Putty ile SSH Bağlantısı

Önsöz

UYARI : Bu yazıda anlatılacak yöntemleri emin olmadığınız sürece uygulamayınız ! Aksi halde sunucunuzun çalışmasına ve stabilitesine zarar verebilirsiniz.

Daha önceden SSH hakkında üç makale yazmıştım. Bu yazıyı okumaya başlamadan önce onlara göz atmanızı tavsiye ederim, güzel bir temel olması açısından :

Putty Nedir?

Putty server yöneticilerinin, sunucularına bağlanmak için kullandıkları, kurulum gerektirmeyen, ufak boyutlu ve ücretsiz bir yazılımdır.

Putty sayesinde kolayca SSH bağlantısı yapabiliriz. Putty grafik UI’ye sahip olsada bu özellik bir yere kadar geçerli. Bir yerden sonra unix komutları ile devam etmek zorundasınız.

Şimdi putty’nin açılış sayfasını inceleyelim :

“Hostname or ip adress” kısmına bağlanmak istediğimiz sunucunun adresini veya ip adresini yazıyoruz. Örnek vermek gerekirse ;

a) baglanilacaksunucu.gov.tr

Önemli ! : Adresin başına “http://” yazmadığıma dikkat ediniz.

b) 192.168.1.1

Diğer ayarlar aynı kalsın. Eğer “session” yani “oturum”u kaydederseniz (save) bir daha bu işlemi yapmak zorunda kalmazsınız ve kolayca giriş yaparsınız.

Logging =>

Bu tab altından yaptığınız işlemlerin veya oturumların loglanmasına ilişkin ayarları yönetebilirsiniz.

Diğer sekmeleri detaylı anlatmayacağım. Eğer tam anlamıyla putty’yi öğrenmek istiyorsanız bu adresi ziyaret edebilirsiniz.

Şimdi sunucumuza bağlanalım ve bir kaç komut deneyelim :

Sunucumuz domainini yazdım ve open tuşuna bastım.

Karşıma “Login as” mesajı geldi, yani giriş yapacağım kullanıcı adını girmem gerekiyor. root giriyorum.

Biraz bekledikten sonra şifre soracak. Şifreyi yazarken ekranda hiçbir değişiklik görmeyeceksiniz ! Merak etmeyin o yine şifreyi yazıyor.

Şuan gördüğünüz ekranda giriş yapmış bulunuyorum. Root olarak girişimi yaptım. Daha önceden yazımın başında bahsettiğim 1 numaralı makalede SSH komutlarının bir kısmını yazmıştık, şimdi bunların bir kısmını deneyeceğiz :

  • ls komutu ile dizinleri listelettim, ls -a komutu ile gizli dosyalar dahil tüm klasörleri listelettim, ls-l komutu ile gizli olmayan dosyaları ayrıntılı bilgileri ile listelettim.

Şimdi burada yaptığım işlem oldukça basit. Önce “mkdir deneme” komutu ile “deneme” isimli bir klasör oluşturdum. Daha sonra “ls” komutu ile dizini listelettim. Burada “deneme” isimli klasörümüzün oluşmuş olduğunu görüyoruz. Daha sonra “rmdir deneme” komutu ile “deneme” isimli klasörü sildim. Tekrar “ls” komutu verdim ve klasörleri listelettim ve gördüm ki artık “deneme” isimli klasör yok.

“cd dizinismi” komutu ile bulunduğunuz dizinin alt dizinlerine geçebilirsiniz.

“cd ..” komutu ile bulunduğunuz dizinin üst dizinlerini görebilirsiniz.

Dikkat ! Dos üzerinden alışık olduğunuz gibi “cd” ile “..” birleşik değil, burada ayrık yazılır.

Şimdi en üst dizine çıkalım. Bunun için “cd ~” komutunu kullanıyoruz. ~ işareti klavyenizde “Ü” harfinin eş karakteridir. Putty’de ise “Page Down” tuşu ile bu karakteri basabilirsiniz.

Web sayfamın dosyalarının olduğu klasöre nasıl geldiğimi şimdi dikkatlice inceleyin :

“Top” komutu ile sunucunun işlemci harcamalarını saniye saniye takip edebilirsiniz. Açılan komuttan kurtulmak için ise “q” komutu vermeniz yeterlidir.

Çok önemli bir diğer komut ise “help” komutudur. Help komutunu yalnız başına kullandığınızda size o an kullanabileceğiniz komutları sıralar. “komut adı –help” şeklinde kullanıldığında ise ilgili komutun parametrelerini size söyler.

Gelelim Putty ile FTP’ye bağlanmaya..

Not : ftp’ye girdikten sonra çıkmak için “q” değil “quit” komutu girmeniz gereklidir.

Yaptığım adımları inceleyin :

Öncelikle “ftp” komutunu girdim ve ftp işlemini başlattım. Daha sonra “o sunucunuz.edu.tr” şeklinde ftp bağlantısını açtım. Kullanıcı adı ve şifremi girdim. Ve artık ftp’deyim..

Geri kalan tüm işlemler SSH komutlarını kullanabilme beceriz ile ilerleyecektir.

Putty’yi bu adresten indirebilirsiniz.

Görüşmek üzere..

4 thoughts on “Putty ile SSH Bağlantısı”

  1. bende root la bağlanıp şifremi de yazıyorum
    çıkış ip mi değiştireceğim. internette okuyorum
    etc/mailips yazın diyor ama ayzıyorum hiç bir şey gelimiyor. bir türlü yapamadım. Yardım edermisiniz

Leave a Reply