HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Wikileaks devrimi

Son günlerde WikiLeaks ile daha çok tartışılır hale gelen sanal istihbarat ve bilgi sızdırma nasıl oluyor da böyle büyük destek bulabiliyor? Türkiye'de bunun örnekleri var mıdır, yaşanmış mıdır? Bu tarzda bir oluşum için kullanılacak yasal dayanaklar ve etmenler nelerdir? Hangi firmalar bu anlamda size karşı sadakatini korur? Sınırlar nelerdir ve ne derece zorlayabilirsiniz? Bu yazımda biraz bu soruların cevabını vermeye çalışacağım.

Bilgi Anarşizmi

Anarşizm, (Yunanca an (-sız, olumsuzluk eki) archos (yönetici)'dan türetilmiştir, yönetcisiz anlamına gelir). Toplumsal otoritenin, tahakkümün, erkin ve hiyerarşinin tüm biçimlerini bertaraf etmeyi savunan çeşitli politik felsefeleri ve toplumsal hareketleri tanımlayan sosyal bir terimdir. Anarşizm, her koşulda her türlü otoriteyi reddetmektir. Wikipedia.

İnternet üzerinde veya gerçek hayatta değerlendirecek olursak; bilgiye anarşizim açısından bakabilmek için onu sahipli ve sahipsiz olarak ikiye ayırabiliriz.

En basit düşünceyle, gizlilik değeri taşımayan, sahibinin üzerinde bencillik hissetmediği bilgi sahipsiz bilgidir ve sahibi tarafından paylaşılmasında sakınca görülmez. Gizlilik değeri taşıyan, çeşitli kişi, kurum veya kuruluş tarafından sahiplenilmiş ve paylaşılması istenmeyen bilgi ise sahipli bilgidir.

Bilgi anarşistleri ise her türlü otoriteyi, tahakkümü ve hiyerarşiyi reddetme doğasından dolayı sahipli bilgiyi kabullenmez. Bilgi hiç kimsenin himayesi altında olmamalıdır, doğası gereği düşünce ürünü olduğundan dolayı özgür olmalıdır.

İnternet üzerinde paylaşılan sahipli bilgilerin bir kısmı bilgi anarşistleri, diğer bir kısmı ise istihbarat grupları tarafından paylaşılmaktadır.

Bilgi anarşistleri, bilginin bir sahibi olmasına karşı çıkar ve düşünce ürünü olan bilgilerin doğası gereği özgürce paylaşılabilmesi için mücadele verirler. İstihbarat servisleri gibi kurumlar ise gözettikleri çeşitli çıkarlar ve/veya hedefler uğruna, gizlilik dereceli veya sahipli diyebileceğimiz bilgileri paylaşırlar.

Wikileaks devrimi – anarşizm'den özgürcülüğe

Julian Assange tarafından kurulan Wikileaks, Pentagon'un, Amerikan ordusunun ve dünyanın çeşitli yerlerinden bir çok kurum, kişi veya kuruluşun belgelerini basın özgürlüğü adı altında özgürce paylaşıyor. Amerika'nın aslında Afganistan savaşında başarısız olduğunu, binlerce sivili haksız yere katlettiğini içeren belgeleri paylaşması ile Wikileaks medyada daha çok yer almaya başladı.

Pentagon ve Amerikan ordusu bu durumdan oldukça rahatsız, ancak Julian'ı yakalamak sandıkları kadar kolay değil. İddialara göre Julian bir yerde art arda iki gün kalmıyor, genellikle zamanının çoğunu havaalanlarında geçiriyor ve sürekli seyahat ediyor. Ayrıca sanıldığı gibi yanında dizüstü bilgisayar taşımıyor, valizinde bir masaüstü bilgisayar taşıdığı iddia ediliyor.

Son olarak Julian'ın İsveç'te olduğu bildirildi. İsveç'in basın özgürlüğüne geniş haklar tanıması ve İsveç'teki Korsan Partisi'nin Julian'a destek olması sebebiyle Julian şimdilik güvende gibi görünüyor. Korsan Partisi'ni çokta küçümsememek lazım. Parti, Avrupa Parlamentosunun geçen yılki seçimlerinde %7.1 oy aldı.

1971 yılında Avustralya'nın kuzey doğusunda doğan, ancak kuruluşu 2006 yılına rastlayan Wikileaks, mahrem diye nitelendirilebilecek belgelerin ortaya çıkarılmasına odaklanıyor. Wikileaks'in dediğine göre:

Bizim 3 amacımız var: basını özgürleştirmek, suiistimalleri ortaya çıkarmak ve tarihi yaratan belgeleri korumak!

Wikileaks daha önce çeşitli kaynaklardan eline ulaşan ve şirketlerle hükümetlerin yolsuzluklarını ortaya koyduğunu ifade ettiği binlerce sayfa belgeyi internette yayımladı. Bunlar arasında 2007'de Irak'ta bir ABD  helikopterinin siviller üzerine düzenlediği saldırıyla aralarında iki Reuters muhabiri de olan 12 kişiyi öldürdüğü olayın videoları da var. Wikileaks bu filmi "Collateral Murder (Ek Cinayet)" olarak adlandırarak tavrını zaten ortaya koyuyor.

Belgeler arasında; Fransız birliklerin bir okul otobüsüne ateş açması, ABD'nin sivil bir otobüse ateş açıp "intihar bombacısı öldürdük" süsü vermesi, dur ihtarına uymayan sağır birinin vurulması ve Britanya birliklerinin Afkan bir generalin oğlunu öldürmesi gibi birçok belge bulunuyor.

