Yurt-dışı Seyahat ve Uçuş Tavsiyeleri

Çok ufak yaşlarda ilk uçak yolculuğumu yaptım. Tam emin olmamakla birlikte ilk tecrübemin Ankara aktarmalı Samsun uçuşu olduğunu sanıyorum. 97-98 yılı olması lazım. O zamanlar Türkiye’de hava ulaşımı hem çok lüks hem de THY tekelinde sürmekteydi.

İlk yurtdışı uçuşumu ise İstanbul-Stockholm olarak gerçekleştirdim. Genellikle bu konuda internet üzerinde bir çok eski veya şaibeli bilgi var. Hava yollarının kuralları çok sık değiştiği için bu yazılarda yer alan bilgiler de güncelliği kaybetmiş durumda. Gidiş-gelişte aklımda kalan bazı önemli detayları yazacağım.

Bavul-Valiz Hazırlığı

Kullandığınız hava yolu firmasını size bavul getirme hakkı tanıyor mu öncelikle bunu öğrenin. RyanAir, Norwegian gibi “dolmuş”çuluk yapan hava-yolu firmaları yanınızda sadece 8kg’lık el bagajı getirmenize izin verir.

Bu rakam Pegasus’ta 20kg teslim edilen valiz, 8kg ise el bagajı şeklinde. Bazı çok istisna seferlerde ise bu limit 30kg’a çıkıyor.

Önemli bir ayrıntı daha, yalnızca 1 parça el bagajını kabine alabilirsiniz! 2-3 parça el bagajı ile kabine girmeniz mümkün değil. Ancak bayanların çantaları, laptop çantaları gibi “çok şahsi” parçalar el bagajından sayılmıyor.

Önemli bir ayrıntı daha, uluslar-arası hava taşımacılığı kuralları gereği tek parça bagajınız en fazla 32 kilogram olabiliyor artık. Gerekçe olarak ise 32 kilogram’dan daha ağır bagajların – bagaj taşıyan kişilerin sağlığını tehlikeye atması gösteriliyor.

Eğer valiziniz 20 kilogram’dan daha fazla olacaksa, internet üzerinde ekstra bagaj hakkı almanızı öneririm. Bunu almazsanız ve check-in esnasında valiziniz daha ağır çıkarsa çok yüksek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu ücret hava-yollarına göre değişmekte olup genelde kilo başına 5-15€ arasında oluyor.

Tecrübeyle sabittir ki, gideceğiniz yerlerde mutlaka birşeyler alacaksınız. Bu yüzden valizinizi tam kilo sınırına dayayacak şekilde doldurup gitmeyin-biraz boş yer kalsın.

El bagajınıza almanız yasak olan hiç bir şeyi inatla oraya koymaya çalışmayın! Görevlilerle tartışmaya-inatlaşmaya kalkmayın. Hava-alanlarında ki polislerin ve görevlilerin her dediğini yapın, çünkü bu personellerin inanılmaz geniş yetkileri var. Onlarla inatlaşmanız size hiç bir şey kazandırmaz, başınıza çok çok büyük dertler açarsınız. Hatta ve hatta ömür boyu uçuş yasağı bile verebilme yetkileri var size, ona göre.

Bavulunuzu kilitlemeyin. Uçuş güvenliği gereği görevlilerin valizinizi açıp bakma hakkı var. Kilitli olması durumunda ise kilidi kırma yetkileri de var.

Bir diğer önemli husus ise, bavulunuza – onu kolayca tanımanızı sağlayacak bir işaret takmanız. Bu renkli bir ip olur, eşarp olur, dikkat çeken başka bir şey olur – o size kalmış. Yeter ki valizi görünce tanıyabilesiniz. Bavulunuzun üstüne adınızın-soyadınızın-adresinizin-telefon numaranızın ve e-posta adresinizin yazılı olduğu sağlam birşey yapıştırın-bağlayın. Genelde bunları yazabilmeniz için hazır gelen bi alan bulunur.

Güvenlik kontrolleri.

