Python – Hesap Makinası (Koşula Bağlı İfadeler ve Fonksiyonlar İle)

Basit bir hesap makinası uygulaması. 2 farklı uygulama yöntemi kullandım. İlk durum tamamen if-elif ve else koşullarıyla hazırlanan hesap makinası, ikinci durum ise islemleri fonksiyon altında toplayarak yaptığım uygulama.

Önemli NOT: Python dilinde girintileme bir yazım tarzı değil, zorunluluktur ! Bu sayfadan kodları kopyala-yapıştır ile almanız halinde program çalışmayacaktır. Kodların girintilenmiş halini http://code.google.com/p/pythonkodcalismalarim adresinden indirebilirsiniz.

1) Koşullu İfadeler Kullanarak Hesap Makinası Uygulaması (hesapmakinası.py)

2) Fonksiyonları Kullanarak Hesap Makinası Uygulaması (hesapmakfonk.py)

Bu uygulamada önce matematiksel işlemleri gerçekleştiren adımlar fonksiyonlar içinde yazılmış, daha sonra fonksiyonlar çağırılmıştır.

Şimdilik bu kadar.

3 thoughts on “Python – Hesap Makinası (Koşula Bağlı İfadeler ve Fonksiyonlar İle)”

  1. İlk örnekte ben birden fazla işlem yapmak istiyorum. Şöyle mesela istediğim kadar toplama için sayı girebileyim, sadece 2 tane değil. Birde 2. örnekteki elif değişkenleri ne işe yarıyor anlamadım anlatabilirmisin ?

    1. İlk örnekte birden fazla ve sayısını belirlemediğimiz miktarda rakamı toplayabilmek daha külfetli. Bunu yapmak için ikinci örnekte ki gibi fonksiyonları kullanmak daha pratik olacaktır, bunun için istihza’da ki bu makaleyi ve bu makaleyi inceleyebilirsiniz. İkinci örnekte “elif” ile işlem numarasının 1,2,3 veya 4 seçilmesi durumunda çağırılacak fonksiyonları belirledik. 5 numaralı işlem seçilirse “break” ile programı sonlandırma imkanı tanıdım.

Leave a Reply