HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Python - HTTP çağrıları ve urllib


Bir metin belgesinde kayıtlı olan tüm URL'leri çağırmak için ufak bir betik yazdım. Betik şöyle davranıyor:

  • Kullanıcı dosya yolunu hatalı girerse ufak düzeltmeler yapıyor.
  • Gerçekten öyle bir dosya olup olmadığını kontrol ederek IO.Error'a düşmüyor.
  • HTTPError ve URLError durumlarını ayıklıyor.
  • urllib.request ile HTTP çağrıları yapıyor.
Read more

Python ile hesap makinesi - birinci bölüm


Basit bir hesap makinası uygulaması. 2 farklı uygulama yöntemi kullandım. İlk durum tamamen if, elif ve else koşullarıyla hazırlanan hesap makinesi, ikinci durum ise islemleri fonksiyon altında toplayarak yaptığım uygulama.

Python dilinde girintileme bir yazım tarzı değil, zorunluluktur. Bu sayfadan kodları kopyala-yapıştır ile almanız halinde girintileme bozulabilir ve program çalışmayabilir. Kodların girintilenmiş halini http://code.google.com/p/pythonkodcalismalarim adresinden indirebilirsiniz.

Read more
Date: 06-06-2010
Author: M. Serhat Dündar

Python ile hesap makinesi - ikinci bölüm


Python ile hesap makinesi - birinci bölüm yazısında örneklediğim python ile hesap makinası uygulaması sorunsuz çalışmaktaydı ancak bazı kusurları da vardı:

  1. Verileri güvensiz olan input() metodu ile alıyorduk, bu da kullanıcıya input içerisinde komut çalıştırma imkanı sunuyordu. Eğer program bilgisayarınızda çalışacaksa bir sorun yok. Ancak bir sunucu üzerinde çalışacaksa ciddi sorunlar yaratabilecek bir durum. Bu örnekte öncelikle input() metodları raw_input()’a dönüştürüldü, işlem kararsızlığı yaratmaması açısından her birine birde int() fonksiyonu eklendi.
  2. Kullanıcı bölme işlemi sırasında bir sayıyı 0’a bölmeye kalkarsa doğal olarak bir sayı 0’a bölünemeyeceğinden program hata verip duruyordu, bu hata ihtimali temizlendi.
  3. Kullanıcı int() ile integer değere çevirdiğimiz alanlara integer olmayan bir değer girer ise program hata verip duruyordu, bu hata ihtimali de temizlendi.
  4. Yeni özellik olarak; kare, küp ve hacim alma işlemleri ekledim, sizde kendi ihtiyaçlarınıza göre çeşitli özellikleri kolayca ekleyebilirsiniz.

Uygulama aşağıdaki şekilde çalışmakta:

Read more
Date: 04-06-2010
Author: M. Serhat Dündar

Python liste denetimi örneği


İstihza’da bölüm sonu sorularında gördüğüm üçüncü soruyu aslında çözmeyecektim, gözüme basit gibi göründü ama hiçte sandığım gibi değilmiş. Soru zor değil aslında ancak ciddi bir mantık kurmak ve o yolu işletmek gerekiyor.

Önce tek listede verileri toplayıp daha sonra bunların tek-cift durumunu denetleyecek bir fonksiyon yazmayı denedim, daha sonra fonksiyon alacağı sonuçlara göre ekrana veri yazdıracaktı ancak sonradan bunu gereksiz olduğunu düşündüm. Programın başında boş iki liste oluşturdum, biri tek sayıları tutacaktı diğeri çift. Kullanıcıdan sadece 10 sayı girmesini istediğimiz için bu iki listenin toplam öge sayısını buldurdum ve while döngüsüyle bu şartı sağlattım.

Read more
Date: 03-06-2010
Author: M. Serhat Dündar

Python ile sıcaklık birimleri çevirici


Basit bir uygulama hazırladım. Celvin, Celcius, Fahrenheit ve Rankin birimleri arasında istediğiniz şekilde sıcaklık değerleri dönüşümü yapabiliyorsunuz. Programı özetlemek gerekirse, 12 adet dönüşüm olasılığı mevcut bu 4 sıcaklık birimi arasında, bu yüzden her bir ihtimali fonksiyona döküyoruz, toplam 12 tane fonksiyonumuz bulunuyor. Daha sonra kullanıcıya hangi birimi dönüştürmek istediğini soruyoruz, ilgili fonksiyonlar çalışıyor ve dönüşüm olasılıklarına göre kullanıcıya çıktı veriyor.

Read more
Date: 03-06-2010
Author: M. Serhat Dündar