Aşağıda listelediğim şeyleri el bagajınıza koymanız yasaktır (teslim ettiğiniz valize koyabilirsiniz):

 • Yanıcı-yakıcı-patlayıcı her türlü madde ve sıvı. Boyalar, kimyasallar, çakmak gazı, kolonya vb.
 • Yanıcı-yakıcı olmayan her türlü gaz ve sıvı. Su, gazlı içecekler, şurup, içki vb.
 • Sprey gaz içeren ürünler. Deodorant, parfüm, traş köpüğü vb.
 • Macun kıvamında ki maddeler. Diş macunu, reçel, bal, losyonlar, kremler, şampuan, saç jölesi vb.
 • Kimyasal ürünler. Tıbbi veya endüstriyel alanlarda kullanılan her türlü kimyasal.
 • Bitki, bitki tohumları, canlı-cansız hayvan vb.
 • Katı olmayan yiyecek ve içecekler. Kokulu yiyecek ve içecekler hava-alanı köpeklerini valizinizin başına toplayacaktır.
 • Kesici-delici-patlatıcı aletler. Çakı, bıçak, muşta, tabanca, mermi vb.

Yanınıza su, kola, fanta vb. hiç bir sıvı alamazsınız! Bunu tekrarlıyorum çünkü her seferinde çöplere su boşaltan insanlar görüyorum. Önceden bu kural sadece yurt-dışı uçuşlar içindi, artık yeni gelen yasayla aynı durum yurt-içi uçuşlarda da var. Kısaca yanınıza su almayın!

Serbest olan ancak koymanızı önermediğim şeyler;

 • Kırılacak şeyler, cam ürünler. Görevliler valizlerinize özen göstermez, bam güm fırlatırlar. Eğer bunları iyi sarmadıysanız hepsi kırılır.
 • Değerli şeyler. Para, ziynet eşyası, altın vb.
 • Kimlik, önemli evraklar, pasaport. Eğer valiziniz gecikirse veya kaybolursa ve pasaportunuzda onunla birlikte giderse hava-alanından çıkamazsınız.
 • Anahtarlar, cüzdan ve benzeri önemli şeyler.
 • İndiğiniz hava alanında araç kiralamış iseniz onun evrakları.

Bavul-Valiz’e – El Bagajına Koymayı Unutmayın

 • İç çamaşırı ve çorap.
 • Elektronik aletlerin şarj cihazları. Diz üstü bilgisayar şarj aleti, dijital fotoğraf makinesi şarj aleti, cep telefonu vs.
 • Gideceğiniz ülke hangi priz sistemini kullanıyor? Örneğin Amerika’ya gidiyorsanız priz dönüştürücü almanız gerekecektir. Avrupa’da genel olarak Türkiye ile aynı elektrik sistemi kullanılıyor ancak Amerika için 110v-120v dönüştürücüye ihtiyacınız olacak.
 • Diş fırçası, 100ml’den daha az bir diş macunu (sorun olmayacaktır)
 • Ağrı kesici, aspirin, uyku ilacı vb. Mümkünse bunların reçetelerini de yanınızda bulundurun. Diğer tüm ilaçların da aynı şekilde. Görevliler reçetenize bakmak isteyebilir, böyle bir hakları var.
 • Roll-on, ter kokusunu giderici her türlü sıvı ve yanıcı olmayan madde.
 • Tırnak makası, tarak, ayak kokusunu önleyici anti-bakteriyel ürünler.
 • Ağır kokusunu önleyen sakız.
 • Traş makinesi veya bıçağı. Hem genital bölgeler için hemde yüz için traş bıçağı
 • Ufak bir katı sabun
 • Ped, prezevatif, makyaj malzemeleri ve pamuk.

Ne olur ne olmaz

Acil durumlar için yanınıza yazılı bir şekilde almanız gereken bazı şeyler var. Aklıma gelenler:

 • Ailenizin -yakınlarınızın bir kaçının telefon numarası. Gittiğiniz ülkenin uluslar-arası telefon kodunu öğrenmeyi unutmayın!
 • Gidilen ülkede polis-konsolosluk gibi yerlerin telefon numaraları ve adresleri.
 • Otelinizin veya gideceğiniz yerin telefon numarası ve adresi.
 • Gidilen ülkenin çeşitli tren ve otobüs firmalarının telefon numaraları.
 • Cep telefonunuzu yurt-dışına açtırmayı unutmayın!
 • Gider-gitmez, eğer 2 haftadan uzun kalacaksanız ya kullan-at kartlardan edinin, yada kontörlü bir hat açtırın.
 • Gideceğiniz yere eğer toplu taşıma kullanacaksanız bunları daha önceden araştırın.
 • Gideceğiniz ülkenin parasından biraz cebinizde olsun. Euro, dolar, İsveç kronu, Norveç kronu, İngiliz sterlini vb.