Wikileaks logo

Türkiye'den 30'un üzerinde Wikileaks hareketine yazar olarak destek veren kişi olduğunu biliyorum, bu rakam daha fazla da olabilir. Eğer elinizde paylaşmak istediğiniz belgeler varsa ancak çeşitli çekinceler yüzünden bunları paylaşamıyorsanız WikiLeans'e bildirmeniz yeterli. Dünyanın bir çok yerinden bu hareketin destekçileri mevcut. WikiLeaks bunu şöyle özetlemiş:

Wikileaks Çinli muhalif topluluklar ile ABD'den, Tayvan, Avrupa, Avusturalya ve Güney Afrika'dan gazeteciler, matematikçiler ve şirket teknikçileri tarafından kuruldu. Oluşumu henüz tamamlanmakta olan Danışma Kurulumuz; cesur gazetecileri, mülteci topluluklarından temsilcileri, etik ve anti-bozulma kampanyacılarını, insan hakları kampanyacılarını, avukatları ve kriptografi uzmanlarını içeriyor. Şu anda 1200+ kayıtlı gönüllümüz var ama organizasyonal seviyede olmamız için daha çok insana ihtiyacımız var.

Wikileaks neden durdurulamıyor?

WikiLeaks tüm bunları yaparken nasıl oluyorda Pentagon ve Amerikan ordusu bu sayfanın erişimini iptal edemiyor? WikiLeaks'in arkasında kimler var? WikiLeaks ilk kurulduğunda alanında tek diyebileceğimiz bir hizmet sağlayıcısı ile çalışmaktaydı. PRQ.se adresinden ulaşabileceğiniz servis sağlayıcının fiyatları oldukça yüksek, ancak size çok özel fırsatlar sunmakta.

Wikileaks-PRQ-se

PRQ size her alanda gizlilik sağlayacağını iddia etmiyor, yalnızca İsveç yasalarının esnekliğinden faydalanarak dünyada bir çok kişinin ihtiyaç duyduğu sanal özgürlüğü sağlıyor:

If it is legal in Sweden, we will host it, and will keep it up regardless of any pressure to take it down. We defend your integrity to the end. With our discreet customer relations policy we don't even have to know who you are, and if we do - we will keep that knowledge strictly confidential. PRQ.

PRQ'nun sayfasından alıntıladığım üzere, İsveç yasalarına göre yaptığınız iş yasalsa, sayfanızın kapatılması için yapılacak her türlü baskıya karşı sizin yanınızda olacaklarını temin ediyorlar. Ayrıca kişisel bilgilerinizin güvenliğini koruyacaklarını, hizmet almak için kim olduğunuzu bile bilmeleri gerektiğini söylüyorlar.

PRQ'den domain hizmeti alırken bu işlemi anonym olarakta gerçekleştirebiliyorsunuz. Ancak anonym hizmet için iki kat bedel ödemeniz gerekiyor. Bu hizmeti aldığınızda sizden herhangi bir bilgi talep edilmiyor. Daha detaylı olarak kendilerini böyle ifade ediyolar:

We are firm believers in freedom of speech, commerce, and the right to privacy and anonymity, and this is reflected both in our terms of service and in our actual actions. Unlike most providers, we will not disable your service under any circumstances unless it's either not paid for, used for spamming, DoSing or other activities harming the network, is used for publishing very obviously illegal material like child porn, or if we're ordered to by a Swedish court. We are not sensitive to pressure in the form of legal threats (we even have our own legal staff), bad press, campaigns, organized boycotts, angry mobs, etc. We host several very controversial websites, and have a spotless track record in regard to this.

We do not require knowing your name, address, etc, although it can be advantageous to have them in certain situations (and they are handled very carefully, always stored encrypted, our personnel screened throughly for trustworthiness, and can only be accessed from two dedicated workstations who like the main server also have encrypted harddrives). Neither do we require a written contract. The only thing we need to know about you to set up the service is which e-mail address that should receive the invoices. Logging is only done to the minimal extent required for trouble-shooting in case of problems, and thus we do not have any logs whatsoever of data traffic.

PRQ'dan 2 CPU, 8GB RAM, 320 GB SATA bir sanal makine almanın bedeli şuan için aylık 1000 SEK, yani Türk Lirası olarak yaklaşık 400 TL. Tabi bunu almakta yetmiyor, bir de transfer paketi eklemek durumundasınız. En düşük paket olan aylık 6 TB. transferin bedeli ise 625 SEK, yani 250 TL civarı. Tüm ödemeleri bitcoin olarakta yapabildiğinizi belirtmek lazım.

PRQ'den nasıl sipariş verebilirsiniz?

Sipariş vermek için yeni açtıkları panel sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfayı incelerseniz herhangi bir sipariş formu veya online satın alma seçeneği olmadığını göreceksiniz. Eskiden böyle bir panel yoktu ve satın almak istediğinizde info@prq.se adresine hangi servisi istediğinizi, hangi iletişim metodları ile sizle iletişim kurulmasını istediğinizi, hangi para birimi ile ödeme yapmak istediğinizi belirterek, bilgi alabiliyordunuz.

Wikileaks'in akıbeti

WikiLeaks ilk kurulduğundan beri ve uzunca bir süre PRQ firmasından hizmet aldı, ayrıca yaptığım araştırmalar sonucunda Dynadot güvenlik sistemini kullanarak bir dönem bilgilerini gizlediklerini gördüm.

Şuan WikiLeaks'ın yayın yaptığı sunucu The Pirate Party'ye ait sunucular. Pirate Party Wikileaks'in her durumda arkasında olduğunu açıkladı. İsveç yasalarına göre ise WikiLeaks'ın yaptığı iş “basın özgürlüğü” yani yasal. Bu yüzden de WikiLeaks'ın kapanması gibi bir durum şuan söz konusu değil.