HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Installing Eclipse on Ubuntu 10.04 and Configuring PyDev


Eclipse is an open source community whose projects are focused on building an extensible development platform, runtimes and application frameworks for building, deploying and managing software across the entire software lifecycle. Many people know eclipse as a Java IDE but Eclipse is much more than a Java IDE. Check this for more information: https://www.eclipse.org/home/newcomers.php

Eclipse is a IDE for: Java, JavaEE, C, C++, C#, PHP, Javascript, Mobile Development, RCP & RAP, UML, Error Handling, Maven, Python, Ruby. See download page for more languages and check marketplace for plug-ins.

Installing Eclipse on Ubuntu 10.04 LTS

I'm gonna talk about the easiest way to install eclipse on ubuntu, you can find other ways like terminal installations or more like that. You can use the Ubuntu Software Manager (Applications => Ubuntu Software Manager) as the easiest way.

Continue reading

Proje yerelleştirme


Poedit .po dosyalarını düzenlememize yarayan, wxWidgets toolkit ile hazırlanmış bir framework’tür. PoEdit'i Windows, OSx veya Linux altında kullanabilirsiniz. PoEdit'in bir güzel özelliği ise 70 dile birden destek vermesi, tabi ki Türkçe'de bu diller arasında.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: yerelleştirme, poedit, proje türkçeleştirme | Categories: tech, other

Indexing words to letters in Python 3


In Python, we can index the words easily. This simple tip can provide us too much flexibility when we want to specify some parts of words as variables. This specified variables can be usefull in projects that use dictionaries, sets etc. Imagine a confirmation project, that checks some parts of user data with the middle or some strict pozitions of data. If the results pair with each others we can think about the code completed what we want to do.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: index words in sentence python, python lists, python words to letters | Categories: tech, python

Wikileaks devrimi


Son günlerde WikiLeaks ile daha çok tartışılır hale gelen sanal istihbarat ve bilgi sızdırma nasıl oluyor da böyle büyük destek bulabiliyor? Türkiye'de bunun örnekleri var mıdır, yaşanmış mıdır? Bu tarzda bir oluşum için kullanılacak yasal dayanaklar ve etmenler nelerdir? Hangi firmalar bu anlamda size karşı sadakatini korur? Sınırlar nelerdir ve ne derece zorlayabilirsiniz? Bu yazımda biraz bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: wikileaks nedir, bilgi anarşizmi, julian assange | Categories: tech, siber güvenlik, talk

FTP'den silinmeyen ve değiştirilemeyen dosyalar, chmod değiştirme sorunu


FTP'den bir takım dosyaların silinmiyor olması veya değiştirilemiyor olması sorununun sebebi Apache sunucusunun bazı dosya ve klasörler üzerinde belirli derecelerde sahiplik iddia etmesidir. Apache içerisindeki güvenlik modları, bazı teknik durumlarda klasörler veya dosyaları korumak amacı ile üzerlerinde sahiplik oluşturabilir. Daha önceden sunucu üzerindeki kullanıcı adına tanımlanmış sahiplik yetkisi bu durumdan sonra Apache'ye geçmektedir.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: plesk yedekleme, plesk yedek alma, mysql yedekleme, mysql yedek alma, wordpress yedekleme, wordpress yedek alma | Categories: tech, sistem yönetimi