Hava-alanın’da Yapılacaklar

Temel olarak hava alanında yapacağınız 2 iş var, bunlardan ilk biletlenmek ve check-in, diğeri ise bagajınızı teslim etmek. Mümkünse 24 saat önceden online check-in işlemi yapın. Bu sizi uzuun sıralardan kurtaracaktır.

Büyük bir hava alanına gidiyorsanız eğer veya oradan başka bir yere gidiyorsanız, kullandığınız hava yolu firmasının hangi terminal’den kalkacağını öğrenin. Neredeyse bütün hava alanlarının web sayfalarında bu bilgiler bulunur. Örneğin Pegasus, Arlanda hava alanında 5 numaralı terminalde bulunuyor.

Gözünüz devamlı uçuş bilgilerinin aktığı ekranlarda olsun. O ekranlara göre kapıya yönelecek veya işlemlerinizi tamamlayacaksınız. Giriş kapınız her an değişebilir ve böyle durumlar yüzünden uçağı kaçırırsanız hava yolu mes’uliyet kabul etmez! Ekranları takip etmek sizin sorumluluğunuz.

Yolculuğa çıkarken metal içeren şeyler giymeyin/takmayın. Buna örnek olarak metal içeren ayakkabı, erkekler için kemer, metal kordonlu saat, zippo vb. çakmak, bozuk para örnek verebilirim. Aksi halde kontrollerden geçerken bunları her seferinde giyip-çıkarmanız gerekecek ve tadınız kaçacak.

Uçuş saatinizden en azından 1.30 saat önce hava-alanında olun. Gider-gitmez valizini tarttırıp, teslim edeceğiniz sıraya girin. Check-in işlemlerinizi yaptırın, biniş kartınızı alın.

Yurt-dışı çıkışlar için “yurt-dışı çıkış harcı pulu” almanız gerekiyor Türkiye’de. Dönüşte böyle bir şey yok.

Ne amaçla giderseniz gidin bu 15TL’lik çıkış harcı pulunu almanız lazım. İstisnai 3 durum var; 7 yaşından küçük çocuklar, çifte vatandaşlar ve oturum izni olanlar.

Valizlerin tartılması, en stresli dakikalar 🙂

Hava alanlarında hırsızlık ve eşya kayıpları sık yaşanan şeylerdir. Kendinizi kaybedin ama pasaportunuzu ve biniş kartınızı kaybetmeyin!

Hava-alanlarında tax-free (vergiden muaf) satış yapan mağazalar bulunur. Gideceğiniz ülke de hayat pahalı ise (örneğin İsveç) hava-alanından mümkün olduğu kadar alkol ve sigara almaya bakın. En güncel limitler şu şekilde:

 • 2 tane 1’er litrelik içki.
 • 2 karton (10 paket=1 karton) sigara.
Kurallar:
 • Bu ürünlerin faturasını atmayın.
 • Bu ürünleri ağzı kapalı tax-free poşetine koyun.
 • Bu ürünleri hava-alanında açmayın.

İkinci husus ise, yurt-dışında yaptığınız 100€ ve üzeri alış-verişlerde, ürünü aldığınız mağazadan tax-free formu doldurtursanız, Türkiye’ye dönerken paranızın bir kısmını geri alabilirsiniz. Bu geri iade işlemi check-in yapmadan direk dönüşte kullanacağınız hava-alanında gerçekleşecek. Check-in yapmadan kısmı önemli!

Hava-alanlarında vergiden muaf ürünlerin satıldığı pek çok mağaza bulunur.

Uçak İçi ve Uçuş Esnası

Görevlilerle tartışmayın, yolcularla tartışmayın. Daha önce dediğimi tekrarlıyorum, uçak yolculuğu otobüs yolculuğuna benzemez! Kimse sizin nazınızı çekmek zorunda değil. Eğer kabin ekibini ve yolcuları rahatsız ederseniz bu durumu anında en yakın kuleye bildirip, en yakın ülkeye iniş izni ister – sizi de bir güzel o ülkenin polisine teslim ederler. Uğraşır durursunuz, bir daha da uçağı rüyanızda göremezsiniz.

Yanınızda mümkünse bozuk para taşıyın. Pegasus her uçuşta bana borç takıyor bu yüzden.

Uçağa bindiniz diye hemen kalkacak diye bi kaide yok, bu belediye otobüsü değil öyle. Bazen binersiniz, 40 dakka öylece oturursunuz içerde.

