Sanal Bilgi Anarşizminden Özgürlüğe Giden Yol ve WikiLeaks Devrimi

Önsöz

Son günlerde WikiLeaks ile daha çok tartışılır hale gelen sanal istihbarat, bilgi sızdırma ve illegalite nasıl oluyor da böyle büyük destek bulabiliyor? Türkiye’de bunun örnekleri var mıdır, yaşanmış mıdır? Bu tarzda bir oluşum için kullanılacak yasal dayanaklar ve etmenler nelerdir? Hangi firmalar bu anlamda size karşı sadakatini korur? Sınırlar nelerdir ve ne derece zorlayabilirsiniz? Bu yazımda biraz bu soruların cevabını vermek için çalışacağım.

Bilgi Anarşizmi

Anarşizm, (Yunanca an (-sız, olumsuzluk eki) archos (yönetici)’dan türetilmiştir, yönetcisiz anlamına gelir). toplumsal otoritenin, tahakkümün, erkin ve hiyerarşinin tüm biçimlerini bertaraf etmeyi savunan çeşitli politik felsefeleri ve toplumsal hareketleri tanımlayan sosyal bir terimdir. Anarşizm, her koşulda her türlü otoriteyi reddetmektir.

Wikipedia

İnternet üzerinde veya gerçek hayatta değerlendirecek olursak; bilgiye anarşizim açısından bakabilmek için sahipli ve sahipsiz olarak ayırabiliriz.

En basit düşünceyle, gizlilik değeri taşımayan, sahibinin üzerinde bencillik hissetmediği bilgi sahipsiz bilgidir ve sahibi tarafından paylaşılmasında sakınca görülmez. Gizlilik değeri taşıyan, çeşitli kişi-kurum-kuruluş tarafından sahiplenilmiş ve paylaşılması istenmeyen bilgi ise sahipli bilgidir.

Bilgi anarşistleri ise her türlü otoriteyi, tahakkümü ve hiyerarşiyi reddetme doğasından dolayı sahipli bilgiyi kabullenmez. Bilgi hiç kimsenin himayesi altında olmamalıdır, doğası gereği düşünce ürünü olduğundan dolayı özgür olmalıdır.

İnternet üzerinde paylaşılan sahipli bilgilerin bir kısmı bilgi anarşistleri, diğer bir kısmı ise istihbarat grupları tarafından paylaşılmaktadır.

Özetle;

Bilgi anarşisti, bilginin bir sahibi olmasına karşı çıkar ve düşünce ürünü olan bilgilerin doğası gereği özgürce paylaşılabilmesi için mücadele verir.

İstihbarat servisleri gibi kurumlar ise çeşitli çıkarlar ve hedefler uğruna, gizlilik dereceli veya sahipli diyebileceğimiz bilgileri paylaşır.

Wiki Leaks Devrimi – Anarşizm’den Özgürcülüğe

Julian Assange tarafından kurulan wikileaks, Pentagon’un, Amerikan ordusunun ve dünyanın çeşitli yerlerinden bir çok kurum-kişi-kuruluş’un belgelerini basın özgürlüğü adı altında özgürce paylaşıyor.

Amerika’nın aslında Afganistan savaşında başarısız olduğunu, binlerce sivili haksız yere katlettiğini içeren belgeleri paylaşması ile wiki leaks medyada daha çok yer almaya başladı.

Pentagon ve Amerikan ordusu bu durumdan oldukça rahatsız, ancak Julian’ı yakalamak sandıkları kadar kolay değil, iddialara göre Julian bir yerde ard arda iki gün kalmıyor, genellikle zamanının çoğunu havaalanlarında geçiriyor ve sürekli seyahat ediyor. Ayrıca sanıldığı gibi yanında dizüstü bilgisayar taşımıyor, valizinde bir masaüstü bilgisayar taşıdığı iddia ediliyor.

Son olarak Julian’in İsveç’te olduğu bildirildi. İsveç’in basın özgürlüğüne geniş haklar tanıması ve İsveç’te ki “Korsan Partisi”nin Julian’a destek olması sebebiyle Julian şimdilik güvende gibi görünüyor.

