HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Detecting browser and browser capabilities with PHP


Detecting browsers and collecting data about browser capabilites can be done with Javascript or Activex, but there is still a long way away from being 100% accurate. There are thounsands of browser types to detect. In every update of IE/Firefox or etc. versions of the browsers are changing. At the time of this writing, there are more than 120.000 known browser UserAgents. From this perspective it can be said that collecting all the data about browsers for testing and detecting purposes is a quite challenging issue. Browscap browser database solves this problem.

Continue reading

Proje yerelleştirme


Poedit .po dosyalarını düzenlememize yarayan, wxWidgets toolkit ile hazırlanmış bir framework’tür. PoEdit'i Windows, OSx veya Linux altında kullanabilirsiniz. PoEdit'in bir güzel özelliği ise 70 dile birden destek vermesi, tabi ki Türkçe'de bu diller arasında.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: yerelleştirme, poedit, proje türkçeleştirme | Categories: tech, other

Indexing words to letters in Python 3


In Python, we can index the words easily. This simple tip can provide us too much flexibility when we want to specify some parts of words as variables. This specified variables can be usefull in projects that use dictionaries, sets etc. Imagine a confirmation project, that checks some parts of user data with the middle or some strict pozitions of data. If the results pair with each others we can think about the code completed what we want to do.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: index words in sentence python, python lists, python words to letters | Categories: tech, python

Wikileaks devrimi


Son günlerde WikiLeaks ile daha çok tartışılır hale gelen sanal istihbarat ve bilgi sızdırma nasıl oluyor da böyle büyük destek bulabiliyor? Türkiye'de bunun örnekleri var mıdır, yaşanmış mıdır? Bu tarzda bir oluşum için kullanılacak yasal dayanaklar ve etmenler nelerdir? Hangi firmalar bu anlamda size karşı sadakatini korur? Sınırlar nelerdir ve ne derece zorlayabilirsiniz? Bu yazımda biraz bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: wikileaks nedir, bilgi anarşizmi, julian assange | Categories: tech, siber güvenlik, talk

FTP'den silinmeyen ve değiştirilemeyen dosyalar, chmod değiştirme sorunu


FTP'den bir takım dosyaların silinmiyor olması veya değiştirilemiyor olması sorununun sebebi Apache sunucusunun bazı dosya ve klasörler üzerinde belirli derecelerde sahiplik iddia etmesidir. Apache içerisindeki güvenlik modları, bazı teknik durumlarda klasörler veya dosyaları korumak amacı ile üzerlerinde sahiplik oluşturabilir. Daha önceden sunucu üzerindeki kullanıcı adına tanımlanmış sahiplik yetkisi bu durumdan sonra Apache'ye geçmektedir.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: plesk yedekleme, plesk yedek alma, mysql yedekleme, mysql yedek alma, wordpress yedekleme, wordpress yedek alma | Categories: tech, sistem yönetimi