Kemerlerinizi takın denildiğinde lütfen takın. Hem mürettebatın hemde diğer yolcuların antipatisini kazanmayın.

Çok zor değil, inat etmeyin.

Telefonlarınızı kapalı tutun veya varsa uçuş moduna alın. Dediğim gibi, kurallara uyun. “Uçuş güvenliğini tehlikeye atmak” diye bir suç var ve bunun cezaları oldukça ağır.

Uçağa binmeden önce karnınız aç olmasın ama tıka basa’da yemeyin. Mideniz bulanırsa çok tok olduğunuzda rezalet olabilir.

Uçak piste iner inmez kemerlerinizi açıp hemen ayağa kalkmayın. Uçağın tekerleri yere değdikten sonra en az bi 20 dakka sürer sizin oradan çıkmanız.

Uçakta bağırarak konuşmayın. Cak cuuk sakız çiğnemeyin, yemek yerken biraz nazik olun ağzını şapırdatmayın. Geğirmeyin, ayaklarınızı önde ki koltuğa dayamayın. Ayakkabılarınızı çıkarmayın! Bunları yazmak komik gelebilir ancak inanın bu davranışları gösterenler var :((

Uçaktan İniş ve Hava Alanından Çıkış

Pasaport kontrolüne girin. Burada ki polis size formaliteden bir kaç soru sorabilir, korkmayın bazen yalandan böyle yaparlar.

Pasaport kontrolünde “citizens” ve “non-citizens” olmak üzere 2 bölüm bulunur. Size uygun olanı seçin. Vatandaşlığınız yoksa non-citizens sırasına girmelisiniz.

Elinde köpeklerle gezen polislerden biri yanınızdan geçebilir, o esnada köpekler sizi koklamaya falan çalışırsa panik yapmayın – bırakın koklasınlar.

Valiziniz geç çıkabilir (50 dakika beklediğim zamanlar oldu), panik yapmayın. Eğer valiziniz çıkmazsa zabıt tutturun. Özellikle Amsterdam uçuşlarında valiz kaybolma olayı çok yaşanıyor gördüğüm kadarıyla. Valiziniz büyük olasılıkla başka bir uçağa gitmiştir yanlışlıkla, daha sonra size yollarlar.

Tax free’den aldıklarınızı elinizde taşımak istemiyorsanız valize koyabilirsiniz, sorun olmaz. Tabi ki bu durum, gideceğiniz yere vardıktan ve valizi aldıktan sonra geçerli.

Yorumlarınızı aşağıdan yazabilirsiniz.

107 thoughts on “Yurt-dışı Seyahat ve Uçuş Tavsiyeleri”

   1. teşekkür ederim beyefendi . pasaportumu diğer evraklarım ile birlikte uçak altı valize koymayı planlamıştım. Valiz kaybolduğu durumda bu gerçekten büyük dert olurdu. Bu uyarı benim için çok iyi oldu.

 1. Yurtdışı seyahatlerinizde edindiğiniz bilgileri, bu kadar ayrıntılı yazmanız çok çok faydalı. İnternette bu tür bilgileri ararken rastladım bloğunuza. Çok işimize yarayacak, yol gösterici gerçek tecrübeler. Kutluyor ve teşekkür ediyorum.

 2. Sabahtan bu yana kahrolası bu bilgiler için havayolları şirketlerinin ve gereksiz blogları okumak zorunda kalmıştım.Ama size rastlamam şahane birşey.Tek yazı tüm sorunlarımı çözdü adeta.Size bu inceliğiniz ve özverinizden dolayı minnettarım ve çok çok teşekkür ederim.

 3. vallaha ne diyeyim, ağzınıza sağlık… bir havayolu şirketinde böyle açıklayıcı bilgi görmedim. teşekkürler

 4. Bir sorum olacak. İkamet Tezkeresini uzatmak için randevu aldım. Randevu günüden sonraki gün İstanbul dan Antalya ya uçmayı planlıyorum. Sadece pasaportum ile ve ikamet tezkeresini beklediğimi gösteren belge ile uçmam mümkün mü? Yakın bir zamanda cevaba ihtiyacım var.

 5. Bu verdiğiniz bilgiler gerçekten çok aydınlattı beni çok teşekkür ederim . fakat almanya ya gidicem ben elektronik eşya olarak telefon ve bilgisayar harici bir şey koymayın diye yazı okudum düzleştiricim olabilir mi birde çakmak götürebilir miyim ?

