Yurt-dışında para çekmek ve banka işlemleri

İsveç’te kaldığım bir yıl boyunca neredeyse ihtisasını yaptığım para çekme, para gönderme, komisyondan yırtma, kur farkından sıyrılma, havale, EFT gibi olayları çok ince noktalarıyla ele alacağım. Yazı uzun diye üşenmeyin, hayat kurtaracak bilgiler vereceğim.

Aslında bu banka ve ekonomik düzen hiç göründüğü gibi değil. Olaylar olaylar.

Bazı şeyleri netleştirelim:

 1. Yurt-dışına kayıpsız, komisyonsuz vs. para transferi mümkün değildir. Bir şekilde, bir yerden zarar edersiniz.
 2. Komisyona veya kur farkına her zaman maruz kalırsınız. Ama az, ama çok.
 3. Bu ilk iki maddeyi yalanlayan veya bunlara çözüm bulduğunu iddia edenlerin zerre aklı yoktur.

Yurt dışında nasıl para çekilir?

Yurt-dışında, dünyanın her yerinde, her bankamatikte Türkiye bankamatik kartlarınızı kullanarak “o ülkenin dövizinde” para çekebilirsiniz. Kullandığınız Türk bankasının veya yurt-dışında hangi bankamatikten para çektiğinizin hiç bir önemi yok, her daim o ülkenin para birimini bankamatiklerden alabilirsiniz.

Kartınızı yurt-dışında bankamatiğe taktığınız anda, yabancı kart kullandığınız için karşınıza ilk olarak dil seçenekleri gelecek. Bu seçenekler arasında o ülkenin kendi dili ve İngilizce kesinlikle olacaktır. Diğer diller bankadan bankaya değişebileceği gibi Türkçe seçeneği hiç olmayacak.

Dil seçimini yaptıktan sonra, yabancı kart ile yapabilecekleriniz sadece para çekmekten ibaret. Hesap bakiyenizi kontrol etmek, eşe dosta havale yapmak, şifre değiştirmek gibi Türkiye’de yapabildiğiniz hiç bir işlemi yapamayacaksınız. Karşınıza gelen ekranda, çekmek istediğiniz meblağı o ülkenin para birimi olarak yazıp, (örneğin 100 yazarsanız 100 euro verir, 100TL’nin euro karşılığını vermez!) evrensel olan “yeşil” butona basarak paranızı alabilirsiniz.

Yurt dışında nasıl banka hesabı açılır?

TL kartı kullanmak yerine gittiğiniz ülkede bir banka hesabı açmak, tüm paranızı oraya koymak ve bu sayede komisyon ödememek şahane fikir. Fakat işler o kadar basit değil. Yabancı ülkelerin bir çoğu öğrencilere banka hesabı açmamak için ellerinden gelen zorluğu çıkartıyorlar. Bu konuda haksız sayılmazlar zira o ülkenin vatandaşı değilsiniz, yasal hiç bir bağınız yok. Kolay veren ülkelerde varmış tabi, okuyoruz duyuyoruz. İsveç’te hesap açabilmek için p-number’a ihtiyacınız var, bizde ki tc kimlik numarası gibi. P-number yoksa, en az 1 yıl kalacağınızı garanti eden bir belge sunmanız lazım. P-number’sız asla yapamayacaklarınız ise internet bankacılığı açtırmak ve kredi kartı almak. Ben bir istisna olarak, ilk gittiğimde 10 aylık belgeyle 5 yıllık banka kartı alabildim, o da ayrı bi anımdır.

Cebimde durmaktan renk değiştirmiş emektar kartım.

Döviz çekme komisyonu ve paranın bloke olması

Başta söylediğim gibi, TL kartınız ile yurt-dışında komisyonsuz para çekmek mümkün değil. Ama az, ama çok bir şekilde komisyon ödersiniz. Şu ana kadar İş Bankası ve Ziraat Bankası‘nı test etme imkanı buldum. Ziraat’ten nefret ettiğim için sadece 1 kez kullanmışlığım var, %3 komisyon aldı. Sadık yarim İş Bankası ise stabil bir şekilde %2-%4 arası komisyon alıyor. Bankaların sabit bi komisyon oranı olduğu yurt-dışında palavra. Tam olarak neye göre komisyon aldıklarını çözdüğüm gün mali müşavirliğimi ilan edeceğim. En sık ödediğim komisyon %2’dir İş Bankası ile.

Benim müşteri memnuniyetimi kazanmış tek banka.

Komisyon ödemeden para çekebildiğini iddia eden akıllılar aslında o mesajları yazdıktan 1 hafta 10 gün sonra çok pişman oluyorlar emin olun. Çünkü bir çok banka komisyonu anında işlemiyor veya işleyemiyor. Parayı çektikten 1 gün sonra komisyonu görebileceğiniz gibi, bu işlem bir hafta 10 günü de bulabiliyor. Bunun da kesin bir ölçüsü yok gibi.

Peki paranın bloke olması nedir? Hesabınızda 1000 TL var diyelim, bunun hepsini euro olarak çekmek istiyorsunuz. An itibariyle 430€ eder. Hesaplarımıza göre de 10-15€ en fazla komisyon alacaktır, o halde elimize en az 415€ para geçmesi lazım değil mi? Maalesef öyle olmuyor. Bankalar ani kur değişimlerine karşı (bankacının dediğine göre) kendilerini garantiye alabilmek için paranızın bir kısmını bloke ediyor. Ben en fazla %20’lik bir bloke gördüm bir keresinde ve tam 15 gün kaldırmadılar. Yani sen 400€ çekmeyi düşlerken aslında en fazla 350€ çekebiliyorsun diyebiliriz. Bloke kalkınca kalan parayı yine çekebilirsin.

Paranızda ki engelin kalkmasını sabırla beklemekten başka çare yok. Eyyy merkez bankası!

Bankaların Döviz Satışı

Bildiğiniz gibi bankalar dövizi farklı farklı kurlardan satıyor. Yurt-dışında uzun süre kalacaksanız veya yüksek miktarda harcama yaparken TL kartınızı kullanacaksanız bu ufak gibi görünen kur farkları size aslında ciddi şekilde yansıyacak. Gideceğimiz ülkenin para birimine göre inceleme yaparak, o dövizi hangi banka en ucuza satıyor önce bunu netleştirmeniz lazım.

Örneğin İsveç’e gideceğinizi ve İsveç kronu kullanacağınızı var sayıyorum. Yine dolar, euro veya diğer kurlar için de kendiniz inceleme yapabilirsiniz.

Arada ki ufak gibi görünen kur farkları aslında hiçte ufak değil.

1 yıldır düzenli takip ettiğim İsveç kronunu istikrarlı bir şekilde en pahalı satan Şekerbank, en ucuz satan ise Finansbank. Bu 1 yıldır hiç değişmedi, hatta arada ki kur farkı da hep sabit kaldı diyebilirim. 1 yıl boyunca Finansbank kullansaydım ne olurdu, Şekerbank kullansaydım ne olurdu inceleyelim:

 • Şekerbank satış: 0.2789
 • Finansbank satış: 0.2573
 • Aradaki fark: 0.0216

İsveç’te bir öğrencinin aylık ortalama harcamasının kabaca 10.000 SEK [2.500 TL] olduğunu düşünürsek: [Minimum 8.000’dir İsveç’te yaşam]

0.0216 * 10,000 = 216 TL (1 ayda)
10 ayda = 2.160 TL

Döviz satış değerlerinde ki ufacık gibi görünen farklılıkların nasıl büyük sonuçlar yarattığını gördünüz. Şekerbank yerine Finansbank kullanmanız bile ayda 216TL, yılda 2.160TL zarardan yırtmanızı sağlıyor.

Yurt dışına kaç kartla çıkmak lazım? Hazırlıklar neler?

Sadece yurt-dışı değil, genel olarak çok banka kartı ve kredi kartınızın olması baş ağrısından başka bişey değil.

Hepimizin ortak derdi.

Yurt-dışında yaşamaya veya tatile çıkacaklara tavsiyem, yanınızda 2 banka kartı ve 2 kredi kartı bulundurun. Paranızı 2 ayrı banka hesabınıza – dolasıyla banka kartınıza bölüştürün. Bu sayede birini kaybederseniz diğerinden para çekebilirsiniz. Diğer sık yaşanan sorun ise kartlardan birinin bankamatik tarafından yutulması. Tek kartla yola çıktığınızda başınıza böyle bişey gelirse çok zor durumda kalabilirsiniz. Örneğin İsveç bankaları kesinlikle cihazın yuttuğu kartı geri vermiyor, kart onlara aitse size yenisini basıp yolluyorlar, Türk bankasına aitse zaten geri almanın imkanı yok gibi. Derdini anlatacaksın, kanıtlayacaksın, adamlar zaten pimpirikli, çok sıkıntılı yani.

Bu 2 banka hesabınızın da internet bankacılıkları, siz daha yola çıkmadan “tam yetkilerle” açtırılmış olsun. Bu sayede kartlarınızdan birinin yutulması veya kaybolması durumunda paranızı internet bankacılığı üzerinden diğer karta transfer edebilirsiniz. Tam yetkiler önemli. Örneğin Yapı Kredi’de internet bankacılığı açtırıyorsunuz ancak yurt-dışından erişim yapamıyorsunuz, onun için ayrı talimat lazım vb. Zirrat Bankası’nda da yurt dışına açtırmak için bazı işlemler yapmanız gerekiyor.

Kartınızı mutlaka yurt dışı kullanıma açtırın.

2 kredi kartınızın olması da aynı sebeplerden faydalı. Birisinin şifresi bloke olursa vs. diğerini kullanabilesiniz diye. Lakin kredi kartlarınız için birinin Visa, diğerinin MasterCard olmasını tercih edin. İnternet alış-verişlerinizde firmalar Visa ve MasterCard için farklı komisyon oranları koyabiliyor. Özellikle hava yolu firmalarında bunu çok sık görürsünüz. İki çeşit kartınız olursa kendinize avantajlı geleni seçme şansınız olur.

Belirtmek lazım, kredi kartlarınız ve banka kartlarınız aynı bankalardan olsun. 2 ayrı bankadan 2 ayrı banka kartı aldıysanız, yine o bankalardan kredi kartı alın. Bu sayede kart borçlarınızı internet üzerinden ödeyebilir, limit dolmak üzere olduğunda anında müdahale edebilir ve tüm bunlar için boşu boşuna EFT ücreti ödememiş olursunuz.

İstisna banka uygulamaları

Şu ana kadar sadece Yapı Kredi’de gördüğüm bir uygulamadan bahsetmek lazım. Belki diğer bir kaç bankada da vardır fakat ben bilmiyorum. Genel olarak çoğunlukta olmadığını söyleyebilirim.

Yurt-dışı anlaşmalı ATM’leri olan Yapı Kredi ile komisyon ödemeden para çekebiliyorsunuz. Lakin bu her ülkede ve her bankamatikte olmayan bir özellik. İsveç’te yok mesela. Koskoca Macaristan’da sadece 97 ATM’de var, ara ki bulasın. Yine de inceleyebilirsiniz. Almanya’da ise 4 şehirde varmış.

UniCredit’e ve üyesi olan bankalara has bir anlaşma.

Şunu vurgulamak lazım, komisyon ödemiyorsunuz demek kur farkı ödemeyeceğiniz anlamına gelmez. Yapı Kredi’nin o kadar enteresan bir sistemi var ki aklım almıyor. Maalesef kredi kartını kullanıyorum, ordan biliyorum.

İsveç’te yapı kredi banka kartı veya kredi kartıyla birşey aldınız ve 200 SEK (50TL) tuttu diyelim. Banka önce bunu dolara (ne alakaysa) çeviriyor, daha sonra ise doları TL’ye çeviriyor. Burada 2 kere kur farkına maruz kalıp çok feci kazıklanmış oluyorsunuz.

Kanıtlarımla geldim!

Yani başta dediğim gibi, banka o parayı sizden bir şekilde çıkartacak o yüzden aslında çok kafa yormamak lazım.

Döviz özellikli kredi kartı nedir?

