HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Medya işleme adımları – birinci bölüm


Uzun zamandır bahsedeceğim ancak fırsat olmamıştı. Aklımda ki yazı dizisinin ilk bölümünü yazmak için ufak bir fırsat buldum şuan. Yazı dizisi arşivcileri, bilgisayar argosu tabirle “warez”cileri mutlu edecek diye umuyorum. Yazı disi boyunca DVD nasıl encode-decode edilir, ripleme işlemi nasıl yapılır, flv dosyalar nasıl indirilir, nasıl joint edilir, görüntü ve ses kaybı yaşanmadan nasıl formatlar arası dönüştürme yapılır, çoklu ses dosyaları nasıl joint edilir, altyazılar nasıl senkronlanır, senkron sorunları nasıl düzeltilir, hangi relase grubunu tercih etmeliyiz, ses kaymaları nasıl engellenir, mkv dosyalara nasıl ses eklenir vb. konulara değineceğim.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: dix nedir, xvid nedir, dvdrip nedir, brrip nedir, hdrip nedir, tvrip nedir, mkv nedir | Categories: tech, other

Windows server 2003'e bağlanan client'larda şifre hatırlama sorunu


Çalıştığım kurumdaki Windows Server 2003 yüklü HP marka sunucumuz dosya paylaşımı için kullanılmakta idi. Ancak herhangi bir konfigürasyon yapılmamıştı. Bütün client’ler administrator şifresini biliyor ve dilediği gibi bütün dosyaları görüntülüyor, değiştiriyor veya silebiliyordu. Aslına bakarsanız kimsenin sunucuyu aktif olarak kullandığı veya hatırladığı bile yoktu, sadece bir birim önemli dosyalarını orada saklıyordu. Günlerden Salı’ydı, mutluydum, işler rahattı. Taa ki personelin biri 4bin (!) sayfa yedeklenmemiş ihale dosyasını silene kadar. Aslında sorun o dosyaları oraya klasör açıp içerisine gizli olarak atan personelde, ama birşey diyemiyorsun işte. User girmiş bakmış ki klasör varama içi boş, silmiş.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: windows server 2003 | Categories: tech, other

FTP yedeğini almak (filezilla)


Daha önce Plesk ve domain, MySQL ve WordPress yedeklerini almayı blogumda anlatmıştım ve güvenlik adımında yedek almanın ne derece önemli olduğundan söz etmiştim. Önemli adımlardan biride FTP yedeği almak. Bu konuda google’da ne gibi içerikler var diye arattığımda hüsrana uğradım. Doğru düzgün bir Türkçe içerik bulamadım. Bahsedilen bir kaç yöntem olsada bunlar tavsiye etmediğim yöntemler, zira veri kaybı yaşamanız büyük ölçüde olası. Benimde kullandığım, en popüler yazılımlardan biri olan FileZilla ile yedeklermizi alacağız.

Continue reading

Plesk, mysql ve wordpress yedeklerini almak


Web güvenliği adımlarının en önemlisi “yedek almak”tır. Hiçbir web uygulamasının “güvenlik” garantisi yoktur ve maruz kalınabilecek herhangi bir saldırı durumunda tüm içeriğin kaybedilmesi alınacak en büyük zarar olacaktır. Bu yazıda üç temel yedek alma yönteminden bahsedeceğim.

  1. Plesk paneli üzerinden domain yedeğini alma
  2. PhpMyAdmin üzerinden MySQL veritabanı yedeğini alma
  3. WordPress içeriğinin yedeğini alma

Öncelikle, yedeklerinizi internet üzerinde barındırmayın. Kesinlikle bilgisayarınıza indirin ve güvenli bir yerde saklayın. Eğer çok sık içerik giriyorsanız, hergün yedek alın, yedek alma sıklığınızı yaptınız değişikliklere göre haftalık-aylık olarak ayarlayabilirsiniz.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: plesk yedekleme, plesk yedek alma, mysql yedekleme, mysql yedek alma, wordpress yedekleme, wordpress yedek alma | Categories: tech, other