Korsan Partisini çokta küçümsememek lazım. Parti, Avrupa Parlamentosunun geçen yılki seçimlerinde %7.1 oy aldı.

1971 yılında Avustralya’nın kuzey doğusunda doğan, ancak kuruluşu 2006 yılına rastlayan Wikileaks, gizli, mahrem diye nitelendirilebilecek belgelerin ortaya çıkarılmasına odaklanıyor. WikiLeaks’ın dediğine göre :

“Bizim 3 amacımız var: basını özgürleştirmek, suiistimalleri ortaya çıkarmak ve tarihi yaratan belgeleri korumak!”

Wikileaks daha önce çeşitli kaynaklardan eline ulaşan ve şirketlerle hükümetlerin yolsuzluklarını ortaya koyduğunu ifade ettiği binlerce sayfa belgeyi internette yayımladı. Bunlar arasında 2007’de Irak’ta bir ABD  helikopterinin siviller üzerine düzenlediği saldırıyla aralarında iki Reuters muhabiri de olan 12 kişiyi öldürdüğü olayın videoları da var. Wikileaks bu filmi “Collateral Murder” (Ek Cinayet) olarak adlandırarak tavrını zaten ortaya koyuyor.

Belgeler arasında; Fransız birliklerin bir okul otobüsüne ateş açması, ABD’nin sivil bir otobüse ateş açıp “intihar bombacısı öldürdük” süsü vermesi, “dur” ihtarına uymayan sağır birinin vurulması ve Britanya birliklerinin Afkan bir generalin oğlunu öldürmesi gibi birçok belge bulunuyor.

Anasayfamda sağ kısımda görebileceğiniz üzere WikiLeaks hareketini destekliyorum.

Türkiye’den 30’un üzerinde leaks hareketine yazar olarak destek veren kişi olduğunu biliyorum, bu rakam daha fa fazla olabilir.

Eğer elinizde paylaşmak istediğiniz belgeler varsa ancak çeşitli çekinceler yüzünden bunları paylaşamıyorsanız WikiLeans’e bildirmeniz yeterli.

Dünyanın bir çok yerinden bu hareketin destekçileri mevcut. WikiLeaks bunu şöyle özetlemiş :

Wikileaks Çinli muhalif topluluklar ile ABD’den, Tayvan, Avrupa, Avusturalya ve Güney Afrika’dan gazeteciler, matematikçiler ve şirket teknikçileri tarafından kuruldu.

Oluşumu henüz tamamlanmakta olan genel Danışma Kurulumuz,cesur gazetecileri,mülteci topluluklarından temsilcileri,etik ve anti-bozulma kampanyacılarını (Transparency International’ın eski ulusal baskanı dahil),insan haklari kampanyacılarını,avukatları ve kriptografi uzmanlarını içeriyor.

Şu anda 1200+ kayıtlı gönüllümüz var,ama organizasyonal seviyede olmamız için daha çok insana ihtiyacımız var.

Peki Nasıl?

WikiLeaks tüm bunları yaparken nasıl oluyorda Pentagon ve Amerikan ordusu bu sayfanın erişimini iptal edemiyor? WikiLeaks’ın arkasında kimler var?

WikiLeaks ilk kurulduğunda alanında tek diyebileceğimiz bir hizmet sağlayıcısı ile çalışmaktaydı.

http://www.prq.se/ adresinden ulaşabileceğiniz servis sağlayıcının fiyatları oldukça yüksek, ancak size çok özel fırsatlar sunmakta.

PRQ size her alanda gizlilik sağlayacağını iddia etmiyor, yalnızca İsveç yasalarının esnekliğinden faydalanarak dünyada bir çok kişinin ihtiyaç duyduğu sanal özgürlüğü sağlıyor.

If it is legal in Sweden, we will host it, and will keep it up regardless of any pressure to take it down

PRQ

We defend your integrity to the end. With our discreet customer relations policy we don’t even have to know who you are, and if we do . we will keep that knowledge strictly confidential.