Birde aslında böyle aslı astarı olmayan ama kulaktan kulağa yayılmış osuruktan bi uygulama var. Yukarıda ki anlattığım çift kur dönüşümüne uğramamak istiyorsanız döviz özellikli kart alabiliyorsunuz. Lakin İş Bankasında bunu bunu öğrencilere vermiyorlar, diğer bankalarda da öyle olsa gerek. Bu kartın tek esprisi seçtiğiniz dövize (dolar veya euro) göre işlem yapması. Örneğin dolar seçerseniz, İsveç kronunu dolara çeviriyor ve öyle bırakıyor. Bir daha TL’ye çevirmiyor. Böylece 2 kez kur dönüşümü yapmamış oluyorsunuz. Boktanlık nerede? Kredi kartı borcunuzu da dolar olarak ödüyorsunuz. Her hesap kesiminde dolar yükselmesin diye dua edersiniz artık..

Dolar ve kron düşsün, euro yükselsin. Tek duam budur.

İnternet ve Telefon Bankacılığı

İnternet bankacılığına girişte genel olarak her banka telefonunuza bir doğrulama mesajı gönderiyor bu yüzden ilk işiniz Türkiye hatlarınızı yurt-dışına açtırmak olsun. Hele ki “3D secure” kullanan bir kartınız varsa her internet alış-verişinde o kodu girmeniz gerekecek, çilesini çeken bilir. Bu çok verimsiz ve zaman çalan bi yöntem, her seferinde Türkiye kartımı tekrar takmak vs. çok eziyetli. Çözümü basit.

Çok lüks bir telefona ihtiyacınız yok, sadece Java desteklesin yeter. İşbank mobil uygulamasını indirip bu onay mesajı olayından kurtulabilirsiniz. Tek kullanımlık şifrenizi hangi kart takılı olursa olsun kolayca üretip, internet bankacılığına giriş yapabilirsiniz. Veya Türkiye’deyken 25TL’ye bir i-Anahtar cihazı alarak her yerden internet bankacılığına erişebilirsiniz.

Exchange yapsak mı?

Exchange için komisyon bayılmayın. Para çevirmek her zaman kazıklanmanıza yol açacak yegane işlem, mümkün oldukça kaçının. Komisyon almayan yerler ise oranları düşük tutarak şartları eşitliyor. Hele ki hava-alanında, bankalarda falan exchange yaparsanız vay halinize. Türkiye’de tahtakale, taksim gibi döviz bürolarının bol olduğu yerlerde biraz gezinerek, daha uygun kurdan satan bir dövizciden dönüşüm yapabilirsiniz eğer illa yapacaksanız.

Bankalarda sorsak mı?

Bankaları garip sorularınla bunaltabilir, bilgisiz personellerle tek tek tartışabilir, müşteri hizmetlerinde hatta kalma rekorları kırabilirsin. Çok uğraşıp bu yöntemden bir sonuç alamadım ama birde siz deneyin bakalım.

Özet

TL kartını bir şekilde kullanacaksınız. Şimdilik başka alternatif yok. Sadece söylediğim ufak noktalara dikkat ederseniz sıkıntı yaşamaz ve mümkün olan en az zararla bu işi atlatmış olursunuz. Eğer daha iyi bir alternatif & yöntem keşfettiyseniz lütfen yorumlarda paylaşın.

(+) Yorumlarda pek kişi yaşadığı tecrübeleri ve sorunları paylaşmış. Dolayısıyla yazıya bırakılmış bu yorumlarıda okumanızı öneririm.

208 thoughts on “Yurt-dışında para çekmek ve banka işlemleri”

 1. Çok başarılı bir blog eline sağlık.
  Şimdi benim tek şuan kafamı kurcalayan Ziraat versus İşbank karşılaşması. Hangisi daha iyidir bilmiyorum yani. Nasipse Litvanya-Vilnius’te Erasmus yapacağım bir bilgin var mıdır bu konuda? Komisyon olaylarını okudum da pek anlamadığım şeyler açıkcası. Ayrıca şey soracağım, Ziraat’ın OTP cihazını almaya gerek var mıdır? Yani vodafone hattım yurtdışı roaming’e açık mesela sorun çıkacağını sanmıyorum, senin düşüncen nedir? Yada vekalet vermeye gerek varmıdır? atıyorum benim hibem ziraat’e yattı ve ben anında internet bankacığılından parayı TL hesabıma havale ettim, ee zaten TL kartım yanımda olacak o kartı da orada nakitte kullanabileceğim, yani sorun yok gibi?

  1. Kesinlikle İş Bankası derim. Ziraat öyle bir banka ki, müşteri hizmetleri hattı var, fakat telefon bankacılığın açık değilse kullanamıyorsun. Telefon bankacılığını telefonla, internet bankacılığını internet üzerinden açtıramıyorsun. Tipik bir devlet bankası ve bürokratik kafa olduğu için her şeye nüfus cüzdanı ve dilekçe gerekiyor. Haa bir de sene olmuş 2012, hala bu işlemleri kartın hangi şubeden açıldıysa oradan yapabiliyorsun sadece. Ulan ama yurt dışındayım? Mümkün değil. Şifreni unutursan bittin, diğer bankalar gibi şifre sıfırlama olayı da yok, şubene gideceksin, oraya zarfla şifre yollayacaklar. Bu teknoloji çağında zarfla şifre yollayan bir bankadır. Ziraat yurt-dışından internet bankacılığına bağlanırken sorun çıkartmasın, ona da kimlik dilekçe isterler, şubenle görüş derlerse şaşırma. Aman diyeyim uzak durun, İş Bankası iyidir. Vilnius kızları güzel ve bir memleketin kızları güzelse o memleket benim için güzel memlekettir 🙂

   1. mustafa bana yurtdışından bazı arkadaşlar kredi kartıma para gönderecekler onların kartı yabancı oldugu için benim karta nasıl para gelicek yardımcıolursan sevinirim

 2. merhaba, şuan Hollanda’dayım ve aynen dediğin gibi üç kuruşun peşine düşmeyip işbankası visa bankamatik kartımı da aldım geldim. Türkiye’den hesabıma para yatırıldı ve şuan blok vs işlerini de hesaba katıp olabildliğince düşük miktarlar girmiş olmama rağmen para çekemiyorum. Türkiye’de şubeye sordurdum ‘kart(!)’ bloke olmuştur iki gün içinde kendiliğinden açılır eğer iki gün içinde ve sonrasında hala çekemezse müşteri hizmetlerini arasın demişler. Ama ben zaten müşteri hizmetlerini aramıştım -skype-vasıtasıyla arama gerçekleştirilemedi. Şuan oldukça tedirginim açıkcası kartım neden bloke olmuş olabilir ve kendini güvenceye almak amaçlı kendi kendine blokladığı parayı ne zaman geri veriyor bunun takibini internet şubeden mi gerçekleştiriyorsunuz?

  1. Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. İlk yurt-dışı kullanımında kart böyle şeyler yapabiliyor, panik yapma düzelecektir. Dediğim gibi bankaların ilginç uygulamaları var, çalınmaya vs. karşı yurt-dışından kart kullanılınca bloke ediyorlar. Hatta ben 3 günde, 3 farklı ülkeden aynı kartı kullandım diye bile bloklamışlardı. Maalesef internet üzerinden göremezsin, telefon ile bankaya ulaşman lazım.

 3. parayı çekmemiş olmama rağmen işlem onaylanmış yani para çekilmiş görünüyormuş. bankanın müşteri hizmetlerinde benim paramın bloke edildiğini söylemişlerdi ama şubeye gidip iyice irdelendikten sonra böyle bir şey olduğu ortaya çıkmış.üstüne üstlük iş bankası maksimum kredi kartını da kullanamıyorum. ama bu teknik bi arıza değil kredi kartı kabul etmiyor Hollandalılar. Buna ne önerirsiniz acaba :))

  1. Aklıma ilk provizyon onayı gelmişti ama sizin durum daha farklı sanırım. Ne diyeyim büyük şansızlık, yazıda da söylediğim gibi yola 2şer tane banka ve kredi kartıyla çıkmak en iyisi – böyle bi durumda diğerini kullanırdınız. Aklıma bir çözüm gelmiyor, bunu ancak banka çözer sanıyorum. Geçmiş olsun.

 4. Merhaba Serhat ,bloğunu beğendim ve sana şunu sormak istedm ben eylülde letonya-riga da olacağım anlattıklarından yararlanarak araştrma yaptım ve Riga da ne unicredit ne de citibank subesine rastladm paramı yanımda göturemiyorm çünkü hibe ben vardıktan sonra yatıck hemde ziraat bankasına.
  Sence ne yapmalıyım umarım bu konu hakkında bana yardımcı olursun 🙂

  1. Ziraat TL kartınla çekeceksin o zaman. Ziraat kullanmak istemiyorsan, yazıda da anlattığım gibi İşbank tavsiye ederim. İş Bankası kartlarımı, blogda gezdiğim tüm yerlerde sorunsuzca kullandım – bunlardan biri de Riga’dır.

 5. Mustafa bilgilerin için teşekkürler. Benim de şöyle bir durumum var. Erasmus hibem gidene kadar yatacak, yani ben parayı çekebiliyorum gitmeden. Elimde euro ile Litvanya’ya gitsem ve orada havaalanında vs. parayı Litas’a çevirsem nasıl olur ?

  1. Çok güzel olur öyle. Ama hava-alanında çevirmeni önermem çok yüksek komisyon alırlar. Merkezi, turistik bir yerde “0 komisyon” ile para çeviren bir yerden bu işi yapman lazım. Tek dezavantajı tüm parayı yanında götürdüğün zaman çok dikkatli olmalısın.

 6. slm mustafa gercekten guzel aciklamissin.benim sana sorum su belki sacma gelecek ama ben su anda yurt disinda calisiyorum calistigim yere guvenerek bi miktar kredi cektim ve ikinci ayi bulmadan is hakkim durduruldu bu krediyi odeyemedigim takdirde ne gibi bi durumla karsilasirim.turkiyeye gitsemde karsima cikarmi cvp ni bekliyorum tesekkur ederim.

  1. Bunu bi avukata sormalısınız. Fakat şahsi fikrim;

   Yurt-dışında bıraktığınız borç her halükarda sizi dönüp dolaşıp bulacaktır. Önce mali suçlu olarak yurt-dışında ki mahkemeden kararınızın çıkması lazım, daha sonra yurt-dışı polisi sizi o ülkede bulamadığı için olayı uluslararası polis birimi olan interpol’e devredecektir. Interpol Türkiye ile iletişime geçip yakalama kararı çıkartabilir size. Yakalansanız bile mail suçlarda yurt-dışıyla suçlu iade anlaşmamız var mı bilmiyorum? Büyük olasılıkla yok çünkü Cem Uzan gibi mail suçlu isimler de hep Interpol tarafından aranıp-bulunduğu halde ülkeler mali suçlu iadesine sıcak bakmıyor.

   Lakin yarın bir gün SIS (Schengen Information System)’de bu mali borcunuz ortaya çıkacaktır. Bir daha Schengen vizesi alamazsınız diye düşünüyorum.

 7. Merhaba yurt dışında kredi kartımızla alışveriş yaparken daha fazla kdv alınıyor gibisinden bir şey duydum. Nedir doğruluğu? Atıyorum herhangi bir markete girdik alışveriş yaparken sadece kur dönüşümü yapıyor değil mi fazladan kesim ücreti felan alıyor mu? Bir de benim mevcut kredi kartım yok, yeni çıkartmak yerine peder beyinkini götürsem herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım?

  1. Gittiğiniz ülkenin KDV oranına bağlı. Normal vatandaşına uyguladığı KDV’yi size de uygulayacaktır. Örneğin İsveç %25, Macaristan %27 gibi. Marketten bir şeyi kartla almakla – bankamatikten para çekip nakit olarak almak arasında fark yok. Sorun çıkmaz ama kart senin adına olursa daha iyi olur, internet-telefon bankacılığında karşılaşabileceğin sorunlar açısından.

 8. Merhabai sanırım e-mail adresinden dolayı yorumun spam kutusuna düşmüştü geç farkettim. Bu yüzden cevabım gecikti. Unicredit olayına çok takılma derim ben, %2 komisyon büyük bir miktar değil. Ama illa kullanacağım dersen – hiben zaten Ziraat bankasına Euro olarak yatacak. Bu parayı internet bankacılığı ile YapıKredi’ye transfer edebilirsin. Diğer seçenek ise, hibenin yatacağı hesap – güvendiğin biriyle ortak hesap olacak. O kişi gidip şubeden parayı çekecek ve senin YapıKredi hesabına yatıracak.

  Kur farkı şudur; dovizlerin alış-satış değerleri arası farktır. Bankalar ve dövizciler, dövizi her zaman sana pahalıya satar – senden ise ucuza alır.