 6. Bisey sorucam ben antalyadan oslo ordanda tronhdaime gecicem norwagen hava yoluyla valizde sorun olurmu yoksa kendileri valiz transferi yapiyomu ucaktan ucaga? Hava yolu firmasi ayni.

 7. Merhaba,
  Tax-free ürünleri ”Türkiyede” havalimanında alıp herhangi bagaja koymadan poşetiyle taşıyabiliyoruz herhalde değil mi? El bagajının haricinde bu ürünü kendi poşetiyle uçağa yanımızda götürebiliyor muyuz, hani el bagajında sıvı taşımak yasak olduğu için.
  Yani o sıvı taşıma yasağından bağımsız mı bu duty-free ürünlerinin taşınması?

  Verdiğiniz yararlı bilgiler için çok teşekkürler, her şey açık 🙂

 8. Merhaba. Ben Portekizde erasmus yapıyorum ve 10 gün sonra Türkiye’ye döneceğim. Bilindiği gibi porto şarabı ünlü burada.. Valize kaç adet içki koyabilirim?

 9. Merhaba
  Bugün Amerika Houston uçağını kaçırdım çünkü anonslar yasaklanmış çıkış kapısı önüne zamanından önce geldim kapı değişikliğine karşılık bu kapı houston yçağı içinmi dedim evet dediler yolcular içeri alınıyordu ben başla yolcu diye düşündüm sabırla bekledim ve uçuş saati sordum uçak şimdi kalkıyor dediler ve bagajımı almamış ve hiç anons yapmadan beni bırakıp gitti thy cezalı bilet birgün sonraya bilet aldım burada sorumluların hiç suçu yok mu?

 10. merhaba ben 16 temmuzda ankaradan istanbul aktarmalı belçikaya gideceğim ve havaalanlarında neler yapmam gerektiği hakkında onlarca blok okudum ama tam olarak cevap alamadım eğer bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 11. merhaba,
  Benim sorum olacak cevaplarsaniz sevinirim.

  Ucakta yiyecek goturebilirmiyim yanimda.mesela cocuklar icin seker cips cikolata gibi. ekmek sandvic gibi? tesekkurler simdiden.

 12. Merhaba, ben ço sık baş ağrısı yaşayan bir insanım bu yüzden uçakta yanımda ağrı kesici almak istiyorum, el bagajına konulabilir mi?

 13. Mrb bn kirgizistana gidicem adanadan istanbula daha sonra kirgizistana Gecicem. Ulke ici 15 disi 20 kg diye geciyo. Bn 15 kg ile mi gecis yapicam

  1. Eğer uçuşunuz bağlantılı uçuşsa, yani valiziniz otomatik olarak diğer uçağa aktarılacaksa – valizin ilk tartılma değeri esas alınır. Ancak Adana-Istanbul ve Istanbul-Kırgızistan uçuşlarınız bağımsız ise valiziniz 2 kere tartılır.

 14. Merhaba, sormak istedigim şu, ankaradan istanbul aktarmalı prag biletim var fakat prag’a gitmeyecegim, bu gidis dönüş biletin iadesi de olmadigi icin sadece ankara-istanbul ve istanbul-ankara seferini kullanabilir miyim?

 15. Benim tek parça olan valizim 20 Kg geçerse havaalanında valizi olmayan biriyle konuşursam 2 mizinmiş gibi gidip check-in yapablrmyz?

   1. rezervasyon kodu ayni degilse bu sekilde yapamazsin bildigim kadariyla. belki fazlaligi ekstra baska bi bavulla ona verirsin ya da direk onun bavuluna aktarirsin o kisi Kabul ederse.

 16. Merhaba verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler, acaba yurtdışı ucusta yanimda(el bagajimda) ne kadar para tasima hakkım var? Bilgilendirirseniz cok sevinirim.

 17. rusya ya gidiyorum.bir hafta kalıcam.bu anlatım süper olmuş çok teşekkürler.bir de sorum olacak ;moskova aktarmalı,saransk bölgesine gidiyorum.moskovada 7 saat bekleme süresi var.bu süre içinde moskovada gezmem sıkıntı olur mu.veya havaalından moskova merkezine gidip gelsem ,havaalanı giriş çıkışlarda sorun yaşarmıyım….

