HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Ubuntu'da rubymine kurulumu

Ubuntu 12.04 altında RubyMine kurmak için öncelikle sisteminizde Ruby interpreter (irb)'ın kurulu olması gerekiyor. Kurulum için RVM kullanımı önerilse de zorunlu değil. Benim ve komünitenin genel önerisi ise RBenv kullanmanız. Ayrıca sisteminizde Oracle JDK kurulu olması gerekiyor, bunu da daha önce anlatmıştım.

Herşey hazırsa RubyMine arşiv dosyasını indirin. Arşiv dosyasını masaüstüne indirdiğinizi varsayıyorum. Dosyaları arşivden çıkartın.

$ tar xzvf RubyMine-4.5.1.tar.gz

Arşivden çıkarttığınız dosyaları, uçbirimden ulaşmanızın kolay olduğu bir klasöre taşıyın. Ben hepsini home/msdundar/apps altında tutuyorum.

Install-linux-tar.txt dosyasını açarak yüklemeyle ilgili notları okuyun. Sürüm değiştikçe, kurulum notları da değişebileceği için bu belgeyi dikkatli takip etmenizi öneririm. Dosyaları taşıdığınız dizine uçbirimden ulaşın ve bin klasörüne düşün:

$ cd ~/apps/RubyMine/bin

daha sonra uygulamayı çalıştırın.

$ ./rubymine.sh

RubyMine çalıştırma yolunu PATH'e eklerseniz, her seferinde bu dizine düşmek zorunda kalmadan, uygulamayı istediğiniz dizindeyken çalıştırabilirsiniz. PATH değişkenine apps/RubyMine/bin yolunu tanıtın. PATH nasıl düzenlenir, bunu internetten bulabilirsiniz, ben tekrar anlatmıyorum.

Başarılar.