  Parayı beraberinde götürmek en iyisi, söylemem gerekmez ama dikkatli olman lazım elbette. Elinde götürdüğün parayı İtalya’da bir hesap açıp oraya yatırabilirsen hiç zarar etmemiş olursun.

 9. merhaba mustafa, ben londraya gidiyorum, garanti bankasından pound hesabı açtırsam tl hesaptan daha mantıklı olmaz mı? böylece kur farkından gol yememiş olurum…ne dersin?

 10. merhaba serdar. kesinlikle belirteyim ki şu yaptığın şey çok çok faydalı, çok dua alıyorsun. 🙂 sonrasında da şunu soracağım, sorularla yorulmuşsundur mutlaka ama kusura bakma artık, iki hesaptan bahsettin. biri işbankası olacak benim, diğeri hakkında bi önerin var mı? finansbank’ın kredi kartını 2-3 senedir sorunsuz kullanıyorum ve holanda’ya gideceğim, sıkıntı çıkarabilecek bi banka değildir umarım? teşekkürler tekrar.

  1. Selamlar ve teşekkürler. Finansbank kullanan arkadaşlarım da vardı, herhangi bir sorun yaşamadılar. Hollanda malum euro bölgesi ve euro için bankadan bankaya kur farkı pek olmuyor. Bu yüzden kullandığınız bankalar sorun yaratmaz. Önemli olan prosedürleriyle sizi bunaltmayan, iyi bir müşteri hizmetleri desteği sunan bir banka kullanmış olmak. Teşekkürler.

 11. merhaba . Öncelikle bu aydınlatıcı bilgiler için teşekürler. Bende 10 gün sonra İtalya’ya gidicem. Yapı Krediden hesap açtırdım bana hem TL hem de € hesabı açtılar. Hibem ben gittikten sonra yatıcak. Burda bir arkadaşı vekalet bırakıcam. Şimdi sorum şu. Vekalet bıraktığım kişi ziraat bankasından hibeyi alıcak € şeklinde. ondan sonra benim hangi hesabıma yatırıcak ? TL mi € mu ?

  1. İhtimal 1: Arkadaşın parayı senin YapıKredi euro hesabına yatırır. Daha sonra sen internet bankacılığına girer – paranı TL’ye çevirir ve TL hesabına atarsın. İhtimal 2: Arkadaşın gider euro’yu döviz bürosunda (veya bankada) TL’ye çevirir ve direk senin TL hesabına yatırır. Burada şu önemli; ne olursa olsun sen para çekerken TL hesap kartını kullanacaksın çünkü euro için verilen bir banka kartı yok. Yani her türlü o para TL’ye çevrilecek ve sen TL kartın ile çekeceksin.

 12. ben de bir şey sorayım madem konuyu iyi bilen bi arkadaşımız var. Haftaya yurt dışına çıkıyorum. ( daha önce 9 ülkeye gitmiştim) türkiyeden 6 kredi kartım var. toplam limitleri yaklaşık 70 bin lira. şimdi gelelim konuya. ben bu limitleri kullansam hepsini yani ve türkiyeye dönmesem. bankalar ne işlem yaparlar çok merak ediyorum?

 13. üstat bayıldım yazıya yurtdışında yaşıyorum 3 senedir ödediğim komiyonla kocaman kızılderili ayinleri gibi ateş yakar 1saat etrafında çılgınca dans eder dönerdik ama dönemedik ateşi de onlar yaktı ve döndüler etrafında biz seyrettik

 14. Keşke Polonyaya gelmeden bunu okusaymışım. Ben internet hesabımı yurtdışına açtırmayı unutmuşum. Bunun için sizce ne yapabilirim ?

  1. Müşteri hizmetlerini arayarak ikna etmelisin 🙂 Telefon bankacılığın varsa oradan deneyebilirsin. İkna olurlarsa kimliğini ve imzalı dilekçeni fax ile göndermen karşılığında açabilirler. Ama tamamen onların inisiyatifi, net bir şey söylemek zor. Kimi bankalar kurallar konusunda çok katı.

 15. Benim Türkiyede bir Miktar Euro olarak Param var acaba bunu Yapi Kredi Bankasina Euro olarak yine yatirsam, istdedigim zaman Euro olarak Almanyadan cekebilir miyim?
  Acaba en cok bir anda ne kadar cekebilirim, bunun bir Limiti var mi?
  Ve bu Banka Kartinin yani World Kartin Ücreti ne kadar, aylik olarak?
  Saygilar ve Cevap verebilirsen cok sevinirim…

  1. Evet çekebilirsin. Euro ve TL’ni aynı karta bağlar ortak hesap yaparsın, yine TL kartınla çekebilirsin. Günlük para çekme limitin bankadan bankaya değişir. Ayrıca senin mali sicilinle alakalı olarak düzenleniyor. Kart borçlarını zamanında ödüyorsan, iyi bir maaşın varsa genelde bu limit yüksek olur. Kart ücretini bilmiyorum yıllık olarak, bankalar sürekli değiştiriyor.

 16. kardeşim bilgiler için teşekkürler. bir şey sorucam. ben almanyadan iş bankası bankamatiği aracılığıyla para çektim. tl hesabımda 2371 lira vardı. bankamatik bana en fazla 500 euro verdiği için 500 euro çekebildim. tl hesabıma dönüp baktığımda kalan paranın 1123 lira olduğunu gördüm. yani hesaptan 1248 lira çekilmiş. kur şu an 2.30 iken 500 euro nun tl karşılığı 1150 lira oluyor. iş bankasındaki görevli bana en fazla 6 euro komisyon alınacagını söylemişti. 15 lira da komisyon eklesek eksilen oaranın 1165 tl olması gerekiyor. geriye kalan 83 tl nin ne olduğu belli değil. acaba senin bahsettiğin kur degişiminden korunmak amacıyla yapılan bloke tutar mı bu. eger öyleyse ben bunu nerden bileceğim. öğrenmenin bir yolu var mı? cevap verirsen çok sevinirim.

  1. Internet bankacılığı ile, hangi kurdan dönüşüm yapmışlar – ne kadar komisyon almışlar hepsini görebilirsin. Eğer orada görünmüyorsa, ya bankan senelik kart kullanım ücreti kesmiştir yada bloke altındadır.

   1. internet şubesinde sadece paranın azaldığı görülüyor başka hiç bir şey görünmüyor. ayrıca türkiyede bir bankamatikten hesaba bakıldığında ise paranın hala 2371 tl olduğu paranın hiç çekilmediği görülüyor

 17. Merhabalar, yazınızı şans eseri gördüm ve bugün karşılaştığım bir durumun sebebini bu konuda bilgili birine danışmak istedim. Şuan Almanya’dayım ve gelmeden önce Ziraat Banka’sında babamla ortak euro hesabı açtırdım ve Almanya’da ise Deutsche Bank’ta hesabım var fakat ailem parayı Deutsche Bank’taki hesabıma yatırınca 70 euro kesinti olduğunu söylemiş Ziraat çalışanları. O çok gelince, bu sefer gelirken yanımda getirdiğim Ziraat Bankası bankamatik kartını bankamatiğe takıp para çekmeye çalıştım fakat olmadı. Sebebi ne olabilir? Devletin her ay 260 tl’lik öğrenim kredim bu karta yatıyor fakat içinde para olmasına rağmen çekemedim. Yurt dışına mı açtırmam gerekiyordu acaba önceden? Şuan ne yapacağımı şaşırdım 70 euro çok ve havale bu sebepten mantıksız ama bankamatik kartımı da kullanamıyorum.. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Selam Dilara. Ne kadar para transferi için 70€ ücret istiyorlar? Eğer 2-3bin €’luk bir transfer için 70€ istiyorlarsa bu normal bir miktar. Ama yok, az bir miktar transfer için bile 70€ kesinti yapıyorlarsa değmez.

   Ziraat TL kartını yurt dışına açtırmana gerek yok. Hiç bir şey yapmasan da dünyanın her yerinden TL kartınla para çekebilirsin (o ülkenin kurunda). Bazen bankalar sebepsiz yere refusal verebiliyor. Başka bir bankanın bankamatiğinde denemeni tavsiye ederim.

   1. Aynı sey benımde basıma geldı.Danımarkadayım ve ıkı bankaya gıttım bırırnden 2000 krone cekebıldım dıgerınden 100 er 100 er 4oo krone sonrasında banka kartı reddettı
    kıramı odemem lazım bıde ac kaldım
    sızce ne yapmam lazım

 18. Merhabalar, benim size bir sorum olacak: Almanya’dayım ve Türkiye’de vadesiz euro hesabım var. Bu hesaptan Almanya’daki bir bankomattan para çekmek istiyorum.
  Çekerken para euro’dan euro’ya olduğu için bi kur değişimi olmaz mı, yoksa para önce euro dan tl’ye sonra da tekrar tl’den euro’ya dönerek iki defa kur değişikliğine mi uğrar?

 19. Merhaba Serhat,

  Degerli tecrubelerini paylastigin icin tesekkurler ancak bir sorum olacak; erasmus ile Almanyaya geldim ve burda Deutsche Bankta hesabim var, okul hibemi Ziraat Bankasina yatirdi yaklasik olarak 3400 € ama bu parayi buraya aktarma konusunda cekincelerim var. Yapikredi Bankasindan euro ve tl hesabim bulunmakta. Sence ziraatteki parami Deutsche banka swift mi yapayim? ( hepsini bir anda) yoksa burdaki ziraat bankasindan cekmeyi mi deneyeyim yoksa Yapikredi hesabina yatirip ordan mi cekeyim? ( oyle bir durumda gunluk atm islem limiti 300-400 euro civarinda oldugu icin 8 9 kere atmden para cekicem her seferinde yaklasik 6 euro komisyon odedigimi dusunursek 54 euro civari bir para odemis olurum) Ayni zamanda ailem parayi tl olarak yatirsa da euro olarak yatirsa da o para tlye donecegi icin her turlu kur farki da odeyecegim hatta 2 kere. Bana en mantikli secenek direk swift gibi geldi ancak sana da sorayim istedim tesekkurler.

  Okan.

  1. Teşekkürler Okan;

   Bankaların Swift ücretlerini BDDK’dan karşılaştırabilirsin. http://ebulten.bddk.org.tr/TuketiciVerileri/Comp/Comp.aspx

   3400€ için ne kadar SWIFT ücreti isteyecekler ordan hesaplayabilirsin.

   SWIFT versus TL kartıyla para çekme noktasına geldiğinde ise Ziraat ile YapıKredi’yi karşılaştır. Bunların döviz çekim komisyon oranları benzer olacaktır, çok bir şey farketmez. %2 veya %3. Euro için Ziraat’te kur; 2,2831 YapıKredi’de ise 2,2940. O halde paranı Ziraat’ten çeksen 7762TL eder, YapıKredi’den çeksen 7799TL eder. Yani TL kartını kullanarak parayı çekeceksen YapıKredi daha karlı.

 20. serhat bey gerçekten çok açıklayıcı güzel bilgiler elinize sağlık yeminli mali müşavirlik sınavlarına hazırlanır gibi hissettim kendimi okurken =pp neyse ben de nacizane turkish sorumu sorayım.

  1.İngiltere’deim 2 hafta önce geldim öğrenciyim (dil okulu).
  2.Ailem benim Tr.deki hesabıma parayı aktardı diyelim TL olarak. Bende burda işbankası bankamatik kartımı cash machine yazan bir atm ye soktum ve para çekmek istiyorum. Kayıplarım kur farkı ve %2 komisyon mu sadece. Bir de anladığım kadarıyla hesabımdaki paranın %100 ünü çekemeiyeceğim.
  3.Tr.deki kredi kartımı burda alışveriş yaparak kullandım diyelim ne kaybım olacak tam olarak.
  4.Teşekkürler cevaplarınız için.