 18. Merhaba,
  Gittiğimiz ülkeden dönerken, o ülkenin havalimanında aldığımız duty-free ürünlerini pasaport kayıt ediyorlar diye biliyorum. Türkiye’ye giriş yaptığımızda yasal hakkımızı doldurmuş oluyor muyuz? tabiri caizse hem yabancı ülkenin free-shopundan hem de bizimkinden alışveriş yapabiliyor muyuz?
  Teşekkürler.

 19. Merhaba su konu hakkinda istedigim bilgiye ulasamadim guvenlik kontrolunden gecerken (xray) acaba telefon el bagajinda kalabilir mi yoksa o plastik kutuya cikarip koymak mi gerekiyor. Biraz tuhaf bi soru olabilir ama inanin önemli simdiden tesekkurler

 20. merhaba ıyı gunler. ben hırvatıstanda yasıyorum. turkıyeye alkol getırmek ıstıyorum. en fazla ne kadar getırebılırım? bılgı ıcın sımdıden tesekkurler.

 21. Merhaba, ben ingiltereye gideceğim. Dönüşte sporcu besinleri (protein tozu vs) getirmeyi düşünüyorum. Bununla ilgili sorun yaşar mıyım? Hepsini valize koymayı düşünüyorum. Ayrıca bir sayı veya limit var mı?
  Teşekkürler.

 22. merhabalar, ben dubai ye gidicem ama sorum şu benim valizimdeki kg dert değil de. hangi boyutlarda valiz kabul ediliyo ? ve kaç tane valiz kabull ediliyot ? acil dönüş yaparsanız sevinirim

 23. Merhabalar,
  Sormak istedigim iki soru var.

  1.El bagajında çikolata götürmek yasak mı veya herhangibir kısıtlaması var mı?

  2.Saturn’den cep telefonu aldım ve Almanya’da kaldığım süre boyunca kullandım. Satın alma aşamasında tax free formu doldurmamıştım, elimde sadece faturası var. Bu durumda Türkiye’ye dönerken tax free den vergisini geri almam mümkün mü?

  Yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler 🙂

 24. merhaba gürcistan ‘a pasaportsuz şekilde gideceğim.bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz? mesela, yurtdışı harç pulu yatıyor muyuz yine de yada herhangi bir belge dolduruyor muyuz, pasaport kontrol noktasından direkt geçiş mi oluyor?

 25. Merhaba öncelikle bilgiler için çok sağolun. Soruma gelicek olursak; ben duty freeden 2 karton sigara alacağım, bunun haricinde teslim ettiğim bavuluma 10 adet sigara koysam sıkıntı yaşarmıyım?yani check in yaparken teslim ettiğim bavuluma koyacağım(yolculuk irlandaya)

 26. Merhaba,

  Aktarmalı uçuşlarda ekstra bagaj için yapılan ödemeyi her iki havayolu şirketi için ayrı ayrı mı yapıyoruz?

  Ben İstanbul Amsterdam arasını Pegasus ile Amsterdam’dan Los Angeles’a KLM ile uçacağım. Uçuş için biletlerimi KLM’den aldım. Bu durumda hem Pegasusa hem KLM’e ayrı ayrı ekstra bagaj ücreti mi ödeyeceğim?

  Şimdiden teşekkürler.

 27. MERHABA
  10 mayısta Letonya ‘ya uçuşum var ve daha önce hiç uçağa binmedim aceba deodorant ve parfümeri ürünleri valiz kabine verlenlerde alınıyor mu geçiriliyor mu

 28. Bilgilendirici yaziniz için teşekkürler. Yazida bahsedilen bir kismi tam anlayamadim. Y.disinda 100€ uzeri alışverişte donerken bi miktar iade alma gibi bir durumdan bahsettiniz. Bunun icin sartlar nedir. Herhangi bir ulkede herhangi bir magazadan aldiklarimiz icin gecerli mi yoksa havaalani shoplari mi olmali ve iadeyi neresi yapiyor. Teşekkürler.

 29. Merhaba, benim Tiflisten Istanbul aktarmali Berline ucusum var. Kalkis saati 4:30 yaziyor bu hangi ulkeye gore? YErel( gurcustanmi) yoksa Turkiye?

 30. Merhaba bilgiler için teşekkurler ama bir kısmı anlamadım yurt dışına kaç teknolojik alet götürebiliyoz veya getirebiliyoruz?

 31. Merhaba. Yurtdışına gideceğim ve 30 kilo bagaj hakkım var. İki bavul yapsam ve toplam ağırlığı 30 kilo olsa sıkıntı olur mu, tek bir bavul mu götürebilirim sadece ?

