HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Putty nedir?


Putty server yöneticilerinin sunucularına bağlanmak için kullandıkları, kurulum gerektirmeyen, ufak boyutlu ve ücretsiz bir yazılımdır. Putty sayesinde kolayca SSH bağlantısı yapabiliriz. Putty grafik UI’ye sahip olsada bu özellik bir yere kadar geçerli. Bir yerden sonra unix komutları ile devam etmek zorundasınız.

Read more
Date: 09-08-2010
Author: M. Serhat Dündar

SSH ve Filezilla ile sFTP bağlantısı


Bu yazıyı okumaya başlamadan önce, temel bilgi olması açısından daha önce yazdığım 'SSH nedir' başlıklı yazıyı incelemenizi öneririm

Eğer SSH’ı yalnızca FTP işlemleri için kullanacaksanız FileZilla sizin için biçilmiş kaftandaır. Grafik UI desteği olan, kullanımı kolay, SFTP destekleyen en güçlü FTP yazılımı bana göre FileZilla. Filezilla'yı indirip kurduktan sonra yazılımı açıyoruz. Üst sekmede bulunan “Dosya” menüsünden “Site Yöneticisi”ne girin. Bağlantı ayarlarınızı (kullanıcı adı, şifre ve sunucu adresi) girerek bağlantıyı gerçekleştirin.

Read more
Date: 09-08-2010
Author: M. Serhat Dündar

Windows'ta SFTP sunucu kurulumu


SFTP FTP'ye oldukça benzeyen ancak veri transferi için ssh'yi kullanan bir dosya transferi programıdır. SSH'ın güvenlik ile ilgili tüm özelliklerini desteklemektedir. İki bilgisayar arasında dosya alışverişinin yapılabilmesi için öncelikle SSH tarafından yapılan kimlik denetiminin geçilmesi gerekir. Yani kısaca FTP'nin RSA şifreleme algoritması ile güçlendirilmiş halidir diyebiliriz.

Read more
Date: 09-08-2010
Author: M. Serhat Dündar

SSH nedir? SSH komutları nelerdir?


SSH bilgisayar-bilgisayar, bilgisayar-sunucu, sunucu-sunucu bağlantı çeşitleri içerisinde güvenli iletişimi sağlayan bir protokoldür. Sunucunuza SSH ile bağlanmak için gereken yetkilere (kullanıcı adı ve şifre) sahip olmanız gerekir. Hosting firmanız size SSH bağlantısı imkanı büyük ihtimalle tanımayacaktır, SSH kullanabilmeniz için sunucunuz size ait olması büyük avantajdır. Ayrıca SSL ile SSH'ı karıştırmamak gerekir. SSH'ın açılımı “Secure Shell” yani “Güvenli Kabuk”'tur. SSL ise “Secure Sockets Layer”'ın kısaltılmışıdır.

Read more
Date: 09-08-2010
Author: M. Serhat Dündar