı olarak kıyasa sokarsınız. Bir süre sonra bunlar anlamsızlaştığında bu düzen içerisinde ki yerinizi kendiniz seçeceksiniz. Ya mevcut şartlara uyum sağlar toplulukta homojen bir duruş sergilersiniz, ya da her anlamda tutucu tavrını devam ettirirsiniz. Yani özetle, çeşitli ortamlara uyum sağlama sorunlarınız varsa, yurt-dışı size göre değil.

Selamlar.

5 thoughts on “Kimler Erasmus yapmamalı?”

  1. Bence Sıdıka’nın hakkına girmişsin, o imkan olsa Erasmus’un kralını yapardı. Ama öyle bir aileye düşmüş işte, naapsın kızcağız….

  2. Haklıymışsınız. Afedersiniz ilk okudugumda hasiktirsin demistim ama yapamiyorum. Birey olmaya kendi ayaklarimin uzerinde durmaya calistikca daha cok zorlaniyorum ve anliyorum ki ben hep sorumluluktan kacmisim ben bir korkakmisim. Sadece iyiyim diye kendimi kandiriyomusum.
    Buraya erasmus bitince de giricem ve sonunda nasil hissettigimi yazicam(insallah tam tersi)

Leave a Reply