 21. Öncelikle gerçekten iyi açıklanmış. Yazı uzun gelmedi, çünkü eğlenceli bir şekilde yazmışsınız.
  Linkini verdiğiniz sitelere bakarken, döviz kurlarını karşılaştırmaya başladım. euro için karşılaştırma yaptığımda altını çizdiğim yerlerde ki oranlar bana biraz garip geldi. Çünkü Ziraat’ten alınan euro, vakıf’a satılırsa kâr elde edilebilir, en kötü ihtimalle zarar edilmez gibi bir durum var. Benim sorum şu: bu sitelerdeki bilgiye güvenip bankaya gittiğimizde çok farklı bir şeyle karşılaşma ihtimalimiz var mıdır? Bir de malum erasmusluların derdi, Euro olarak yatan hibenin, yurt dışında herhangi bir bankanın bankamatiğinden tl hesabının kartını kullanarak çekmek mümkün mü? tl’ye çevirme+euro’ya çevirme+komisyon mevzuundan sadece komisyon ödeyerek kurtulmak mümkün mü? çünkü para zaten euro. Fransa’da ki herhangi bir bankaya da çevirmeden transfer mümkünse o da uygundur. Durumu aşağı yukarı anladınız sanırım.
  Şimdiden çok teşekkür ediyorum. Zaten baya faydanız dokundu 🙂

  1. Öncelikle Teşekkürler Cihan. Evet dediğin gibi zaman zaman kur farkından faydalanarak al-sat yapılarak kar elde edilebilir 🙂 Bu işi yapan çok insan var zaten. Bu bahsettiğini altın-döviz olarak yapıp trilyoner olanlar var zaten:
   http://haber.gazetevatan.com/turkiyeden-irana-giden-altinin-sirri-cozuldu/478350/1/Haber

   Benim bildiğim kadarıyla söylediğin şey mümkün değil. Burada temel sorun bankaların euro için kart veremiyor olması. Euro için sadece vadesiz döviz hesabı açıyorlar, yanına bir de vadesiz TL açıp – sadece TL için kart veriyorlar. Sen hesapların arasında parayı dönüştürürerek yine TL kartınla, döviz olarak çekiyorsun.

 22. Tecrübelerini paylaştığın için teşekkürler. Dün itibariyle denediğim milyon tane atm’ye rağmen para çekmem mümkün olmadı. oysa iş bankası kartımla 1 gün önce 100 euro çekmştm bugnde denedim olmuyor. Aynı şeklde yaklaşık 15 gün önce ING bank hesabımdan da 420 euro çekebildim aynı gün ve düne kadar bdaha denememştim. Ondan da para çekemedim resmen bütün bankalar tarafından bloke edilmiş gibiyim. Bu sorun geçici midir ne yapmalıyım sorun nedir bilmiyorum…

 23. Ben yabanciyim ve yurt disinda kaliyorum, konut kredisi disinda baska bir kredi cekebilimiyim ornegin ihtiyac kredisi gibi. Olabiliyorsa sartlar nedir sizden rica ediyorum

 24. çok çok teşekkürler , 10 gün sonra almanya’da olacağım ben de ve okuduğum bu harika yazın sayesinde çok bilgilendim , tekrar teşekkürler

 25. Merhaba Serhat, öncelikle yazın son derece faydalı tebrik ederim. Sana şunu sormak istiyorum. Yapıkredi TL hesabım var ve bn onu Almanya’ya götürücem. Aylık 750 TL yatacak o hesaba ve bn bunu Berlin de Hypovereinsbank’ tan kaç Euro kesintiyle çekebilirim? 750 tl sımdı yaklasık 320 Euro fln ediyor ya bu bahsettiğim işlemle ne kadarı elime geçer? Şimdiden teşekkürler

 26. yapi kredi ve is bankasinda hesaplarim var ve internet bankaciligina acik durumdalar. Erasmus ile Hollanda ya gidiyorum. Turkiye’de internet bankaciligina erismek icin Turkcell hatli telefonuma sms ile sifre geliyo ve oyle kullanabiliyorum. Eger Turkcell hattimi yurt disi kullanimina actirirsam ayni olayi yurt disinda da ayni telefon numarasiyla surdurebilir miyim? yani telefonuma gelen sms yine ayni numaraya mi gelir yoksa yurt disi kodunu da yazmalari gerekir mi?

   1. hemen her bankanın akıllı cep uygulamamları var .iscep diye bir uygulama var akıllı telefononuna yüklersen şifre olayından sıyırıyorsun yalnız asana tek kullanımlık onay şifresi veriyor . internet hesabını açarken telefona şifre gelmeden girdim ama işlem yapınca ne olur bir fikrim yok .ama yurdısı telefonu açtırmamak için güzel bir yol gibi

 27. merhaba oncelikle yazın icin tesekkurler. benim merak ettigim konu bende play card var ve banka hesabı ona baglı yani ayrıca tl card yok.
  yurtdısında kredi kartı bankamatike taktıgımda turkiyede oldugu gibi banka hesabımada ulasabilecekmiyim? tesekkurler..

 28. Serhat oğlum merhaba….seni sabaha karşı tesadüfen buldum ve tüm yorumlarını inceliyorum.ben 55 yaşında emekli bir beyim….ve özel sebeplerden dolayı aldığım radikl bir kararla bundan sonraki yaşantımı Türkiye dışında sürdüreceğim ölene denk….yalnı 2 temel konu var….birincisi zaten çok düşük olan emekli maaşımla yaşayabileceğim ( vize sorunu olmayan ) ülke seçimi konusunda….ben oralarda sadece bir stüdyo ev kiralayıp evden fazla çıkmamacasına huzur içinde ay sonuna kadar doğal ihtiyaçlarımı karşılayabnilmek….. 2. konuda 13 yıldır ziraat bnk.dan aldığım emekli maaşımı yaşayacağım ülkede sorunsuzca çekebilmek…..zira yalnız bir insanım…ve kıyıda köşede kontrgaranti 1 kuruşum bile yok….oralarda kiramı ödeyememek gibi,aç kalmak gibi mağduriyetler yaşamak istemiyorum…..Eğer bu yaım sana ulaşırda bana geri dönebilirsen çok sevinirim….Not…ayrıca internet kullanıcısı olarak da acemiyim….sen cevap versende denk gelecekmiyim bilmiyorum…o yüzden bu sayfayı hep açık bırakacağım….gözlerinden öpüyorum…..

  1. Merhaba,

   Vize sorunu olmayan, kolayca oturum izni veren bir Avrupa ülkesi yok. Ancak bazıları diğerlerine göre daha kolay oturum izni veriyor ve çeşitli şeyleri sebep olarak kabul edebiliyor. Düşük ücretle geçinmekten ziyade bu konuyu çözmeye çalışmanızı öneririm. Emekli maaşıyla asgari şartlarda yaşayabileceğiniz ülkeler ise Baltık ülkeleri (Estonya, Litvanya, Letonya vs.) ve Doğu Avrupa (Bulgaristan, Romanya, Slovakya, Macaristan vs.) ülkeleridir.

 29. merhaba yazını okudum ve benimde sana bi sorum olucak cevaplayabilirsen çok memnun olurum. ben erasmusla romanya ya gidiyorum 2 hafta sonra. okul bize hibemizin yatması için halk bankasından euro hesabı açtırdı fakat orda nasl çekebilrim bilmiyorum. bi kaç arkadaşa sordum ordan hesap açtırmışlar garanti bankasından paralarını oraya yatırmışlar ordan çekip kullanmışlar.sizce başka seçeneğim varmı ne yapabilirim?

 30. cok saglam aciklama olmus,tesekkurler. fakat en mantiklisi kac ay kalinacaksa aylik harcamalarin hesaplanmasi ve toplam giderin +%10-20 kadar fazlasini cebe koyup etliye sütlüye blokaja bilmem ne boka fistiga karismamak, gerilmemek,kaziklanmis hissetmemek..

   1. Bence de mantikli. Toplu parayla gidip vadeli ya da vadesiz o ülkenin bankalarından bir hesap açılabilir. Bu sayede paranız güvende olur. Ben tecrübeli olduğum ABD ve Litvanya için banka hesabı açmanın kolay olduğunu söyleyebilirim. İkinci yol ise paranızı 500€ luk banknotlar seklinde alıp cüzdana tıkıştırın. Lazim oldukça da bozdurun harcayın.

 31. yazı gerçekten çok güzel, öncelikle çok teşekkürler..
  ben dün çek cumhuriyetine geldim ve geldiğimden beri ağlıyorum.yurt dışında yaşam gerçekten çok bir de yalnızsanız.Daha ilk günden demeyin gerçekten hiç iyi değilim:)
  Soruma geçecek olursam; Ziraat internet bankacılığını yurtdışına açtırmam gerektiğini bilmiyorum ve şimdi kullanamıyorum. 4440000 ı arayın açtırmak için diyor ama avea hattım var şimdilik sadece onunlada arayamıyorum.Burdan nasıl arayabilirim ? ya da türkiyeden annemler arasa benim adıma açtırabilirler mi ?
  Ve bugün az miktarda para çektim KB diye bi ATM den, her seferinde komisyon ödememek için toplu bi şekilde mi çekmeliyim sizce ?

  çook teşşekkürler

  1. Ziraat çok cins bir banka. Neden diyecek olursan, 444 0000’ı arayın diyorlar ya – arasan bile sana öncelikle “telefon bankacılığı” açtırmanı söyleyecekler. Aksi halde yardımcı olmazlar. Telefon bankacılığını ise bizzat şubeye başvurmadan açmıyorlar. Varsayalım ki bir şekilde telefon bankacılığını açtırdın ve Ziraat’i aradın, bu sefer de internet bankacılığı şifreni postayla – hesabın olduğu şubeye gönderiyorlar yani gidip kendin alman gerekiyor. Gelelim diğer soruna; Avea hattın yurtdışına açık değilse yani roaming yapılmadıysa arayamazsın, eğer yurtdışına açık ise aramak için +902124440000 veya +903124440000 numaralarını kullanabilirsin. En son olarak; komisyon ödememek diye bir şey yok – bir seferde ne kadar para çektiğin önemli değil ve hiç bir şeyi değiştirmez – her türlü aynı yüzde (%) oranında komisyon ödersin.

   1. bu şekilde bile arayamıyorum hiçbir yeri. yurtdışına açık hattım annemler arayabiliyor fakat ben arayamıyorum önce çekce sonra ingilizce konuşan telesekreter çıkıyor. Neyse burdan hat alcam en kısa zamanda anlaşılan. Çok teşekkür ederim. internet bankacılığını da kullanamayacağım demek 🙁

 32. merhaba, serhat bey, yazınız birçok erasmus öğrencisi için gayet bilgilendirici.. Benim sorum şu, örneğin Türkiye’deki ziraat hesap kartıyla eğer içinde para varsa kredi kartı gibi cepten nakit çıkmadan alışveriş yapılabiliyor. Aynı olay, Yurtdışın da olabiyor mu?- diyelim Almanya’da bir bir marketten alışveriş yapıyoruz ve hesap kartıyla ödemek istiyoruz, bu mümkün mü? Ve yine aynı komisyon durumu geçerli mi? teşekkürler.

 33. mustafa hocam süper bir yazı öncelikle tebrik ederim.
  şimdi gelelim benim derdime yurt dışından vakıf bank kredi kartıma bir site 900 tl para yatırdı. para dolara çevrilmiş 280 usd olmuş ve ben bu usd olan parayı kullanamıyorum ayrıyetten bu para kredi kartı borcuma ödenmiyor vakıf bank ın bana yapmış olduğu tek çözüm dolar olarak paranı harca…

 34. ne yazmışsın be abi! 😀

  Ben de Tayvan’da yaşıyorum, genelde HSBC’den çekiyorum paramı, bilmiyorum o banka ile çalıştınız mı ama komisyon almıyor diye biliyorum, sadece kur farkı olayında bir bloke sözkonusu, belki o esnada kitliyor olabilirler, emin olamadım. Yoksa hesaba yansıyan bir komisyon göremedim hiç.

  durup dururken sizin söylediğiniz çük kafalılardan olmayalım sonra. 🙂

 35. Serhat merhaba. Senin ve buradaki diğer arkadaşlarımızın da benim gibi uzun süre hırsız yerli GSM operatörlerine para kaptırmamanız için şu önemli tavsiyeyi ekleyeceğim: Türkiye’deki bankanızın müşteri temsilcisini arayarak, online işlem yaparken onay numarası olarak yurtdışı numaranızı bir kerelik kaydettirebillirsiniz. Böylece SMS onay mesajları direkt yurtdışı hattınıza gelecektir ve size para yazmayacaktır. Bankalar bunu yapmamak için telefonda biraz uğraşıyorlar (tembellik & vurdumduymazlık) ancak ben ve arkadaşlarım bunu Garanti’ye birer dilekçeyle yaptırdık, artık yerli hattımızı yurtdışında sırf onay mesajları için açık tutmamıza ve boşa para ödememize gerek kalmadı…

 36. merhaba, ben londra’dayım. yapıkredi banka kartımı yanımda getirdim. burada hangi banka atmlerinden para çekebilirim? acil yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler

  1. Kartınızda para olarak sterlin varsa her bankamatikten çekebilirsiniz. TL, euro vs. var ise – döviz özelliği olan bir bankamatik bulmalısınız. Bu tarz ATM’ler genelde turistik lokasyonlarda kolayca bulunabilir.

