Böte Öğrencileri için Erasmus

Merhaba,

Bu blog’da yazdığım “Böte için Erasmus” yazımdan sonra oldukça çok e-mail aldım. Erasmus hibe miktarları, “şu ülkeye gidebilir miyim?” vb. cevabı her yerde bulunabilen, çok temel bilgilerle ilgili sorular. Onları cevaplamıyorum zaten. Bi zahmet okulunuzun web sayfasına ve ulusal ajansın web sayfasına bakıverin.

Ama en çok anlaşmalı okullar hakkında soru aldım. Evet, maalesef BÖTE ne “mühendislik fakültesi” ne de tam anlamıyla “eğitim fakültesi” bölümü olduğu için anlaşmalı okul bulmak zor- biraz arada kalmış bir durumu var.

 • Böte Erasmus yapabilir mi?

Evet yapabilir.

 • Erasmus ofisi anlaşmalı okulumuz olmadığını söylüyor ama?

Onlar öyle der. Kısmen haklılar ama kısmen de değiller. Erasmus anlaşması en kaba tabirle 2 çeşit yapılır. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni “bölümler bazında” ki anlaşmalardır. Diğeri ise “fakülte bazında” ki anlaşmalardır.

Örneğin, Orta Doğu Teknik, Bilgisayar Mühendisliği’nden, Linköping Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ne gidiyorsanız, bu bölüm anlaşmasıdır.

Fakat bazı anlaşmalar var ki, onlar fakülte çapında. Örneğin “Eğitim Fakültesi” yazar anlaşan birim adına.

Doğal olarak sizde eğitim fakültesi öğrencisi olduğunuz için bu anlaşmadan faydalanabilirsiniz, diğer tüm eğitim fakültesi’nde okuyan öğrenciler gibi.

 • Böyle Erasmus yaparsam ne olur? Kredi kaybı yaşar mıyım?

Hayır kredi kaybı yaşamazsın ancak eğitim-öğretim dönemi için pek uygun bir değişim tarzı değildir. Böyle değişimden faydalanırsan bazı şeyleri göze alman gerekiyor. Eğitim fakültesi anlaşmasından gittiğin için, gittiğin okulda alabileceğin dersler sadece “eğitim-formasyon” dersleri olacak. Yani bilgisayarla ilgili hiç bir ders alamayacaksın.

 • Sadece eğitim dersleri alırsam kredi kaybı yaşar mıyım? Ne gibi sorunlar yaşarım?

Açıkçası bölüm Erasmus koordinatörüne bağlı tüm bunlar. Koordinatörün ne kadar anlayışlı? Senin gitmeni destekliyor mu yoksa otur bok yeme kafasında mı? Koordinatörün ne kadar bilgili Erasmus hakkında? Ders saydırma olayı tamamen Erasmus koordinatörüne ve eğer farklı kişiler ise “kısmen” bölüm başkanına bağlı. Açıklayalım;

Normal şartlarda kredi kaybı yaşamadan bu değişimi yapman lazım, ama bazı bilgisiz koordinatörler bu yolda karşına en büyük engel olarak çıkabilir.

 • Dersleri nasıl eşleştirebiliriz?

Şimdi bu noktada dediğim gibi koordinatörün çok önemli rol alıyor. Koordinatörün bi kere 1e 1 ders eşleşmesi aramaması lazım. Öyle bir şey zaten mümkün değil. Bunu izah etmen lazım. Yabancı üniversite de alacağın derslerin isim ve içerikleri uyuşmayacak çok büyük olasılıkla. Bu noktada bakacağınız şey, her iki dersin de “eğitim” yani formasyon dersi olması. 30 AKTS almak zorundasın bir dönemde, yerine de 30 AKTS sayılmalı.

