HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Ruby günlüğü - gün 6


Şu aralar günlüğü biraz boşlamıştım açıkcası, farklı projeler içerisine girip Ruby'yi biraz unuttum, ama bugün bulduğum mis gibi bir kitapla tekrar kaldığım yerden devam ediyorum. Her programcının elinin altında bulunması gereken türden bir düzenli ifadeler kitabı.

En son değişkenler ve bazı koşullu ifadeler hakkında biraz yazmıştım. Şimdi sıra basit döngülerde.

Read more

Ruby günlüğü - gün 5


En son Ruby'de nesne mantığını iyice kavramıştım ve öğrendiklerimi buraya not etmiştim. Bugün biraz değişkenler hakkında not tutacağım. Değişkenler; stringler, integerlar ve bilumum her türlü veriyi atayabileceğimiz yer tutuculardır. Yapılan atama işleminden sonra bellek içerisinde kendilerine yer edinirler ve çağırıldıkları taktirde kolayca kullanılabilirler.

serhat = 2011
puts serhat

Örneğin burada serhat isimli bir değişken yarattık ve ona 2011 değerini atadık. Daha sonra onu yazdırdığımızda 2011 sonucunu alacağız.

Read more

Ruby günlüğü - gün 4


Ruby'de herşeyin nesne olduğunu önceki günlerden biliyoruz. Peki 2 nesne ve 2 method (fonksiyon) içeren tek satırlık bir kod yazılabilir mi? Cevabı hemen verebiliriz:

puts 2 + 5

Sonucun 7 olduğu aşikar. Peki 2 nesne ve 1 method nerede? Daha önce Ruby'de herşeyin bir nesne olduğunu söylemiştik, Ruby'nin pure-object-oriented bir dil olduğunu da. Burada 2 rakamı bir nesnedir. 5 rakamı da. Evet yanlış duymadınız bunlar birer nesne. + operatörü ise bir method, yani fonksiyon.

Read more

Ruby günlüğü - gün 3


Öncelikle Ruby pure-object-oriented bir dil olduğu için, nesne tabanlı programlama hakkında bir kaç noktaya değinmek gerekir, aksi halde ilerleyen konularda nesne, sınıf, fonksiyon gibi kavramlar karışacaktır. Ben daha önce çok derinlemesine olmasa bile bir Python tecrübem olduğu için ve bu sorunları Python çalışırken yaşamış olduğum için, bi kez tekrarlamakta fayda görüyorum. OOP kullanmak zorunlu değildir, ama bilinmesi gerekir ve kullanılsa iyi olur. Neden mi? Yazının devamında bunu da açıklamaya çalışacağım.

Read more

Ruby günlüğü - gün 2


'Neden Ruby?' sorusunun cevabını IBM'den almak daha ikna edici olabilir;

Kendi çapında bir Java programcısı neden Ruby'yi önemsemelidir? Ruby, 10 yıl önce Japonya'da geliştirilen genel amaçlı bir programlama dilidir. Tamamen object-oriented olması sebebi ile popülerlik kazanmıştır. Java'da olduğu gibi skalerler içermez, bu yüzden integer (rakamsal ifadeler) dahil herşey birer first-class nesnedir (bu tabire Python geliştiricilerinin hiç yabancı olmaması gerekiyor). Ruby syntax'ı yani söz dizimi Smalltalk, Python ve Ada ile oldukça benzerlik gösterir. Ruby bütün bilinen işletim sistemlerinde rahatlıkla çalışabilen, tamamen taşınabilir bir dildir. İşletim sistemine göre bağımlılık içermez. Ruby'nin kullanımı her geçen gün artmakta, buna sebep olarak Ruby'nin esnekliği ve uygulama geliştirmede gösterdiği pratikliği gösterebiliriz. Java'da uygulama geliştirme süreci çok daha meşakkatlidir.

Bu yazıda Ruby geliştirme ortamı ve Ruby konsepti gibi konulardan bahsedeceğim.

Read more