 37. Gerçekten bilgilendirici bir yazı olmuş fakat benim aklıma takılan bir iki soruyu sormak istiyorum.
  1)Malum hibeler Ziraat Euro Hesabına KYK kredileri Ziraat TL hesabına yatacak.Aileden birine vekalet verip gelen bu paraları başka bir bankaya mı aktarmalı(İş bankası örneği gibi)?
  2)HSBC ve American Express kartlar(Bildiğim kadarıyla Akbank’ın var) komisyon almıyormuş alıyorsa da çok az.Ne kadar doğrudur?

  DipNot:Kredi kartı kullanmıyorum.VakıfBank,HalkBank,ZiraatBank ve İş bankasının TL Ziraatın Euro hesabına sahibim.İsvec’e gideceğim.

  1. 1) Bu sizin isteğinize kalmış. Ziraat kartınızı yurt-dışında da kullanabilirsiniz. Veya internet bankacılığı ile başka bir bankaya transfer edebilirsiniz.

   2) American Express bir banka değil kart çipi türü. Visa, MasterCard, Maestro ve Amerikan Express gibi kart türleri var. American Express Avrupa’da yok denecek kadar az, hatta hiç rastlamadım. Adı üstünde Amerika kıtasına has bir çip türü. Diğer türler olan Visa, MasterCard vs. hepsinde komisyon ödersin.

 38. merhaba mustafa verdiğin bilgiler için sağol. belki bana da yardımcı olabilirsin. şuanda londradayım hsbc türkiyeden vadesiz mevduat hesabı açtırdım. ve banka paramın %92-95 inde filan bloke koydu. sebep hasbın kendini muhabeleştirememesi imiiş. blokeleri sistem kendiliğinden koyuyormuş ve hiçrbişey yapamazlarmış. önce hsbcye hem yazılı hem sözlü şikayette bulundum sonrada bimere şikayette bulundum. ama hsbcden bi sonuç alamadım bimeri bekliyorum. 10 gün boyunca blokeyi kaldıramazlarmış. 10 günden sonrada kesin bişey söyleyemiolar. ilk yurt dışı tecrübem olduğu için yanıma başka bir kart almadım tabi. başka transfer yöntemlerini kullancağım evet ama bu aşamada hsbc ile ne yapabilirim bi fikrin vardsa paylaşırsan sevinirim. ben böyle bişeye hakları olmadığını ve kendi tasarrufumda olan paramın tamamına yakınına el koydukları için hakkımı gaspettiklerini düşünyorum. sonuçta ben paramı tüm haklarıyla bankama teslim etmedim istedikleri gibi kullanma hakkına sahp olmadıkları kanısındayım. ve bu yüzden 10 gün sonra bloke kalksa bile dava yoluda dahil olmak üzre her şekilde bu yaptıklarının hesabını versinler istiyorum. tabi nasıl bir yol izleyeceğimi ve şu aşamada neler yapacağımı bilmiyorum. yardımcı olabilirsen çok sevinicem..

  1. Şikayetvar.com’a yazmayı deneyebilirsiniz. Tüketici haklarına da bildirebilirsiniz. Maalesef bankalar bu şekilde uygulamalar yapabiliyor. Bu yüzden yazıda da belirttiğim gibi parayı 2 ayrı bankada tutmak her zaman daha iyi oluyor.

   1. Kardesim cok tesekkurler yazdiklarin icin gercekten bilgilendirici olmus. Benim kisa bir sorum olacakti . Ben polonyada yasiyorum ve ailemden bu gunlerde 13 15 bin kadar yuklu bir para beklyorum . Buranin parasina cevirtmek istiyorum tabiiki. Kendi bankamatik kartimdan (citibank (denizbank)) cektigimde gunluk limit sinirim oluyor yani gunluk en fazla 3000 złoty para cekebiliyorum bu ulkenin parasi ile ve bunu nasil yulseltebilirim veya baska bir yontemle bana yollayabilirlermi ? Western union var bildigim ama adamlar 300 dolar komisyon istiyor , nasil halledilebilir bu is ustad lutfen acil birsekilde bilgilendirirsen cok sevinirim

 39. Merhaba, aydınlatıcı yazınız için teşekkürler. Belki benim sorunuma da yardımcı olabilirsiniz. Eylülün 16’sına kadar İngiltere’deyim. Akbank Neo kartımda param var. Buraya gelmeden önce Akbank yetkilisi, üzerinde “cirrus” yazan her bankamatikten paramı çekebileceğimi söylemişti. Ancak, farklı ATM’lerden deniyorum, hesabımı tanısa da bana hesabımda hiç para olmadığını söylüyor. Resmen param olmasına rağmen ulaşamıyorum. Western Union’la yollamak istemiyorum, zira muazzam para alıyor. Burada 7 haftam kaldı. Bu kısa süre için İngiltere’de bir bankadan hesap açtırabilir miyim? Mesela internetten Akbank’taki paramı bu hesaba aktarıp sonra çekebilir miyim? Teşekkürler…

 40. mrb yazınız bizlere gerçekten çok faydalı oldu teşekkürler. benim sorum acaba döviz bürolarından başka bir ülkeye para göndermek mümkün mü? eğer mümkünse nasıl yapabiliriz? teşekkürler

  1. Döviz bürosunun kuryesine vereceğine zarfa koy PTT ile gönder. Üzerine bir sigara yak, Resul Balay’dan Nazlı Yarim Haber Salmış’ı dinlerken keyfine bak.

 41. meraba serhat abi ben öğrenciyim adanada işbankası hesap kartım var almanyadaki halam 100 euro isteyeceğim yatırsa herhangi bir sorun çıkar mı şimdiden teşekürler..

 42. dolara çevirme işleminin sebebi senin çektiğin para birimi ile yapı kredinin iş yapmaması olabilir. belki euro kullanan ülkelerde dolara çevirmeden iş yapılıyordur

 43. Merhaba Serhat
  Turkiyeden is bankasi hesabima 1600 tl para yatirildi. ben Ingiltere-Birmingham`daki bir free cash bankamatiginden 300 pound cekmek istedim ancak 300 pound veremeyecegi sadece 250 pound verebilecegi yaziyordu. bende 250 pound cektim. sonra online islemlerden hesabimi kontrol ettigimde henuz para dusulmemesine ragmen kullanilabilir miktar 600 TL olarak gozukuyordu. bu durumda hesabimdan 1000 TL dusulecek oldugu anlasiliyor. Fakat elime gecen £250 karsiliginda bu miktarin komisyon ($2.5 + 1%) ve kur farklari dahil en fazla 800 TL olmasi gerekiyor. Aradaki bu farkin nedeni nedir? bu konuda bana yardimci olabilirseniz cok memnun olacagim. simdiden tesekkurler

  1. Merhaba Hakan,

   Yüksek olasılıkla banka bir miktar paranı bloke etti. Blokenin çözülme süresi bankadan bankaya değişiyor o yüzden net bir şey söylemem zor fakat 1 haftayı geçtiğini duymadım hiç. Bloke çözülünce o arada ki fark miktarını da çekebiliyor olacaksın.

   1. Eyvallah usta aynen dediginiz şey olmuş. Dün çözüldü çekilen fark geri ödendi çok sağolun varolun ilgi ve alakaniz için

 44. en kolay para aktarma olayını ben açıklayayım.
  sadece bosnada yaşadıklarımdan konu açarak yazıyorum..
  bosna hersekte iş yatırımı için gitmek istiyordum fakat meblağ büyük olunca tl yi BAM çevirme ile zaten %30 kayıp oluyordu çünki bosnada 1BAM =1.30 tl Birde banka komisyonları eklenince para eriyordu bende 5000 dolar nakit götürme hakkını kullanarak bosnaya gelen tanıdıklarım arasından güvenilir şahıslara parayı taksim ettim değişik tarihlerde geldiklerinde komisyonsuz tamamını aldım sıkıntı olmadı sadece uzun sürdü..ortalama 120.000 tl param kur farkından dolayı zarar gördü fakat komisyonsuz geçti hatta euro 2,6 olmamış olsaydı kar bile sağlayabiliyordum..

 45. merhaba, yapı kredi banka kartına sahibim ve haftasonu için stockholm e gidecegim.. bana tavsiyeniz ne olur? yani macaristandan para cevirmem mi? yoksa oraya inince hava alanındaki atm lerden unicredit bulup cekmem mi? unicredit yoksa hangi bankanın atmsini kullanmam daha karlı olur? teşekkürler…

 46. Iyi gunler arkadaslar. Bu yararli paylasim icin emegi gecenlere tesekkur ediyorum.Trajikomik bir durumdayim.Durumumu anlatmak istiyorum oncelikle. Erasmus Programina katilmis Daugavpils/LETONYA da ogrenci olarak bir donemligine burada bulunmaktiyim. Hibe icin Vakifbanktan Euro hesabi actirmistim ( Bu hesaba kart falan vermiyorlar ).Onun haricinde ZIraat Bankasi bankamatik kartim vardi burs icin. Bir de AKBANK kredi kartim vardi.Erasmus hibesi vakifbank hesabima yatti.Fakat ben gelirken Ziraat kartimi universiteye baslayan kardesime biraktim.Akbank kredi kartinida eve biraktim. Kredi kartlarini sevmezdm, hic de guvenmiyorum.Ama bilmeden bankamatik karti zannedip almistim o zamanlar. Neyse isin ozu ben Letonya ya kartsiz geldim.Hesap actirdgm banka istedigin yerden cekebilrsin demisti. Geldigim ulke de EURO sistemine 2014te gececek.Ben parayi cekemedim:( Vekalet isini arastirdim. Simdi aileme vekalet verecegim konsolosluktan. vakifbanktaki 1330Euro yu cekecekler. Sonra benimle ayni Yurtta kalan Turk arkadaslar var Onlari ZIraat Bankasi Euro hesaabi var. Simdi ben bu 1330EUro yu onlarin hesaba gondersem ( gonderilirse) Sonra onu Bulundugum yerden (Dagavpils) ceksem bu para miktari icin nekadar kesinti olur acaba. Veya ne yapmam gerekiyor.Maddi olarak durumum iyi degil.O nedenli hesapli bir sekilde halletmeliyim.Ailemi zor duruma dusurmemeliyim.Bilgileriniz ve cevabiniz icin tesekkur ederim simdiden.Iyi gunler.

 47. Iyi gunler arkadaslar. Bu yararli paylasim icin emegi gecenlere tesekkur
  ediyorum.Trajikomik bir durumdayim.Durumumu anlatmak istiyorum
  oncelikle. Erasmus Programina katilmis Daugavpils/LETONYA da ogrenci
  olarak bir donemligine burada bulunmaktiyim. Hibe icin Vakifbanktan Euro
  hesabi actirmistim ( Bu hesaba kart falan vermiyorlar ).Onun haricinde
  ZIraat Bankasi bankamatik kartim vardi burs icin. Bir de AKBANK kredi
  kartim vardi.Erasmus hibesi vakifbank hesabima yatti.Fakat ben gelirken
  Ziraat kartimi universiteye baslayan kardesime biraktim.Akbank kredi
  kartinida eve biraktim. Kredi kartlarini sevmezdm, hic de
  guvenmiyorum.Ama bilmeden bankamatik karti zannedip almistim o zamanlar.
  Neyse isin ozu ben Letonya ya kartsiz geldim.Hesap actirdgm banka
  istedigin yerden cekebilrsin demisti. Geldigim ulke de EURO sistemine
  2014te gececek.Ben parayi cekemedim:( Vekalet isini arastirdim. Simdi
  aileme vekalet verecegim konsolosluktan. vakifbanktaki 1330Euro yu
  cekecekler. Sonra benimle ayni Yurtta kalan Turk arkadaslar var Onlari
  ZIraat Bankasi Euro hesaabi var. Simdi ben bu 1330EUro yu onlarin hesaba
  gondersem ( gonderilirse) Sonra onu Bulundugum yerden (Dagavpils)
  ceksem bu para miktari icin nekadar kesinti olur acaba. Veya ne yapmam
  gerekiyor.Maddi olarak durumum iyi degil.O nedenli hesapli bir sekilde
  halletmeliyim.Ailemi zor duruma dusurmemeliyim.Bilgileriniz ve cevabiniz
  icin tesekkur ederim simdiden.Iyi gunler.

