HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

IHS Telekom Test Sonuçları


İki yıllık bir IHS kullanıcısı olarak, IHS'yi test etmek anca aklıma geldi.

Testler WatchMouse sayesinde, dünyanın pek çok noktasından eş zamanlı olarak yapıldı. Ayrıca test aşaması hala devam etmekte, aylık rapor gelince onuda paylaşacağım. Örneğin bugün tam 50 dakika boyunca http, imap, pop3 ve smtp kapalı kaldı. Bunun uptime oranlarında ki karşılığını görmek istiyorum. Tüm raporu şuradan inceleyebilirsiniz.

Uptime Oranları Tablo Görünüm

Test sonuçları 23-29 Mayıs tarih aralığına aittir.

nr name type uptime checks 1. serhatdundar.com - browser browser 99.74% 771, 2 failed 3. serhatdundar.com - http http 100.00% 791 4. serhatdundar.com - imap imap 99.87% 795, 1 failed 6. serhatdundar.com - pop3 pop3 99.75% 796, 2 failed 8. serhatdundar.com - smtp smtp 96.71% 791, 26 failed 
Continue reading
Date: | Tags: ihs hosting, ihs nasıl, ihs uptime oranları | Categories: tech, other

Proje yerelleştirme


Poedit .po dosyalarını düzenlememize yarayan, wxWidgets toolkit ile hazırlanmış bir framework’tür. PoEdit'i Windows, OSx veya Linux altında kullanabilirsiniz. PoEdit'in bir güzel özelliği ise 70 dile birden destek vermesi, tabi ki Türkçe'de bu diller arasında.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: yerelleştirme, poedit, proje türkçeleştirme | Categories: tech, other

Medya işleme adımları - üçüncü bölüm


Diyelim ki elinizde çeşitli uzantılarda rip videolar var ancak DVD playerınız divx diye anılan ancak daha ziyade xvid olan video sıkıştırma özelliğini desteklemiyor. Bu durumda o güzelim 720p HD veya güzelim BRRip görüntüleri bilgisayarınızda izlemek zorunda kalacaksınız. Oysa ki 16:9 bir HD’de izlemek çok daha farklı olsa gerek. O halde bu videoları DVD’ye çevirip DVD-+R disklere yazdırmamız gerekiyor. Bu yazıda bu işin (DVD-encode) nasıl yapıldığını anlatacağım.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: DVD nasıl encode edilir, DVD nasıl yapılır, DVDye dönüştürme | Categories: tech, other

Medya işleme adımları – ikinci bölüm


er iyi bir arşivciyseniz 480-720-1080p gibi terimlerle oldukça çok karşılaşacaksınız. Öncelikle belirtmem lazım ki bu tabirlerin filmin kalitesi ile bir ilgisi yoktur. 720p diye bir film indirirsiniz 500Mb. boyutunda ve berbat bir görüntü alırsınız. 480p film indirirsiniz, boyutu 2GB'tır süper bir görüntü alırsınız. Bu noktada takip ettiğiniz RELASE grubunun önemi çok büyük. ProDji, unseen gibi gruplar görüntü kalitesinden taviz vermeyen gruplardır. Download yaparken bu gibi grupları tercih ederseniz hüsrana uğramazsınız.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: 480p nedir, 720p nedir, 1080p nedir, 1440p nedir | Categories: tech, other

Medya işleme adımları – birinci bölüm


Uzun zamandır bahsedeceğim ancak fırsat olmamıştı. Aklımda ki yazı dizisinin ilk bölümünü yazmak için ufak bir fırsat buldum şuan. Yazı dizisi arşivcileri, bilgisayar argosu tabirle “warez”cileri mutlu edecek diye umuyorum. Yazı disi boyunca DVD nasıl encode-decode edilir, ripleme işlemi nasıl yapılır, flv dosyalar nasıl indirilir, nasıl joint edilir, görüntü ve ses kaybı yaşanmadan nasıl formatlar arası dönüştürme yapılır, çoklu ses dosyaları nasıl joint edilir, altyazılar nasıl senkronlanır, senkron sorunları nasıl düzeltilir, hangi relase grubunu tercih etmeliyiz, ses kaymaları nasıl engellenir, mkv dosyalara nasıl ses eklenir vb. konulara değineceğim.

Continue reading
Date: | Author: | Tags: dix nedir, xvid nedir, dvdrip nedir, brrip nedir, hdrip nedir, tvrip nedir, mkv nedir | Categories: tech, other