 32. Merhaba,
  Benim de bir sorum olacaktı. THY’nin sitesinde yazan taşınması yasak tehlikeli maddeler listesinde, bıçak, biber gazı, çakmak vs gibi maddeler bulunuyor. Bu maddelerin taşınması kabin bagajı için mi, yoksa teslim edeceğimiz bagajlar için de yasak mı?

 33. Merhaba benim arkadaşım estonyadan Makedonya ya gecti Türkiyeye gelecekti fakat yanında 600 euro parası bulunmadıgı için kontrol noktasından gecemedigini söyledi bana gercekten böyle bir kural varmı yoksa bu arkadaş benden paramı koparmaya calişıyor bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim

 34. merhaba lübnan beyrutdan bir arkadaşım beyrut istanbul aktarmalı ankara gidiş dönüş bileti alacak pegasusdan dönüşde uçağa ankara dan değilde istanbuldan binmek istiyor bu sorun olurmu yoksa ankaradanmı binmek zorunda

 35. Merhaba
  Ben 10 gün sonra Ingiltere’ye gideceğim. Sigara hakkında 2 karton demişsiniz. Bu kartonları illa ki duty freeden mi almak gerekiyor? Yoksa bulunduğum bir ilden alıp bavuluma koysam herhangi bir sorun yaşar mıyım? Bilgilendirebilirseniz eğer çok mutlu olurum.

 36. Herkese merhaba . Yaklasik 12 gun sonra abd den turkiye ye gecis yapacağım. Buradaki rakamlari gorupte alisveris akimina kapilmamak malesefki elde olmuyo ve biraz abartarak 15 kol saati , 15 gunes gözlüğü , 8 parfüm (100ml) , 12 vucut losyonu ve beraberinde vucut spreyi gibi şeyler le doluyum. Bagaj limitim kilodan asilmiyor fakat Tr ye bu aldiklarimi sokma konusunda cok endiseliyim. Bi cok yorumda bulunan oldu miktar fazla oldugu icin ticari amaca girer gibi.. hic birisi birbirinin ayni degil hediye ve benim kullanacagim ürünler. . Tr guvenlik noktalari hakkinda fikire sahip olan varsa beni aydinlarabilirmisiniz lütfen. 🙁

   1. Hic bi sorun yasamadim keske daha fazla alsaymisim. Cok pismanim 🙂 5 tane falan la sınırlı degil. Hatta icinde bıçak iceren bi mutfak takımı bile gorurebildim. Bagaj alindiktan sonra vergiye tabi olmayan yeşil kapiyi kullanip cikiyosunuz. Hepsi bu kadar. bu yüzden kimse alisveris keyfinden geri kalmasin . Keyfinize bakın . 🙂

    1. Yanlış bilgiler veriyorsunuz.

     Öncelikle 5 taneyle sınırlı olmadığını söylemişsiniz ama sınır yasal olarak 5 tane. Bunun haricindeki ürünler kaçakçılığa giriyor. Sizinle paylaştığım link ise Dışişleri Bakanlığı’na ait. Tekrar bakın isterseniz: http://www.mfa.gov.tr/turkiye_ye-ait-gumruk-bilgileri.tr.mfa

     Bıçak içeren bir mutfak takımı götürebilmeniz çok normal. Hatta komple bıçak seti bile geçirebilirsiniz fakat ürünler valizinizde olmak şartıyla. Bıçak, kesici, delici alet yasağı “yalnızca” kabin bagajında – yani uçakta yanınıza aldığınız bagajda uygulanır.

     Sizin yeşil kapı dediğiniz yer kesinlikle belirttiğiniz gibi “gümrüğe tabi olmayan” değildir. O kapıdan geçerek “bakın ben bütün kuralları biliyorum ve bunları ihlal etmedim” demiş olursunuz. Kocamanda yazar üzerinde “nothing to declare” diye. Yani gümrüğe tabi değil gibi yanlış bir algı oluşmasın sizde. O kapıdan geçerek kurallara uyduğunuzu belirtmiş oluyorsunuz. Olur da o kapıdan geçtikten sonra veya geçerken valiziniz aranırsa ve kural ihlali yaptığınız tespit edilirse çok ciddi gümrük bedelleri ödeyebilirsiniz ve yaptığınız bu hareket yüzünden kaçakçılıkla suçlanabilirsiniz.