PRQ

PRQ’nun sayfasından alıntıladığım ibarelerden anlayabileceğiniz üzere, İsveç yasalarına göre yaptığınız iş yasalsa, sayfanızın kapatılması için yapılacak her türlü baskıya karşı sizin yanınızda olacaklarını temin ediyorlar.

Diğer alıntılamada ise kişisel bilgilerinizin güvenliğini koruyacaklarını, hizmet almak için kim olduğunuzu bile bilmeleri gerektiğini söylüyorlar.

PRQ’den domain hizmeti alırken bu işlemi anonym olarakta gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak anonym hizmet için iki kat bedel ödemeniz gerekiyor. Bu hizmeti aldığınızda sizden herhangi bir bilgi talep edilmiyor..

Daha detaylı olarak kendilerini böyle ifade ediyolar :

We are firm believers in freedom of speech, commerce, and the right to privacy and anonymity, and this is reflected both in our terms of service and in our actual actions. Unlike most providers, we will not disable your service under any circumstances unless it’s either not paid for, used for spamming, DoSing or other activities harming the network, is used for publishing very obviously illegal material like child porn, or if we’re ordered to by a Swedish court. We are not sensitive to pressure in the form of legal threats (we even have our own legal staff), bad press, campaigns, organized boycotts, angry mobs, etc. We host several very controversial websites, and have a spotless track record in regard to this.

We do not require knowing your name, address, etc, although it can be advantageous to have them in certain situations (and they are handled very carefully, always stored encrypted, our personnel screened throughly for trustworthiness, and can only be accessed from two dedicated workstations who like the main server also have encrypted harddrives). Neither do we require a written contract. The only thing we need to know about you to set up the service is which e-mail address that should receive the invoices. Logging is only done to the minimal extent required for trouble-shooting in case of problems, and thus we do not have any logs whatsoever of data traffic.

TLD: .com, .net, .org, .biz, .info, .us, .name:

Period Normal registration anonymous registration
1 year 150 SEK / 16 EUR / 20 USD 300 SEK / 32 EUR / 40 USD
2 year 280 SEK / 29 EUR / 37 USD 560 SEK / 59 EUR / 75 USD
3 year 400 SEK / 42 EUR / 53 USD 800 SEK / 84 EUR / 107 USD
5 year 600 SEK / 63 EUR / 80 USD 1,200 SEK / 126 EUR / 160 USD
10 year 1,100 SEK / 116 EUR / 147 USD 2,200 SEK / 232 EUR / 293 USD
TLD: .se:

Period Normal registration
1 year 150 SEK / 16 EUR / 20 USD
TLD: .nu:

Period Normal registration anonymous registration
2 year 600 SEK / 63 EUR / 80 USD 1,200 SEK / 126 EUR / 160 USD
3 year 900 SEK / 95 EUR / 120 USD 1,800 SEK / 189 EUR / 240 USD
5 year 1,500 SEK / 158 EUR / 200 USD 3,000 SEK / 316 EUR / 400 USD
10 year 2,800 SEK / 295 EUR / 373 USD 5,600 SEK / 589 EUR / 747 USD

Domain fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu görebiliyorsunuz. Hosting paketi ise aşağıda ki şekilde :

Web package:- 1 GB disc space- 30 GB transfer/month- Support for PHP, CGI, SSI and MySQL (databases are included in your total disc usage)- SSL-support (requires: SSL-certificate and dedicated IP address)- DNS hosting- Any number of domains can be used under the same account (with the same web root directory)Price: 75 SEK/month8 EUR/month10 USD/month

Peki PRQ’den nasıl sipariş verebilirsiniz?

Sayfayı incelerseniz herhangi bir sipariş formu veya online satın alma seçeneği olmadığını göreceksiniz. Ülkemizden yapılacak alışverişlerde Wiretransfer, PayPal, Bankgiro, Postgiro yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ancak dediğim gibi herhangi bir sipariş formu veya online satın alma seçeneği yok.

info@prq.se adresine hangi servisi istediğinizi, hangi iletişim metodları ile sizle iletişim kurulmasını istediğinizi, hangi para birimi ile ödeme yapmak istediğinizi belirterek, bilgi alabilirsiniz.

