Python Liste Denetimi Örneği

İstihza’da bölüm sonu sorularında gördüğüm 3.soruyu aslında çözmeyecektim, gözüme basit gibi göründü ama hiçte sandığım gibi değilmiş.

Soru zor değil aslında ancak ciddi bir mantık kurmak ve o yolu işletmek gerekiyor.

Önce tek listede verileri toplayıp daha sonra bunların tek-cift durumunu denetleyecek bir fonksiyon yazmayı denedim, daha sonra fonksiyon alacağı sonuçlara göre ekrana veri yazdıracaktı ancak sonradan bunu gereksiz olduğunu düşündüm. Programın başında boş iki liste oluşturdum, biri tek sayıları tutacaktı diğeri çift. Kullanıcıdan sadece 10 sayı girmesini istediğimiz için bu iki listenin toplam öge sayısını buldurdum ve while döngüsüyle bu şartı sağlattım.

En büyük sıkıntıyıda kodları incelediğinizde göreceğiniz 16.satırı yazmadığım için yaşadım, bu kodu while dışında işletmiştim zaten, orada işletmesem “sayi” adlı değişken tanımlanmıyor, yok işletsem içeride bir türlü listenin öge sayısı sayılmıyor. Ortalık biraz karıştı açıkcası. En sonunda 2 kez işleterek olayı çözdüm.

Kullanıcının girdiği değeri kontrol ediyoruz, liste_tek veya liste_cift isimli listelerde varmı yokmu diye, eğer varsa bu değeri listeye ekletmiyoruz. Kullanıcının girdiği değerin kalanına göre hangi listeye ekleneceği belirleniyor, eğer kalan 0’sa çiftler listesine, kalan 1’se tekler listesine.

Program ayrıca değer hatalarına karşı bir try-except bloğu da bulunduruyor, kullanıcı rakam girmesi gerekirken string girerse programın sonlanmaması açısından bu gerekli.

http://code.google.com/p/pythonkodcalismalarim/ adresinden kodları inceleyebilir veya doğrudan bu adresten indirebilirsiniz.

Şimdilik bu kadar.

Leave a Reply