 48. merhaba hibem vakıfbank hesabıma yatırıldı fakat 100 eurodan fazla çekme talebinde bulununca atmler para vermiyor sadece 100 euro ve altında para veriyor bununla ilgili bilgisi olan var mı ?

 49. Merhaba, kredi kartı kullanmıyorum garanti bankası bankamatik hesabım var miami’e gideceğim ve gitmeden kartımda param olmuş olacak ordan para yatırma ve çekme işlemlerini nasıl yapabilirim sizce ve sıkıntı olurmu?

 50. Merhabalar, 2 hafta önce İngiltere’de yaşayan bir arkadaşımın tavsiyesi ile First Remit diye bir para transfer firmasını İngiltere’ye para göndermek için kullandım. 1000 lira gönderdim sadece 5 lira transfer bedeli aldılar ve hemen ertesi gün eline ulaştı. Sanırım başta bir çok avrupa ülkesi için aynı sistem geçerliymiş araştırmaya değer taysiye ederim.

  1. transfer bedelini az almıs ama piyasadaki en pahalı euro satısına sahip transfercilerdenler. 2,759 almıslar ve piyasadaki en pahalı banka 2,7544 ile satıyor 🙂

 51. Merhaba ben malezyada yasiyorum ve halkbank kartimda sorun var. bir suru ATM denedim ama bir turlu para cekemiyorum, balance checking yapabiliyorum, yani kac param var onu gosteriyor ama cekmeme izin vermiyor aceba sizce sorun ne olabilir? Halkbank maestro card

 52. Merhaba,
  yazi cok bilgilendirici olmus cok tesekkurler. Elimden geldigince tekrar sormamak icin yorumlari okudum ama tam olarak kafamdaki sorunun cevabini bulamadigim icin bir sey sormak istiyorum. Eger onceden sorulduysa kusura bakma.

  Benim burada Garanti bankasin da vadesiz euro hesabim var ve butun parami euro olarak oraya yatirdim. Elimde ise klasik Garanti bankasinin verdigi banka kartim var.

  1. Avusturya ya gittigim zaman bu parami euro olarak bankamatiklerden cekebilecekmiyim? Yoksa illa TL hesabi mi acmam gerekiyor?

  Butun parami euro hesabima yatirip daha sonra kartimi avusturya da bir atm ye taktigim zaman orada euro hesabimi gorememekten korktum acikcasi.

  2. Eger bir sorun olmuyorsa, atm de euro hesabimi ve icindeki parami gorebiliyorsam, atiyorum 1000 euro yu tek seferde ceksem yuzde kac komisyon aliyordur?

  Sevgiler,
  Ahmet.

 53. Merhaba.
  Babam uraynada calisiyor. Para cekmealisveris vs. Sikintisi yok ama para gondermek istediginde kabu edilmiyor yada cok yuksek komisyon kesiliyor. 200$ a 80-90$ gibi bunun daha kolay ve dusuk komisyonlu bir yolu varmi? Tesekkurler.

 54. MERHABALAR;

  BEN YURTDISINDA OGRENCIYIM KIZ KARDESIMIN BANKAMATIK KARTI

  BENDE BEN KULLANIYORUM AILEM VE CALISTIGIM MUSTERILER KARTIMA

  PARA YATIRIYORLAR BELIRLI ZAMANLARDA.NORMALDE SIZ YURTDISINDAN

  BANKAMATIK KARTINIZLA PARA CEKTIGINIZ ZAMAN SIZDEN PARAYI

  CEKERKEN KOMISYON ALIRLAR. BUGUN BIR MUSTERIM HESABA 496.50 TL BIR

  PARA YATIRDILAR AMA BEN BUNU CEKEMEDIM HESABIMDA PARA YOKTU IS

  BANKASI INTERNET SUBESINE BAKTIGIMDA -281.94 BIR BAKIYE GORUNUYOR

  YANI HESAP EKSIYE DUSMUS KIZ KARDESIM BIR SUBEYE GITTI VE IZMIR

  SELCUK SUBESINI ARADILAR ORDANDA BU UCRETIN BIRIKMIS KOMISYON

  UCRETI OLDUGUNU BELIRTMISLER BEN SELCUK SUBESINE MAIL ATTIM

  DURUMU IZAHAT ETTIM ORDAN YETKILI BIRISI BANA BU MERKEZDEN GELEN

  BIR EMIR BENIM YAPABILECEGIM HERHANGI BIRSEY YOK DEDILER. NE YAPACAGIMI NE DIYECEGIMI BILMIYORUM

 55. Meraba mustafa bey. bizi bilgilendirdiniz cokk tsk ederimm. Benim sorumu cvplarsan cok sevinirimm. Kardesim isvecten para yolladi gecen ay 1000€ wester union ile yalniz kestikleri ucret akillara zarar 400 tl. Ve acil para yollamasi gerekiyo ve sorup sorusturdum kimse bilmiyo. benim kardesimin isvecteki banka hesap kartlari var nordea bank ve sweden bankasinda. Benim iş bankasi € hesabim var benim hesaba yollamalari ordaki bankalarda yaklasik 350 tl kadar işlem parasi alicagini soylemis cokk bu para. Lutfn yardimci olun nasil çozucem bu sorunu.?? Simdiden tesekkurler..

 56. merhaba Mustafa Bey,

  iş dolayısıyla Stockholm’e 20 kişi yaklaşık 8-10 aylığına gideceğiz. Yazınızda geçtiği gibi p-number alabilmemiz mümkün mü? Ayrıca p-number almadan da swedbank gibi bir bankadan hesap açtırabilmemiz de mümkün mü? Nette yaptığım araştırmalara göre az bir komisyon ile para alabilmenin yolu orada hesap açtırmak (200 SEK) gibi duruyor. Böyle bir durumda şirketimizden parayı belirteceğimiz swedbank hesabına swift ile SEK olarak talep etmek olacaktır(Şirket swift komisyonunu kendi üstlenecek.) İlgili parayı swedbank’tan çekerken komisyon vs. alınmaz değil mi?

  iyi çalışmalar

  1. Merhaba,

   İsveç’te en az 1 yıl yaşamadan P-Number almanız mümkün değil. Ancak Swedbank’tan p-number olmadanda hesap açtırabilirsiniz. Yalnızca İsveç’te en az 8 ay kalacağınızı gösterir bir belge istiyorlar. İş amacıyla gittiğiniz için bu konuda kolaylıklar olabilir.

   Swedbank para çekerken herhangi bir komisyon almıyor.

   1. Mustafa Bey merhaba,

    eğer bir yıllığına gidiyor olsak durum ne olur?

    “Temporary Visit Residence Permit” alacağız galiba.
    teşekkürler

 57. Mustafa Bey merhaba,

  Eğer bir yıllığına İsveç’e gidiyor olsak durum ne olur?

  “Temporary Visit Residence Permit” alacağız galiba.
  teşekkürler

 58. Yakın bir zamanda rusyaya gidceğim nişanlım orada doktora yapıyor.1 haftalığına gideceğim hem telefon hem de bankacılık işlemlerini araştırıyorum.Yazıda baktım iş bankasını beğenediğinizi söylemişsiniz şans o ki hem hesap hem de kredi kartım mevcut.Ancak benim sorum ECOCARD konusundan hiç bahsedilmemiş ülkemizde yasal olmayan bahis sitelerine para yatırıp çekme aracı olarak kullanılıyor ancak bu evrensel bir kart değil midir ? Bunu kullanmak mantıklı olmaz mı?

 59. Azerbaycan vatandaşıyım.Türkiyeye gelip orada hesap aça biliyormuyum sadece pasaportla…Sonra oradan aldığım kartla Azerbaycana geldiğimde istediğim bankamatikden para çeke biliyormuyum, hangi banka olduğu fark etmiyor mu? teşekür ederim…

 60. merhaba, yazı bilgilendirici, çok teşekkür ederim. avrupa kıtası’nın tamamını ve amerika’yı kapsayan bir bisiklet turuna çıkıyorum. iki hesap, iki kart fikrini düşünüyordum yazıdan sonra daha da mantıklı geldi. benim sorum ise; benim zaten dolarım var, dolar hesabı ve euro hesabı olarak iki hesap açıp, avrupada euro hesabından, amerika’da da dolar hesabından harcama yapsam diyorum. tl’yi hiç karıştırmaya gerek yok, fikrini almak isterim. önerilerin varsa şahane olur.

  1. Mantıklı tabii – fakat Türkiye’de ki bankalar dolar ve euro için kart vermiyorlar öyle bir sorun var.

   Parayı dolar-euro hesabında tutarsın, internet bankacılığından TL’ye çevirip yine TL kartınla çekersin. Değişen pek bir şey olmaz yani.

 61. Merhaba, ben eğitimime hollandada devam etmeyi düşünüyorum fakat burada kyk’dan aldığım kredi ve onun ziraat kartı var büyük ihtimalle okul kayıt işlemlerine girince onu da hallederim ama yine de buradan sormak istiyorum. Yurt dışında da o krediyi kullanabilir miyim? Ya da o kart geçerli olur mu?

 62. Merhaba
  Vilnius’a erasmusla geldim. Euro hesabı açtırdım bir de ziraatten hesabım var yanımda. Devletin yatırdığı para euro hesabımda, onu bankamatiksiz kullanabilir miyim? Yani hesap cüzdanımla, bankadan para çekme ihtimalim var mı ?

 63. Arkadaş ne güzel yazmışsın ya. Ben exchange yaptım güzel güzel kazık yedim. Şimdi erasmus için bakınıyodum. Bi rahatladım. Çok net açıklamışsın. Oldukça başarılı buldum, beğendim.

 64. Merhaba Serkan,

  Yapı Krediden okula kayıt depositomu odemek icin bayagı bir komisyon odeyince, Eylul’e varmadan en uygun banka kullanımlarını ogrenmek icin kolları sıvadım. Ilk seneyi Ingiltere, ikinci seneyi Fransada gecirecegim. Yapı Krediden vadesiz doviz hesabım var (EUR ve GBP). Acaba, ek olarakta HSBC bankasından Ingiltere icin GBP hesabı actırsam, iki ATM kartı istersem, ailem Turkiye’de GBP olarak yatırsa bende Ingiltere’den aynı hesap oldugu icin aynı miktarı cekebilirmiyim ? Aynı seyi Fransa- EUR olarak yapmayı planlıyorum. HSBC ‘yi soylememin sebebi bu ulkelerde de subelerinin olması… Ne dusunursun ?

 65. Baştan sona herşeyi çok başarılı ve bir Türk e yakışan üslup ile anlatmışsın.Sadece tek İŞBankası hakkında kendi kişisel deneyimimi söylemek isterim;kredi kartı için yurtdışı ayrı limit tanımlar,ATM kart için her ülkede ayrı günlük para çekme limiti verir, mesela Rusya 7500 ruble.kredi kartına da döviz kurundan en yüksekten geçiriyor.yurtdışı en iyi kredi kartı Akbank.anlık kur ve 100. ₺ üzeri 3 taksit tl şeklinde yapıyor.

 66. bankamatik kartımız yoksa nasıl bir yol izleyebilir. Benim param euro hesabıma yatacak oda hesap cüzdanı bankamatik kartı şeklinde yok ne yapmam lazım

 67. merhaba benim sorum yurtdışında kredi kartı kullanmam için o kartı daha önceden yurt dışına açtırmam gerekiyormu yoksa normal bir şekilde kullanabiliyormuyum..cevabınız için şimdiden teşekür ederim….

   1. Selamın aleyküm öncelikle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim benim söyle bir sıkıntım var kuzey Kıbrıs’ta bana para yaticak şimdi gönderen kişinin ziraat hesabı yok ama benim ziraat hesabım yaklaşık bana bi 10 bin dolar gibi bir para yatiricak sadece ziraat bankasına gidip hesap numarami verip yatirsa oluyomu oluyosa nasıl bir sıkıntı cikicak bide nekadar para kesintisi yapılır şimdiden teşekkür ederim

 68. Merhaba erasmusla macaristana gideceğim. Okul hibemi hsbc euro hesabima yatiracak ama benim kafami karistiran yatirilan hsbc euro hesabimdan yurt disindaki bankamatikte para cekebilir miyim yoksa onu tl hesabima mi aktarmam gerekiyor ?