Mail atmak güvenli mi?

Benim aklıma düşen bu soruyu PRQ’de düşünmüş ve Public PGP key‘i paylaşmış.

(Fingerprint 8E83 393D ABD1 FAC4 A4BE 2281 C51C 08A4 4B29 DE6D [expires: 2011-01-21]) (previous keys are revoked and should NOT be used)

PGP ile iletişim kurarak, tüm iletişiminizi son derece güvenli bir şekilde şifreleyebilirsiniz.

WikiLeaks ilk kurulduğundan beri ve uzunca bir süre PRQ firmasından hizmet aldı, ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda Dynadot güvenlik sistemini kullanarak bir dönem bilgilerini gizlediklerini gördüm.

Şuan WikiLeaks’ın yayın yaptığı sunucu The Pirate Party‘ye ait sunucular. Pirate Party wikileaks’ın her durumda arkasında olduğunu açıkladı.

İsveç yasalarına göre ise WikiLeaks’ın yaptığı iş “basın özgürlüğü” yani yasal..

Bu yüzden WikiLeaks’ın kapanması gibi bir durum şuan söz konusu değil.

8 thoughts on “Sanal Bilgi Anarşizminden Özgürlüğe Giden Yol ve WikiLeaks Devrimi”

 1. Kendi firmamda çok az bir fark için aylık 20$ ücret ödüyorum. Ödemelerin absürd oluşu şimdiye kadar çalıştığı firma ile sorun yaşamayanlar için geçerli olabilir lakin, firmaların mahkemelik olması,vergi-datacenter-teknik yardım sorunsalları gibi sebeplerle 10 firma değiştirdikten sonra değil üçe beşe bakmak aylık 50$’ı bile gözden çıkarıyorsunuz. Firmanızın da kabul görmüş ve aranan prensipleri varsa daha ne ister insan…

  Wikileaks sunucularının nasıl bu zamana kadar yayında kaldığını birkaç haftadır merak ediyordum lakin araştırma isteği hiç hasıl olmamıştı. Sayenizde o bilgiye de tesadüfen ulaşmış oldum :)Kendi adıma faydalı bir yazı olduğunu söylemeliyim.

 2. Yazınız için teşekkürler, WikiLeaks hakkında daha detaylı yazılar, mesela şimdiye kadar başarılan işlerin ve ana akım medya ile halkın bunlara tepkisinin incelendiği bir yazı çok hoş olabilirdi, sanırım Leaks ile özellikle ilgileniyorsunuz 🙂

  Yazıyı Tweetledim,

 3. Güzel bir yazı olmuş teşekkürler,Wiki leaks benzer projelere öncülük edebilmesi açısından da oldukça önemli.Eğer böyle birşey yapmak istiyorsak yolunu ve yöntemini öğrenmiş olduk.

  PRQ şirketinin samimiyetine ne kadar inanmak istesemde domain ücretlerinin normal kaydına göre pahallı olmasının nedenini düşündüm düşündüm bulamadım (:

  1. Sebebi oldukça basit aslında. İlk sebep İsveç üzerinden yayın yapması ve İsveç’te ki ücretlerin Türkiye’ye göre yüksek olması. İkincisi ise, sıradan bir domain hosting servisi olmamaları. Verdikleri hizmete ve gizliliğe göre, biçtikleri bedel az bile (:

 4. Dynadot şirketi amerikada bulunmakta. ayrıca dns olarak yine amerikada olan dyndns kullanmışlar. amerikan hükümeti çok küçük bir hareket ile domaini ele geçirebilir.

  icaan’ın amerikada olduğunu söylemeye bile gerek yok.

  tamam thepiratebay gibi siteler ile fazla uğraşılmıyor olabilir ama ülke çıkarı için savaş açan bir ülke istediği siteyi istediği anda kapatabilir. isveçin ekonomisinin amerikan parasıyla döndüğünü de unutmayalım.

  özetle amerikayı söyledikleri kadar rahatsız ediyor olsa o site 1 gün bile yayın yapamaz.

Leave a Reply