İkinci konu ise derslerin paket olarak sayılması. Dersler paket olarak sayılamaz arkadaşlar. Örneğin 2.sınıfın 1.dönemi Erasmus yapacaksınız var sayalım. Yurtdışında tanesi 7,5 AKTS’den 4 ders aldınız var sayalım. Türkiye’de bu 30 AKTS dersi saydırmak için, 2.sınıfın 1 ve 2.dönemi, 3.sınıfın 1 ve 2.dönemi, 4.sınıfın 1 ve 2.döneminden dersleri “intibak” formuna yazabilirsiniz. Yani ortaya karışık şekilde Türkiye’den ders saydırtabilirsiniz. Burası tamamen danışmanınızla sizin anlaşmanıza bağlı. Bu durumda, dönüşte almanız gereken krediyi saymayı da unutmayın, kredi sınırı varsa zora düşersiniz.

 • Erasmus yapmak için en uygun sınıf nedir?

2.sınıftır. Böylece okul uzatma riskinizi en aza indirmiş olursunuz. Ben 3.sınıfta 2 dönemliğine Erasmus yaptım, yani 1 sene, kılı kılına okul uzatmadan dönüş yapabiliyorum uzun hesaplar sonucunda. Ama 3.sınıfa kadar alttan dersim olmayışı bunda önemli bir etken. O yüzden en risksiz ve garanti olanı 2.sınıfta yapılan Erasmus olur.

 • Erasmus yapayım mı? Bilgisayar derslerinden çok geri kalır mıyım?

Evet 1 dönem veya 2 dönem bilgisayar dersi almayacağın için biraz geri kalabilirsin, ama dönüşte onları zaten alacaksın. Sadece Avrupa zevkini yaşayıp döndükten sonra o dersleri vermek biraz zor olabilir 🙂 Ama gidin gençler, durmayın, hiç düşünmeyin bile. Gitmek için elinizden geleni yapın.

 • Hangi okullara gidebilirim?

Okulunun karşılıklı anlaşma listesinde “teacher training” ve “educational sciences” adıyla yapılmış her anlaşmaya sahip okula gidebilirsin. Okul anlaşma listenize bakın.

 • 4.sınıfta ki okul stajını saydırma imkanımız var mı?

Evet var. “Teacher training” dersi olur tam karşılığı. Varsa gideceğin okulda, o dersi alıp stajı yurt dışında halledebilirsin.

 • Hangi ülkeye gitmeyeyim?

Hangi ülkeye gitmek istediğiniz, biraz beklentilerinizle alakalı bir şey. Nedir senin önceliğin? Biraz da para konuşuyor tabi. Ben İskandinav ülkelerinden şaşmazdım mesela, zaten o yüzden İsveç seçtim. Keza Danimarka, Norveç, Finlandiya, İtalya, Fransa (güneyi) gibi ülkelere de hayır demem. Ama kesinlikle gitme dediğim ülkeler var;

Almanya – Bi yerde Türk çoksa, oraya gitme hacı

Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Yunanistan, Slovenya, Hırvatistan – Gitme

Sorularınız olursa yorum olarak buraya yazabilirsiniz. Kolay gele.

5 thoughts on “Böte Öğrencileri için Erasmus”

 1. merhabalar;

  Bende 3. sınıf böte öğrencisim Pamukkale üniversitesinde okuyorum ve erasmus yapmak istiyorum bölümde anlaşmalı okul bulunmadığı için araştırma yapıyorum ve bulduğum okulları bölümüme sunacağım bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

   1. anladım teşekkür ederim peki bu anlaşmalar kapsamında bölümüm ile ilgili bir bölümemi gitmiş oluyorum okulda detaylı bir bilgi olmadığı için soruyorum ve anlaşmalı okulda olmadığı için hangi ülkelerde anlaşma imzalayabilirler diye bir araştırmada yapıyorum aynı zamanda yardım için teşekkür ederim

    1. Gideceğin okulda BÖTE benzeri bir bölüm varsa ona gidersin. Yoksa herhangi bir eğitim fakültesi anlaşmasından gidersin – ancak orada yalnızca eğitim derslerini alabilirsin. Dönüşte de Türkiye’de kalan bilgisayar derslerini temizlersin.

Leave a Reply