Sun NetBeans Python IDE'si

NetBeans Nedir?

Netbeans ve Eclipse şüphesiz ki Java’nın en güçlü IDE’leri. İkisi birbiriyle çok kıyaslansa da, birbirlerine göre artı veya eksileri olsa da Java programcılarının vazgeçilmezleri oldukları şüphesiz. Oysa ki NetBeans yalnızca Java IDE’si değil, aynı zamanda aşağıda ki teknolojileri de desteklemekte :

Ajax, C/C++, Databases, Debugger Desktop, Editor, Groovy, GUI Builder, Hudson, Java EE, JavaFX, Java ME, Java SE, JavaScript, Kenai, Maven, Mobile, PHP, Profiler, Python, Refactor, REST, Rich Client Platform, Ruby, SOAP, Web

Kısacası neredeyse tüm uygulama geliştirme işlemlerinizi NetBeans ile yapabilirsiniz. Ayrıca dehşet büyük bir plug-in kütüphanesi mevcut. Aynı şekilde Eclipse’in de plug-in desteği oldukça geniş. Şuan gözüme Html IDE’si çarptı, malum Html5’ten bir süredir bahsediyorum ve henüz bu dil için herhangi bir IDE yok. MS Expression Web 3 Html5 desteklemiyor. Adobe CS5 ise henüz yeni bir eklenti paketi çıkardı, bu paket sayesinde Html5’te destekleniyor ancak ben Dreamweaver kullanmayı sevmiyorum. Henüz NetBeans Html 5 destekleyen bir IDE çıkarmamış ancak çıkartırsa hiç düşünmeden kullanacağım kesin.

Web uygulamarı geliştirme de NetBeans’ın gücünü görmek için ;

http://netbeans.org/features/web/web-services.html ve http://netbeans.org/features/web/web-app.html sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

Java’yla uğraştığım günlerde Eclipse’yi biraz olsun anlatmıştım.

Bu adresten yazıya ulaşabilirsiniz.

NetBeans tamamen ücretsiz bir yazılım (Open-Source) ve ayrıca çok geniş bir komünite tarafından desteklenip geliştiriliyor. Ayrıca SUN resmi olarak bu IDE’yi desteklemekte.

Gelelim en güzel özelliklerinden birine; NetBeans Türkçe ! Bunu bende yeni keşfettim açıkcası, download sayfasında Türkçe seçeneği varmış. Ben direk download dediğim için İngilizce kullanıyorum, bir yandan da iyi oluyor aslında çünkü python İngilizce olmayan karakterlere biraz takıntılı bir dil.. Dolayısıyla python ile programlama yaparken neredeyse hiç Türkçe karakter kullanmıyorum desem yeridir.

http://netbeans.org/downloads/index.html

adresine girin, üst kısımdan IDE Language seçeneğinden Türkçe’yi seçin. Kullandığınız işletim sistemini seçin ve aşağıda ki sürümlerden herhangi birini indirin.

Burada hangi IDE’yi indirdiğiniz önemli değil, python ile programlama yapacaksanız zaten python bileşenini sonradan yükleyeceğimiz için şimdilik boyutu en ufak olan IDE’yi download edebilirsiniz.

Python Plug-in’ini Yüklemek

NetBeans’ı çalıştırdığınız zaman üst menüde ki “Tools (Araçlar)” kısmından “Plugins” seçeneğine tıklayın.

Üstte ki sekmelerden “Availible Plugins” sekmesine gelin. Search yani arama kutusuna python yazın, solda 3 adet plugin göreceksiniz. Bunları seçip “Install” butonuna tıklayın.

IDE’yi yeniden başlatın.

Artık IDE’niz python da desteklemete.

Python projesi başlatmadan önce bi kaç şeyden bahsetmek istiyorum.

Tools menüsünden “Python Platforms”a girin.

Burada python kurduğunuz dizini göreceksiniz, NetBeans bu dizini otomatik olarak tanımlayacaktır zaten ancak olurda tanımazsa manuel olarakta buradan değiştirebilirsiniz.

Bu yazıda bahsettiğim Kenai ile python projelerini online olarakta geliştirebilirsiniz.

NetBeans ile Python Projesi Oluşturmak

Üst menüden File/New Project/Python/Python Project seçerek Next diyoruz.

Karşınıza gelen 2. adım penceresinde projemize bir isim veriyoruz. Projemizin kaydedileceği yeri ve klasörü seçiyoruz.

Mevcut olan 2 checkbox’ı da işaretleyip Python platformumuzu seçelim.

Kutucuktan Python 2.6.4’ü seçtim ve finish dedim. Artık projemiz hazır.

Daha fazla python dosyası oluşturma için projenize sağ tıklayıp New/Empty Module seçebilirsiniz.

Kodlarınızı çalıştırmak için üstteki Play (Run Main Project) tuşuna tıklayabilir veya klavyeden F6’ya basabilirsiniz.

NetBeans IDE’sinin en güzel özelliklerinden biri ise import ettiğimiz modüllerin barındırdığı fonksiyonlar vb. durumlar için otomatik tamamlama özelliğinin olması, bu özellik işlerimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Eğer geliştirme işlemlerinde sorun yaşıyorsanız, NetBeans’i daha iyi kavramaya çalışmanızı öneririm.

Şimdilik görüşmek üzere.

Leave a Reply