 69. merhaba mustafa bilgilendirici yazın için teşekkürler öncelikle. benim sorum şu yeğenimin hsbc kartı var kendisi stockholm de yaşıyor ben ona türkiyeden atıyorum 1000 tl yatırsam ne kadar kesinti olur ? yeğenimin isveç hesabıda var oraya eft yapsammı daha karlı olurum yoksa hsbc ye yatırsammı ?

 70. benim ise size en büyük tavsiyem yapıkredinin yakınından bile geçmeyin anlaşmalı dedikleri bankalardan bulamıyorsunuz kur farkı yüzünden çok feci iteliyorlar ayrıca euro hesabı açtırdığınız zaman kesinlikle yurtdışından alamıyorsunuz işlemleri geç vs vs vs ben herşeyi önceden ayarlamama rağmen olabilecek tüm aksilikler oldu ve yapıkredide param aylarca kaldı çekemedim

 71. merhaba, ben şu an new york dayım. is bankasında dolar hesabım var ve internet bankacılığınada üyeyim. burada bank af americada hesap actırdım. acaba iş bankasındaki hesabımdan nasıl buradaki hesabıma paramın bir kısmını aktarabilirim.?

  Şimdiden taşakkürler

   1. Bankalar yurtdisina para gonderme konusunda birbiriyle yarisirken internet bankaciligiyla gonderdigimizde ne kadar dustugunu gordugumuzde hayret ettim.. bu suna benziyor galiba.. Tr de de eft yapacaksin diyelim, internet bankaciligiyla 2 -3 tl ucret kesilirken bunu ATM den yaptiginizda biton, banka subesinden yaptiginizda da binton kesinti yapiyorlardi. eskiden oyleydi hala oylemi bilmiyorum.. Italya ya 7000 euro gondermemiz gerekiyordu.. masraflar icin bir banka dedi 300 euro digeri dedi 175, oburu 130.. en dusugu 120 ile YKB idi sanirim..Aallahtan Internet bankaciligi aklimiza geldi diyorum, cunku garanti bankasi internet subesiyle 25 euro masrafla gonderdik gitti :).

 72. Yazi icin tesekkurler oldukca faydali olmus. Su an Amerika’da yasamaktayim ve buraya 1000 Dolar kadar transfer etmek istiyorum Is Bankasi hesabimdan. Bircok yolu arastirdim. Turkiye ve Amerika icin konusmak gerekirse, Western Union 75 Dolar kadar masraf aliyor, Is Bankasi Swift minimum 10 Dolar masraf gonderirken + buradaki bankam fix 50 Dolar kesiyor, yani 60 Dolar gibi bir ucret odemis oluyorsunuz. Son opsiyon, Is Bankasi’ndaki Turk Lirasi’ni buradaki ATM’lerden Dolar olarak cekmek istiyorum. Acaba bu opsiyon avantajli olur mu? Detayli hesaplama sansim olmadi fakat bu konuda tavsiyede bulunabilirsen sevinirim.

 73. Serhat arkadaşım yazın için çok teşekkürler. Okurken de güldüm hani 😀
  Arkadaşlar geçtiğimiz yılın Kasım ayından beri İtalya’da yaşıyorum. İlk yaptığım iş burada banka hesabı açtırmak oldu sırf ailem rahat para yollayabilsin diye. Sadece para havalesi için kullanabileceğim, IBAN numarası taşıyan bir kart verdiler bana 20 dk içinde ama gelin görün ki bu hesaba para yatırmak, yatırılsa da alabilmek işkence ötesi, arkadaşımın ailesi para yolladı sırf denemek için 3 kere ve 3’ünde de geri döndü. Sırf bu yüzden aylarca western union kullandım ama bilindiği üzere inanılmaz pahalı (600 Euro için 70 – 80 Euro kesiliyor… Bunu TL şeklinde hesapladığınızda da dehşete kapılıyorsunuz doğal olarak ve bu işlemi her ay yaptığınızı düşünürseniz… Kazığın alasını yemiş oluyorsunuz şekil A). Türkiye’ye son gidişimde sırf kıyafet vs. alışverişleri ve o kart hesabına para yatırılırsa buradan çekmem mümkün olur mu, olsa ne kadar fark ödenir vs. deneyip görelim diyerekten babamın Finansbank mastercard’ını aldım yanıma. Bugünlerde para göndermeleri gerekiyor bana ve canıma yetti bu sorun cidden. Yok SEPA sorunu yok Türkiye’de Unicredit’in olması Avrupa’daki Unicredit’leri alakadar etmiyormuş vs. içimiz çıktı kaç aydır. Her neyse 20 dk önce bu yazıyı okuduktan hemen sonra kalkıp en yakınımdaki ATM’ye gittim ve kredi kartını taktım. Karşıma International Withdraw seçeneği çıktı ve denemek için 50 Euro almayı talep ettim ve direk parayı verdi. Arından bizimkileri arayıp bu 50 euronun yansıması nasıl olacak öğrenmelerini istedim. Babam bankayı arayıp öğrenmiş. 50 Euro nakit çekiliği takdirde 7 TL komisyon alınıyormuş. TL, Euro değil arkadaşlar. Yani şöyle: 500 Euro çektiğim takdirde 71 küsur TL’ya denk geliyor. Bu rakam da Western Union gibi firmalara nazaran çok daha insaflı ve normal. 70 Euro değil 70 lira ödüyorsun 500 Euro için.
  Bunun yanı sıra aynı kartı geçen 40 euroluk bir kıyafet alışveriş için kullanmıştım. Alışverişlerde “KOMİSYON ALINMIYOR” demiş müşteri temsilcisi. Yani burada siz alışverişinizi yapıp aileniz Türkiye’de bunu ödüyor ve ekstra bir ücretlendirmesi yok. Bunu daha önce bilmiyordum. Çok taze bir deneyim, can havliyle yazıp paylaştım. Belki işinize yarar. Bu sistemi kullanmayı düşünüyorum artık nakit çekmek ve alışveriş yapmak için. Uyarılarınız varsa da lütfen iletin. Teşekkürler.

 74. Hocam ben ingiltereye gideceğim 1 ay sonra iş bankasıyla konustum burda sterlin hesabı açın orda şubenden çekersiniz dendi londrada şubeleri var ailem burda sterlin yatırsa benim hesabıma ben orda kesintisiz çekebilirmiyim

 75. Bankaların döviz satışının bizi nerde etkileyeceğini anlamadım.Mesela benım ziraatte tl hesabım var yurt dısında herhangi bi bankamatıkten ceksem farkeder mi yoksa finansbanktan mı mesela tl hesabı acmalıyım

 76. Çok faydalı bir yazı olmuş, elinize sağlık.

  Çok fazla da yorum almış ve yorumlarda farklı konulara girilmiş veya benzer şeyler tekrar tekrar sorulmuş, hepsini tamamlayamadım. Tekrar olursa kusura bakmayın.

  Benim merak ettiğim; Türkiye’deki uluslararası bankaların birinden(HSBC veya Citibank gibi) bir dolar ya da euro hesabı açtırsam, gittiğim ülkedeki aynı bankanın bankamatiğinden veya şubesinden bu parayı kur değiştirmeden çeksem(dolarsa dolar, euro ise euro), burada görünmeyen başka bir masrafım olur mu? Bu tarz bir şey deneyen oldu mu acaba?

  1. Dediğiniz doğru ancak burada tek sorun, bildiğim kadarıyla zalım Türk bankalarının euro veya dolar için euro veya dolar kartı vermemesi. Yani siz gidip euro-dolar hesabı açtırıyorsunuz ancak onlar size yine de TL kartı veriyor ve açtırdığınız hesapları ona bağlıyorlar. Dolayısıyla para çekerken yine kur dönüşümünden zarar ediyorsunuz.

   Euro veya dolar için kart veren bir banka çok aramış ancak bulamamıştım.

 77. Hocam selamlar. Bir şeyi merak ettim ya da anlayamadım. “Exchange yapmayın” demişsiniz. Peki nakit harcamaları nasıl yapacağız o zaman ? Sonuçta sürekli kart kullanılmaz.

  1. Hocam selamlar. Exchange yapabilirsiniz ancak bunun için kuru adaletli suna bir yer bulmanız lazım. Yurtdışnda genelde turistik lokasyonlarda kur farkı veya komisyon alıyorlar. Exchange yapacaksanız bankaları tercih edebilirsiniz. Kurlar uluslararası olarak sabit olduğu için Türkiye’de exchange yapmakla bir farkı olmayacaktır.

 78. öncelikle açıklayıcı bilgileriniz için teşekkür ederim
  ABD’ye taşınmayı planlıyoruz fakat türkiyede kredi borçlarımız var. yurtdışından borçlarımızı yatırma gibi bir olasılığımız var mı?
  şimdiden çok teşekkür ederim.

 79. meraba,bir sıkıntım var ve sizden bunun için bilgi almak istedim,bulgaristan göçmeniyim çifte atandaşlık pasaportum var temmuz ayında bulgaristana gideceğim,finansbank,iş bankası,ziraat bankası,bu 3 bankanın hesap kartı var bende,bunlardan her hangi birine 1000 lira para yatırsam,bulgaristana gittiğimde ordaki atm den kaç bulgar parası olarak çekebilirim,en yakın zamanda bilgi verirseniz sevinirim ve şimdiden teşekkür ederim ilginiz için.

 80. Çok faydalı güzel bir yazı, teşekkürler… Başlangıç olarak çok ayrıntısını bilmemekle ve belkide işinize yaramaz. Malumunuz Sberbank ( Rusyanın en büyük , avrupanın 2. bankası ve Türkiyede denizbankı satın aldı ) Sberbank , Rus müşterilerine tüm iştiraklerinden ( TR denizbank , Avısturya Sberbank eu vs…) Ruble karşılığı yerel para birimini sıfır komisyon ve makul kur farkı ( dövizcide bozdurur gibi ) ile atm imkanı veriyor. Denizbank kartım ile Rusya da sorunsuz bu hizmeti kullandım. Ancak Denizbank üstünden Avusturyada ki bankalarından bu kullanılabilir mi? Orasını bilmiyorum. Yanlız Rus vatandaşları her türlü kullanıyor onu biliyorum. Temel olarak Rusya , eski sovyet ülkeleri , Avusturya , İngilterede bankaları var. Diğer ülkeler de durum nedir bilmiyorum…

 81. hocam merhabalar önceliklerle verdiğin bilgiler için gerçekten çok teşekkürler ,Ben 2015 ‘in eylül ayında polonyaya gideceğim orada lisans eğitimi alacağım benim ziraat bankası hesabım var şuan ben o hesabımı YURTDIŞI KULLANIMINA AÇTIRIP kredi kartına falan bulaşmadan ZİRAAT HESABIMDAKİ PARAYLA ZİRAAT KARTIMI kredi kartı gibi kullanabilirmiyim ? ve bu iyi bir seçenek mi daha iyisi ne olabilir teşekkürler.

  1. Banka kartını tabii ki tüm alışveriş vb. işlerde aynı kredi kartı gibi kullanabilirsin. Burada gördüğüm tek risk, kur dalgalanmalarında – yazıda anlattığım gibi paranın banka tarafından bir süre bloklanması durumu olabilir. En iyisi bir kredi kartı bulundurmak diye düşünüyorum.

 82. Merhaba, yazınız icin teşekkürler.
  Ben de 1 aylığına Amerika’ya gidicem ve Aklımda bazı soru işaretleri var.

  Hesabım Yurtdışına acık (oyle biliyorum). Diyelim paraya ihtiyacım oldu ve ailem hesabıma tl olarak para yatırdı. Bunu hemen çekebilir miyim ? Yoksa ben gitmeden toplu olarak yatirmalarini mi onermeliyim?

  Bir de öğrenci olmam nedeniyle cok yüksek limitli bir kredi kartım yok, ne kadar limitli bir kart yeterli olur ?

 83. Sevgili Serhat Dündar,
  Paylasim icin cok tesekkurler. Uppsala üniversitesine master ogrencisi olarak gelecegim. Yapı kredide tl hesabım var, ayrica 2 yıl kalacagim icin banak hesabı acabilecegim bilgisi verildi universiteden. Hangi banka uygun olur acaba ve Yapı krediden havale yaparken (diyelim ki 20bin SEK) isvec bankaalrı arasında fark olur mu, onerebileceginiz isvec bankası hangisiid?

