FTP'den Silinmeyen ve Değiştirilemeyen Dosyalar, Chmod Değiştirme Sorunu

Sorun Neden Kaynaklanıyor ?

Bu sorunun sebebi apache sunucusunun bazı dosya ve klasörler üzerinde belirli derecelerde sahiplik iddia etmesidir. Apache içerisinde ki güvenlik modları, bazı teknik durumlarda klasörler veya dosyaları korumak amacı ile üzerlerinde sahiplik oluşturabilir. Daha önceden sunucu üzerinde ki kullanıcı adına tanımlanmış sahiplik yetkisi bu durumdan sonra “apache“ye geçmektedir.

Önsöz

En sık karşılaştığım teknik sorunlardan biri olan FTP yetkilerimizin dosyalar üzerinde değişiklik yapmak, silmek gibi haklarımızı kaybetmenin çözümünü anlatacağım bu makalede.

FTP’de ki dosyalar silinmiyor, ftp’ye dosya yükleyemiyor, ftp’de chmod ayarları değiştirilemiyor ise yazacağım satırları iyi takip edin.

Biz eğer sunucu yanımızdaysa fiziksel olarak sunucumuza giriş yaparak “var/www” altından yetkilendirmeleri kendiniz yapabilirsiniz.

Sunucu uzaktaysa ve fiziksel olarak erişemiyorsanız (örn:benim çalıştığım kurumun sunucu odasında ve benim oraya giriş yetkim yok) bize yine SSH yolları görünüyor (:

Bu makaleden önceki son 4 makalede SSH ve SFTP hakkında konuşmuştum. Bu makaleyi anlamak ta güçlük çekiyorsanız aşağıda ki makaleleri incelemenizi öneririm :

Çözüm

Öncelikle sunucu size mi ait yoksa herhangi bir firmadan hosting hizmeti alıyorsunuz? Eğer herhangi bir firmadan hizmet alıyorsanız, bu sorunu ancak onlar çözebilir.. Size SSH yetkilerini vermesini beklemeniz doğru olmaz, hiç bir firmanın bunu vereceğini sanmıyorum.

İlk durumda yapabilecekleriniz oldukça geniş. Sununun size ait olması veya SSH yetkisine sahip olmanız, her istediğinizi yapabileceğiniz anlamına gelir.

Her zaman ki gibi Putty’ye giriş yapıyoruz :

  • Kullanıcı adı şifremi yazdım
  • “ls” komutu ile hangi dizinde olduğumu denetledim.
  • “cd ..” ile bir üst dizine çıktım.
  • “ls” ile tekrar bulunduğum dizini denetledim.
  • “cd var” ile “var” klasörüne giriş yaptım.
  • “cd www” ile “www” klasörüne giriş yaptım.
  • “ls” ile “www” klasörünün dizinlerini listelettim.

Şimdi gelelim sahiplikleri düzenlemeye :

Ftp’ye root olarak bağlanmak istemediğinizi ve size normalde verilen ftp kullanıcı adının “pc” olduğunu varsayıyorum !

Root olarak bağlansanız bile bazı durumlarda değişiklik yapamayabilirsiniz. O zaman sahipliği root’a da atamanız gerekir !

“chown” komutunun kullanımı şu şekildedir :

“chown sahiplikverilecekkullaniciadi sahiplikverileceklasoradi”

Örnekte görebileceğiniz üzere, joomla kurulu bir dizine sahiplik atadım ve her klasör için teker teker yaptım (topluda yapılabilir) :

Örnek bir klasör işlemi : “chown pc media” yani ; pc isimli ftp kullanıcısına media klasöründe sahiplik verdim.

Şimdilik bu kadar, takipte kalın.

8 thoughts on “FTP'den Silinmeyen ve Değiştirilemeyen Dosyalar, Chmod Değiştirme Sorunu”

  1. Dostum elin kolun dert görmesin. Süper bir anlatım yapmışsın. Tam da eski dosyaları yeni sunucuya taşımıştım, klasör isimleri değişmiyordu kafayı yiyecektim. Sana şu mübarek günde ne kadar dua etsem azdır 🙂

Leave a Reply