HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Excel'den MySQL'e veri import etmek


Şöyle bir excel tablo yapımız olduğunu ve bunu MySQL'e import etmek istediğimizi düşünelim:

id  names  edu
1  serhat  omu
2  mustafa  odtu
3  dundar  ytu

CSV dosya formatı bu iş için biçilmiş kaftandır. Excel'de bulunan verilerimizi CSV yani comma-seperated values formatında kaydedelim.

Continue reading

Microsoft office access 2003, 2007 ve 2010'da tablo ilişkilendirme


Access artık her ne kadar pabucunu MySQL ve MSSQL’e kaptırmış olsada hala nispeten öğrenmek zorunda olduğumuz bir veritabanı uygulaması. Bugün çalışırken canımı sıkan ilişkilendirme olayı üzerine biraz araştırma yaptım.

Temel Kurallar

 1. İlişkili alanlar aynı adı taşıyamaz. Örnek vermek gerekirse isimler (tablo1) => isimler (tablo2) şeklinde bir ilişkilendirme yapılamaz.
 2. Birincil anahtar alanı bir OtomatikSayı alanı değilse, ilişkili alanlarda aynı veri türü bulunmalıdır. Örneklersek; metin veri türü barındıran bir alandan sayı veri türü barındıran bir alana ilişkilendirme yapılamaz, tabi eğer birincil anahtar alanı bir OtomatikSayı alanı değilse.
 3. OtomatikSayı =>> Sayı şeklinde bir alan eşleştirmeyi yapabilmek için her iki alanın FieldSize özelliği aynı olmalıdır. Uzun Tamsayı-Uzun Tamsayı şeklinde alan boyutlandırması yapmanız gerekmekte. Her iki alan “Sayı” alanı bile olsa yinede “alan boyutu, field size” aynı olmalıdır. Aksi taktirde veri tutarlılığı sağlanamaz.
 4. İlk tabloda mutlaka eşsiz bir birincil anahtar değeri olmalı ve ilk tablodan bağlantı bu noktadan yapılmalı. İkinci tabloda birincil anahtar olabilir ancak ikinci tabloya bağlantıyı birincil anahtardan yapmamalısınız. Yani birincil anahtardan, birincil anahtara bağlantı yapılamaz.
Continue reading
Date: | Author: | Tags: microsoft office access, access tablo ilişkilendirme | Categories: tech, database