Kullanıcı Düşmanı Video Uygulamaları

İnternet üzerinde ki ilk videoyu bileniniz var mı? Araştırmama rağmen bulamadım ama gördüğüm kadarıyla başkalarının da aklını kurcalamış bu soru. Şuan için net bir yanıt yok gibi görünüyor. Peki ya ilk YouTube videosu?

PayPal’ın üç eski çalışanı (Chad Hurley, Steve Chen, ve Jawed Karim) akşam yemeklerinde kayıt ettikleri videoyu arkadaşlarına yollamak istemeselerdi ve eğer e-mail kotasına takılmış olmasalardı belki 14 Şubat 2005’te açılmış olan YouTube’a çok daha geç sahip olacaktık. İşte ilk YouTube videosu;

Bugün;

  • Her saat başı YouTube’a 8 yıl süresinde video yükleniyor (70.080 saat). Başka bir değişle, siz daha 1 saatlik bir videoyu bitirmeden yeni yüklenmiş 70.080 saatlik video sizi bekliyor olacak.
  • Günlük 3 milyardan fazla video izleniyor. (Dünya nüfusunun 7 milyar olduğunu düşünürsek, 3 milyarın bir web sitesi için nasıl bir rakam olduğunu tahmin edebilirsiniz)
  • 2010 yılında YouTube 700 milyar video oynatım rakamına ulaştı. Dünya nüfusuna oranlarsak, her dünya vatandaşına YouTube üzerinden 100 video gösterimi düşüyor!

Peki biz bu emanete nasıl sahip çıktık? İnternetten video izlemek hala eskisi kadar keyifli mi? Sıkı bir internet kullanıcısı olarak video izlemek istediğimde beni en çok rahatsız eden detayları sıralıyorum.

Video Anketleri

Tek kelimeyle nefretlik. Milliyet.com.tr daha önce “Anketi Geç” seçeneği sunmuyordu, neyse ki artık onu eklemişler. Sanıyorum aşırı bir “abuse” durumu yaşadılar, kaldı ki bunda benimde payım var – hiç bir zaman o anketlere doğru cevap vermiyorum.. Çocuk bekliyorum, eğitim durumum doktora, iki arabam var, beş bıçaklı traş bıçağı kullanıyorum.. Hoş tabi. Umarım tuttuğunuz verilerle işe güce girişirsiniz de batarsınız emii.

Aşağıda ki görüntüyü Star web sayfasından aldım. Bu uygulamayı hazırlayan arkadaş “anketi geç” butonunu akıl edememiş. Soru karşısında ne desem bilemedim, tüm ziyaretçilerin kadınlardan oluştuğunu nasıl var saymışlar bilmiyorum. Ve bu anket sonuçlarına nasıl itibar ediyorlar, nasıl güveniyorlar tam bir muamma.

Birden Fazla Play Butonu

Play butonunu videonun thumbnail’inde kullanmak ve kullanıcıyı birden çok kez play butonuna basmak zorunda bırakmak oldukça lüzumsuz ve kullanıcının sinirini bozan bir durum. Resimde gördüğünüz kırmızı “play” butonu sadece bir imaj, herhangi bir etkileşimi yok, ona tıkladığım zaman asıl video sayfasına gidiyoruz ve oradan tekrar “play” butonuna tıklamam gerekiyor. Peki neden?

Sinir Bozucu Ek Açıklamalar (annotations)

YouTube kullanıcılarını çileden çıkartan ve neredeyse her yerde karşımıza çıkan annotations problemi. “Subscribe me”, “click me” gibi pop-up vari her an karşımıza çıkabilecek bi mesaj kutularından kurtulmak aslında o kadar da zor değil. YouTube profilinize girin, “settings” menüsüne ulaşın, “playback setup” menüsünden “show annotations”ta ki check işaretini kaldırırsanız artık bu ek açıklama kutuları videolarınızda kapalı olarak gelecek.

Belirli bir süre izlemek zorunda olduğunuz reklamlar

Çoğu video sitesi artık bu uygulamayı maalesef kullanıyor. YouTube için bu süre 5 saniye iken milliyet.com.tr’de 10 saniye boyunca “reklamı geç” butonu görünmüyor. Daily Motion’da ise herhangi bir “reklamı geç” butonu yok ve 15 saniye boyunca izlemek zorundasınız. Tatilsepeti.com’un bu reklamı yüzünden dizileri Kanal D yerine başka sitelerden izlemeye başladım. Kanal D ve müyap canla başka bu diğer siteleri kapatmaya çalışırken, kanalların zorla dizi partları arasında bize reklam izletmesine tahammül edemiyorum ve dizilerin yasal yayın haklarını elinde bulundurmayan sitelerden takipte kalıyorum.