     Sonuç olarak ben burada resmi kuralları paylaşıyorum. İhlal edip etmemek sizin tercihinizde. Gümrük kontrolü amacıyla valizler “çoğunlukla” aranmaz. Ancak aranırsa ve kural ihlal ettiğiniz tespit edilirse başınız büyük belaya girer. Ayrıca hiç olmuyor sanmayın, kendi gözlerimle o yeşil koridorun sonunda kaç tane valizin arandığına şahit oldum. Belki 100 uçuştan 5 tanesinde buna rastlamışımdır ama sonuç itibariyle olabiliyor. Yine de bu riski alıp almamak size kalmış tabi ki.

     1. Ama aranmadim 🙂 aranmadik. sizin o dediginiz binde bir e denk gelen birsey bence 🙂 ki soyle bisey var farzi misal arandimm 350 euro ya kadar di yanlis hatirlamiyosam hediyelik adi altinda ürün götürme hakkiniz var faturalariyla beraber ispatlarsaniz. Minik bi vergi ile beraber . Bu tutar ürünlerin TR fiyatlarinin yaninda hic sayilabilir diye duydum. Abd de ürünler nerdeyse bedava sayilabildiginden mutevellit bunca miktar ancak o rakama tabi oluyo zaten 🙂 ayrica o gidisimin ardindan 1 kere daha giris yaptim TR ye bu sefer daha fazla miktarlarla hemde 🙂 su an gene abd deyim ve agustos ayinda gene gidicem 🙂 .. belki hakli cikarsiniz 😉
      Teşekkürler bilgilendirme icin 🙂

 37. Merhaba bu aralar Rusya ile aramız limoni olduğu için geçen hafta TR ye dönerken 100 ml parfümümü aldılar. 1 senedir sürekli yurtdışına seyahat ederim ilk kez başıma geldi. Parfüm yeni ve oldukça yüksek fiyatlıydı markasını vermiyorum ama çok üzüldüm neticede. Şimdi bir tane elektrikli tıraş makinesi aldım. Elektrikli tıraş makinelerini kabine alma konusunda herhangi bir kısıtlama ilke karşılaşan oldu mu? Yukarıdakileri okudum ancak böyle bir bilgi bulamadım. Tecrübesi olan?

 38. Merhaba, ben iki hafta sonra kızımla beraber ABD’ye gideceğim, her birimizin bagaj hakkı 23kg görünüyor. İki bavul götürmeyi planlıyorum. Her bir bavulu 23 kg şeklinde mi ayarlamalıyım, yoksa biri 30kg diğeri için 16kg gibi olabilir mi, teşekkürler, saygılarımla.

 39. Merhaba
  Pegasus le turkiye ye paris t’en ucacagim
  Sadece el bagajim olucak yanliz hediye olan elektirikli mutfak aleti goturmek istiyorum (raclette Makinasi
  Sizce mümkünmü?
  Cevabiniza şimdiden teşekkürler ..

 40. Merhabalar,
  Ben Amerika’ya mantı götürücem annem kendisi yaptı kurutup kızartıp vakumlu paketler var onlara koydu. Benim sorum şu: Herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Yaşamaz isem gümrük için verdikleri kağıtta et ürününü mi işaretleyeceğim yoksa food yazan kısmı mı?
  Teşekkürler

 41. Öncelikle eline sağlık abicim sana bi sorum var 5gun sonra İngiltereye gideceğim yaşım 17 ve sigara kullaniyorum bavuluma tr den aldığım bi karton sigara koysam sorun çıkarmı acil cevaplarsan sevinirim tesekkurler

  1. İncelediğim kadarıyla (https://www.gov.uk/duty-free-goods/arrivals-from-outside-the-eu) 10 paket sigara götürebiliyorsun.

   Eğer daha çok götürmek istiyorsan 1 karton valizine koy, 5-6 paket el bagajına koy, 1 pakette cebinde olsun. Görevliler özellikle valizini aramazsa bir sorun olacağını sanmam. En kötü ihtimalle bir kaç paket sigarayı çöpe atman gerekebilir.

   İngiltere’de bir paket sigaranın 10£ yani yaklaşık 40 TL olduğunu muhtemelen duymuşsundur.

 42. Merhaba. Pegasusla romaya gideceğim. Sadece el bagaji hakkim var. Sac duzlestiricimi almam sorun olur mu ?

Leave a Reply