Kodingen Nedir? Online Collaboration ve Cloud Servisler

Kodingen.com – Cloud Servisler

Bizim sektörde güzel iş pek nadir çıkıyor. Bu güzel işlerin bazıları farkediliyor ve devrim oluyor bazıları ise hiç hak etmediği bir şekilde ilgi çekemeden taslak olarak kalıyor ve sönüp gidiyor.

Ferruh Mavituna’nın şu yazısında bahsettiği gibi;

İnsanların yeni ürünler için fikirler bulamıyor olması bana çok ilginç geliyor. Her gün kullandığım yazılımlardan en az %50 si kötü, yanlış ya da tamamen saçma, eğer bunlardan bir tanesini bile daha iyi yapabileceğinizi düşünmüyor, eğer bu sorunların bir tanesini bile daha iyi çözebileceğinizi düşünmüyorsanız zaten ortada başka sorunlar var.

Bu sebepten ki çıkan güzel işleri her zaman taktir etmek gerektiğini, en azından o “feedback” butonuna 1 kez dahi tıklayıp “give praise” sekmesini kullanmak gerektiğini düşünenlerdenim.

Hele ki bu işi Türkler yaptıysa, milliyetçi bir insan olarak bunun en önde bayrak taşıyan destekleyicisi olurum. İmkan olsada donation’da yapsam, gönül bunu ister ama bir öğrenci olarak benim daha çok donation’a ihtiyacım var şu aralar :))

Kodingen kesinlikle gurur duyulacak bir proje, şu aşamada ise oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum. Henüz beta yayınındalar ancak back-end’de dönen pek çok şey ve front-end kesinlikle etkileyici. Cross-browser testi yapmadım fakat Chromium üzerinde sorunsuz çalışmakta. Zaten kendileriyle tanışmam da bu şekilde vuku buldu. Chromium application market’te gezinirken “ruby” ve “rails” araması yaptım ve bu uygulamayla karşılaştım.

Kim yapmış?

Takım sayfasında yazdığı üzere 9 kişi bu proje üzerinde çalışmış. Çok kalabalık bir ekip değiller, bu proje büyüyüp serpildiği zaman çok daha fazla elemana ihtiyaç duyacaklarını düşünüyorum (: Ben karın tokluğuna çalışmaya hazırım (bu yazıyı mutlaka okurlar). Kim bunlar peki?

 • Back-end ve UI’de => Devrim Yasar & Sinan Yasar
 • Sistem yönetiminde => Aleksey Mikhailov, Geraint Jones ve Aram Yegenian
 • Zend Framework ve PHP’de => Mahomedalid Pacheco (lütfen sitede ki profil fotoğrafını değiştirsin 🙂
 • Java Back-end’de => Jiakuan Wang ve Ozgur Yogurtcu
 • Visual Language Design ve UI’de => Aydincan Ataberk

Nasıl Başlamış?

I had to download the zip, I had to unzip it, (it was even more fun with tar.gz) had to have a FTP on the server and a FTP client on my desktop, I had to upload those files after I changed config.inc, I had to have correct database setup and wait until I get everything uploaded (waiting FTP to finish thousand files was the best time to meditate), not to mention, user permissions, apache settings, SVN setup, dealing with hosting companies, going through all sorts of bs and worst of all, every corner you turn, being asked for money. Need hosting? Pay it! $2 for a crappy one, $50 for less crappy one, not good? pay $100 for a dedicated server and dedicate yourself to it’s problems. Call support if your dedication isn’t enough and pay little more. Oh I almost forgot, we just wanted to code right? So you need a code editor? Prices are from $50 to $500. Don’t we all love notepad? Well, it looked like, we all should.

 • Aslında bakarsanız onların bahsettiği adımların hepsini ben hala uygulayan bir kullanıcıyım. Bu blog tam olarakta böyle yürümekte. IHS üzerinde barınan blogum için önce bir WP kopyası ediniyorum, unzip ediyorum, veritabanımı kuruyorum, multi-WP kurmak için adeta can çekişiyorum, FTP’ye dosyaları upload ediyorum, chmod ayarlarını yapıyorum, hata sayfalarını düzenliyorum vs vs. Çok zahmetli.
 • IHS ise WP’in oto-update özelliğine güvenlik tedbiri olarak izin vermiyor, yani en ufak plug-in update’inde bile tekrar tekrar FTP’ye bağlanıyorum. Bu çok zahmetli benim için çünkü bir süredir İsveç’teyim ve IHS yine güvenlik nedeniyle yurt-dışı IP adreslerine erişim izni vermiyor. Hemen e-destek’ten bi ticket atıyorum IP adresimi belirtip ona özel izin açtırıyorum. Fakat IP adresim dinamik olduğu için bunu neredeyse devamlı tekrarlamam lazım.

Yazılım Ortamı

 • Kodingen şuan yazılımcılar için PHP/Ruby&Rails/Python&Django/Perl ve FastCGI desteği sunuyor.
 • Web sunucusu olarak Apache desteği var. Gözümüz nginx‘te görmek ister.
 • Veritabanı olarak ise MySQL. Çok yakında SQLite ve PostgreSQL desteğide geliyormuş.
 • Online code editin için sağladıkları editörler; Bespin, Codemirror, Ymacs, Pixlr ve Aviary. Benim favorim Bespin 🙂
 • Online collaboration için takımlar yaratabiliyorsunuz ve ayrıca SVN, git, mercurial desteği var. Git’in önemini belirtmeme gerek yok sanıyorum.

Test it! Love it! Use it!

Web sunucuma ve test sonuçlarıma şurdan ulaşınız:

http://msdundar.kodingen.com/

Şimdilik bu kadar. Umarım ki kararlı sürümü çok yakın zamanda çıkartırlar ve ileride bir gün ücretli sürüme geçip köşeyi döndüklerinde bana da ufak tefek bi alan verirler ki ruby&rails çalışmalarımı orada test edeyim :p

Sevgiler, saygılar.

1 thought on “Kodingen Nedir? Online Collaboration ve Cloud Servisler”

 1. İnsanların yeni ürünler için fikirler bulamıyor olması bana çok ilginç geliyor. Her gün kullandığım yazılımlardan en az %50 si kötü, yanlış ya da tamamen saçma, eğer bunlardan bir tanesini bile daha iyi yapabileceğinizi düşünmüyor, eğer bu sorunların bir tanesini bile daha iyi çözebileceğinizi düşünmüyorsanız zaten ortada başka sorunlar var

  güzel cümle =)

Leave a Reply