Her Video Başında Tekrarlayan Intro

Uzman TV yapısı itibariyle çok beğendiğim bir uygulama. Videoların süreleri, sorulara sonuç odaklı yaklaşmaları, sade video oynatıcısı ve video yanına yerleştirilmiş ilgili videolar oldukça hoş. Ortalama 1-2 dakikalık videolara sahip olan Uzman TV’de her konu hakkında yaklaşık 6-10 arası video bulunuyor, her video değiştiğinde tekrar tekrar Uzman TV introsunu dinlemek ve görmek çok can sıkıcı. İkinci olarak ise intro ile video dosyaları da tamamen bağımsız dosyalar, bu bakımdan intronun videoların izinsiz paylaşılmasına engel olarak eklendiğini de söyleyemiyorum. O zaman neden o introyu bize dinletiyorsunuz?

Stream Etmeyen Videolar

Küçük bütçeli firmaları, kişisel siteleri anlarım ancak koskoca gazetelerin video servisleri hele ki uzun süreli ve yüksek boyutlu video paylaşımı yaparken nasıl oluyor da “stream” ettiremiyorlar videoları? Örnek vermek gerekirse 30 dakikalık bir videonun 28.dakikasını izlediğim sırada bağlantım kesildi, son 2 dakikayı görmek istiyoum fakat stream desteği olmadığı için izlemiş olduğum tüm o 28 dakikalık video tekrar yüklenene kadar beklemek zorunda kalıyorum.

Otomatik Olarak Oynatmaya Başlayan Videolar

Eğer benim gibi tarayıcısını çok sekmeli  kullanan, bir çok sekme açıp onlara tek tek bakmaktan hoşlanan biriyseniz, otomatik olarak oynatmaya başlayan videolar benim canımı sıktığı kadar sizinkini de sıkıyordur. Hali hazırda 100lerce sekme açıkken hem tarayıcının ve sistemin çalışan videolar yüzünden hantallaşması, hem videonun hangi sekmede olduğunu keşfetmenin zor olması – hele bir de ses geliyorsa ara dur hangi sekmeden geliyor o ses diye. Bu yüzden auto-play her zaman için iyi bir seçim değildir.

Vimeo en sevdiğim video uygulamalarından biri, yine kalitesini konuşturmuş.

Download Seçeneği Sunmayan Servisler

Video siteleri izin versin veya vermesin, bugün web üzerinde download edilemeyecek video yok. Yapısı itibariyle video dosyasının sistemde geçici olarak kayıt olması onu download etme yollarından biri, tarayıcı ön-belleğine göz atabilirsiniz. Bunun haricinde bir çok ufak tefek yazılım bu download işlemini sizin yerinize yapıyor. Hal böyle olunca kullanıcıya 3.parti yazılımlarla eziyet çektirmeye gerek yok, en güzeli oraya efendi gibi bir “download” butonu koymak. Tekrar Vimeo kalitesi.

Şimdilik aklıma gelen rahatsız edici özellikler bunlar, daha fazla olduğundan şüphem yok, rastladıkça ve fark ettikçe yazıyı düzenleyeceğim.

Selamlar.

6 thoughts on “Kullanıcı Düşmanı Video Uygulamaları”

  1. Güzel bir derleme olmuş. Sinir olduğum bütün konıuları özetlemişsin.

    Bence video önü anketlerine yeterince “yanlış” yanıt verirsek, şirketler bu “saçma” gelir yönteminden vazgeçeceklerdir.

    1. Gerçekten en merak ettiğim konulardan biri de buydu aslında. Bu anket verileri hangi firmalarca kullanılıyor? Normalde kullanıcıyı anket doldurmak mecburiyetinde bırakıyorsa eğer bir sayfa – bu verileri ne amaçla kullandığını da şeffaf bir şekilde belirtmeli etik olarak.

    1. Milliyet gibi Türkiye’nin en köklü gazetelerinden birinin sayfa gösterim sayısı kaygısına düşmesi çok garip. Amatör sayfa, forum sayfası, reklam ve seo kaygısı olan bir sayfa olsa hak verirdim ama Milliyet’e kızarım 🙂

Leave a Reply