 84. öncelikle yazın için teşekkürler, şu an makedonyadayım ve burda halkbank şubesi olduğunu öğrenmiştim gelmeden önce tabi hemen halkbanka gittim euro hesabı açtırdım ve banka çalışanlarına sorduğumda üsküpten parayı çekebileceğimi söylediler lakin üskübe geldiğimde sadece isim benzerliği olduğunu ve ancak burdan noter’e gidip bankaya hesap açtırırsam parayı verebileceklerini söylediler (bu kısım makedonya türkiye halkbank açtırmayın diye yazıldı).

  asıl soruma gelirsek; halkbanktaki euro hesabından akbank euro hesabına eft yaptırırsam internet üzerinden su an yanımda olan akbank tl hesap kartıyla para çekebilir miyim? Çünkü Türkiye’de euro hesabına kart vermiyorlar.

  1. Halkbank Euro hesabından, Akbank Euro hesabına EFT yaptıktan sonra dövizi bozup ancak öyle çekebilirsiniz. Çünkü kartınız TL kartı. Sonuç olarak her halükarda para sizin hesabınızda TL olarak durmalı, ancak öyle çekebilirsiniz.

 85. cok bakmadim yorumlara yazan varmi diye ama Cepteteb le komisyonsuz cekiliyor onu diyebilirim her ulkede bi anlasmali bankasi var. Ha o ulkede o banka azdir coktur ona onceden bakin. Internet subesindende euro hesabi actirip yurtdisi kullanimlarimda bu hesabi kullan diyebiliyorsunuz ben bastan parayi koydugum icin hic kurla ilgilenmedim yada komisyon odemedim.

 86. Yapı Kredi’den hesap açtığınızda yurtdışında anlaşmalı olan Unicredit Bankasından yapılan çekimlerde komisyon ödemiyorsunuz.Ben Rusya ya geldim 5 aylık kullanıyorum 1 aydır ve çok memnunum sıkıntı yaşamadım. Rusya’ya gelicek olanlar Denizbanktanda hesap açtırabilir Cberbank çok çok yaygın Rusyada. Benim ordan açtırmama nedenim kesilicek komisyon ile ilgili 3 farklı oran vermeleri oldu. Sizde teyit edip şansınız varsa Cberbank ı deneyin derim. Fakat şuan Yapı Kredi atm kartımla Unicredit atmlerin komisyonsuz para çekiyorum.

 87. Öncelikli olarak yazınız çok bilgilendirici olmuş teşekurler fakat benim tam olarak anlamadığım konu şimdi benim ziraat bankasında mastercard damgalı banka kartım var ailem bana burdan para yollayacağı zaman ben ordan çeke biliyormuyum
  Tesekurler şimdiden

   1. Ben şuan Meksikadayım ve yazını okudum teşekkürler paylaşımın için. Şöyle bir sorun yaşıyorum Ziraat hesabımla bir kez havaalanında para çektim fakat bulunduğum yerde şuan hiçbir bankamatikten para çekemiyorum. Sanırım bloke konmuş. Ne yapabilirim? Müşteri Hizmetleri yardımcı olabilir mi ?

 88. Merhaba,

  Kredi kartı ile harcama yaparken, iki seçenek sunup soruyorlar ya euro mu olsun dolar mı diye orada nasıl davranmayı tavsiye edersiniz? Mesela dolar tl ibresinde düşüş varsa euro yerine dolar seçmek mantıklı mıdır?

  1. Dolar seçmenizi öneririm çünkü euro seçtiğiniz taktirde bankanız euro’yu dolara, doları ise tl’ye çevirerek sizi 2 kez kur farkına uğratacaktır. Yani hangi para birimi ile alış veriş yaparsanız yapın önce mutlaka dolara çevriliyor.

 89. Merhabalar, önümüzdeki ay Erasmus için Polonya’ya gidiyorum fakat kart konularında pek bilgili değilim. Hibemiz Denizbank’a yatıyor ve bir Euro hesabı açtırdım, yanlış bir hareket mi oldu bilmiyorum. Aynı zamanda Ziraat’ten devlet kredisi alıyorum. Bizim planımız ailemin burada denizbank ve ziraat hesabımdan parayı çekip açtıracağım Yapıkredi hesabımdan düzenli olarak bana göndermesiydi fakat yazınızı okuyunca acaba yapıkredi hesabı açtırmayıp denizbank kartım üzerinden orada harcama yapmak doğru olabilir mi(?) ve ziraat kredisini yurtdışına açtırıp orada kullanabilirim diye düşündüm sizce nasıl yapmalıyım, teşekkürler

 90. Erasmus icin Italyadayim, sozde Unicredit ile anlasmali yapikredi. Kulliyati yalan, hesap kartimla kur 3.30 oldugun gun parayi 3.90dan bozdu. Yapi kredinin kredi karti ile alisveris yaptim onu 3.40tan cevirmis. Daha once de yapmistim dolar Euro HUF CZH hepsini uygun kurdan ceviriyordu.

  Bir kac gun icinde kira icin paraya ihtiyacim olacak. Yanimda Isbankasi ve Akbank hesap kartlari var. Nasil yapsam en az zararla kurtariririm

  Tesekkurler.

 91. Değerli bilgiler için teşekkürler
  Peki bankaların kurlarını karşılaştırmalı olarak nereden görebiliyoruz?

 92. Merhabalar, yazinizi bir arkadasimin tavsiyesiyle okudum. Gercekten yurtdisinda banka kartindan para cekmek konusunda bankadan daha yardimci oldugunu soyleyebilirim.
  Benim sorum su olacakti; Polonyada erasmus yapiyorum, ziraat kampus kartimdan parami cekiyordum, ama hesabimda 51 tl gozukurken, bankadan 17 tl civarindaki 20 zlotiyi bile cekemedim. Sizin yazinizdaki para bloke olmasi bolumunu okudum ve arkadimdan 60 tl daha aldim. Hala 111 tl oldugu halde parami bankamatikden cekemiyorum. Acaba bloke orani cokmu fazlaki ben 111 liradan bile hic bir odeme yada cekme yapamiyorum? Bankayi arayip sordugumdada hesabimda yada sifremde bir hata olmadigini soylediler. Bankayi tekrar-tekrar aramakdan kullandigim programdaki paramda bitti. Yemek yemeye bile param kalmadi, buzdolabinda ne bulduysam yemek yerine yedim, artik onlarda bitti. Cok zor durumdayim, Yardimci olursaniz sevinirim

 93. Merhaba dostum ben alman vatandasıyım ancak turkıyede kalıyorum ben turıyeden almanyaya gıtmeden banka hesabı açmak istiyorum bu konuda bilgin varmı bu şekilde banka hesabı açabilirmiyim?

 94. Merhaba hocam ben suanda amerikadaym kredi kartI’m var ve o Kartin icinde dolar very tl vadesiz hesabI’m var dolar he sabin Dan Burda Para cekemiyorum banka ya gittim durumu anLattim tamam deyip denediler bi miktar cektiler sonra Internet bankaciligindan baktim kredi KartinaDan cekmisler dolarI’m hala duruyor cekemiyorum isbankasI kullaniyorum tesekkurler

 95. Selamlar. Yıllar sonrasında bir yorum da daha doğrusu soru da ben sormak istiyorum. Garanti Bankası ile derdim var biraz uzun bir mail ama daha onlardan cevap alamadım. Mailim şöyleki:

  Merhaba. İyi çalışmalar dilerim. Daha önce iki defa bu kanaldan size mail attım fakat ikisinde de sorumun cevabını tam olarak alamadım. Ben şuan Endonezya’dayım ve uzun bir süre Türkiye’ye geri dönmeyeceğim. Endonezya’da kartımdan para çekerken bozuk atm tuşları yüzünden şifremi hatalı girdim ve kartım bloke oldu. Blokeyi açtırmak için bankanıza kayıtlı numaramdan bana ulaşmanız gerekiyormuş fakat ben o hattımı kapattım ve açtırmam için tekrar türkiyeye dönmem gerekiyor fakat Türkiyeye dönmeyeceğim. Burada yeni bir hattım var ve Endonezya numarası. Bankanıza kayıtlı numaramı yurt dışı numarası ile değiştirebilir miyim. Bunu şubenizi arayarak yapamıyorum çünkü hatların kötülüğünden sizi arayamıyorum bile. Bana yardımcı olabileceğiniz bir şekil varmıdır yoksa artık bir garanti hesabım yok olarak mı düşüneyim. Bankanızda kredi kartı yapılandırmam var ve eğer yeni numaramı kayıt edemezseniz eğer cepbank a giriş yapamayacağım için ödemelerinizi de yapamayacağım ve durum icralık olacak ve ben daha önce de söylediğim gibi Türkiye’ye en az 1 sene geri dönmeyeceğim. Lütfen durumla alakalı bir çözüm yolu bululalım. Şimdiden çok teşekkür ederim.”
  Ne dersiniz doktor?? Çare bulunur mu?

  1. Garanti internet bankacılığı ile telefon numarası eklenip-silinebiliyordu bildiğim kadarıyla. Bu konuda net bir cevap vermek zor çünkü her bankanın kendine has güvenlik prosedürleri var. Fakat sizin durum biraz sıkıntılı çünkü hem hat iptal, hem kart bloke.

 96. Merhaba, Mustafa. I am also an Erasmus student is Sweden from ODTU.My problem is that i left my Vakifbank card (the one with grant) and my telefon number (for which my account was registered) in Turkey, at my friend’s. So if i ask my friend to send the card for me, will i be able to buy tickets ? I mean the code will be sent to the number, that my friend is using now. So maybe the bank will block my card because of transactions happening in both countries by the same person?
  I don’t know what to do.. I would be really glad if you could suggest me the best solution. Thanks for the article.

  1. If you can get the card physically, sure, you can buy tickets. If you are buying tickets online, you don’t even need the card physically. Card number, expiration date and CVV will be fine for online shopping.

   As you stated banks have automated systems to detect fraud. So when you do online shopping in Sweden, you should not use your SIM card in Turkey for transactions. Otherwise it might be blocked automatically by fraud detection systems.

 97. Mustafa bey merhabalar.

  2016ya kadar cevaplamissiniz, umarim bu yaziya da zaman bulursunuz.

  Oncelikle yazi icin tesekkurler, bir cok kisinn derdine shifa bulmussunuz.

  Ben yabanciyim, ve 6-7 ay once turk firmasinda ishe bashladim. Maashimi isbankasinda actirdigim usd vadesiz hesabima yatiriyorlar. Bununla ilgili kisa bir sorum olacak

  1. Usd vadesiz hesabimdan yurtdishina (çine mesela) usd para aktarma yapabilir miyim? Ben iscebi kullanarak turkiye icindeki bankalara para aktarma yapabildim ancak yurtdishi hesaplarda bilgiler hatali yaziyor. Bunun icin ozel bishey actirmam gerekiyor mu?

  2. Ayni shekilde online alishverish yapabiliyor muyum? Ebay aliexpress gibi sitelerden.

  Shimdiden tesekkurler

  1. Merhaba,

   1) Bir USD hesabından başka bir USD hesabına para aktarımı SWIFT işlemi olacaktır. Aktarım yapabilirsiniz fakat transfer masraflarının yüksek olduğunu duymuştum.

   2) Alışveriş yapabilirsiniz.

 98. Merhaba, öncelikle teşekkür ederim, zira böyle faydalı bir konuda bankalarla uğraşmak gerçekten çok sıkıntılı. Benim gerçekten farklı bir durumum var, Erasmus la parise geldim, her şey yolunda derken bi anda hattımı kaybedince olan oldu. İnternet bankacılığı için kullandıgım hattı çıkar/tak işlemlerinin birinde kaybettim ve malesef int bankacılığına erişim sağlayamıyorum artık. Burslarım Yapı Kredi ve Ziraate yatıyor, ben burda bnp paribas oldugunu ögrenince teb den de hesap açtırmıştım. Yapı kredi den teb hesabıma paramı aktarıp bnp paribas atm sinden para çekerek işlemi nerdeyse ücretsiz hallediyordum. Ama şimdi ne yapacağımı bilemiyorum, Yapı kredinin UniCredit anlaşmalı atm lerinin olduğu ülkeler arasında Fransa gözükmüyor, bankayı aradım sadece Türkiyeye gelip bankamızdan işlem yapabilirsiniz dediler. Birçok ayrıntıyı düşünmüştüm ama bu hattı çıkar tak olayıyla ilgili önlem almayı unutmuşum malesef. Ne yapacağım bilemedim. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Leave a Reply