HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Saçları kestirdim

Çoktandır ceza evinden yeni çıkmış Ali Kaptan gibi saç sakal karışmış ortalıkta geziyordum.

Gerek üç ayı devirmek üzere olduğum ilişkinin verdiği rehavet, gerekse İsveç'te en ucuz berberin 50 liradan başlaması yüzünden saldım saçları. Uzun saçın çilesini çeken bilir. Yıkamıyorsun ertesi gün leş yağ oluyor, yıkıyorsun kabarıyor, hele bir de rüzgar varsa Ömer Çelakıl olup çıkıyorsun, sprey falan kullansan da olmuyor. Ne yapsan sıkıntı yani.

ali-kaptan-sac-sakal

İsveç'te işin güzel yanı - berberler çoğunlukla kadın, hemde öyle kadın-erkek ayrı kuaförler yok herkes aynı mekanda tıraş oluyor. Berberin ününe ve hatunun güzelliğine göre de fiyatlar 50'den başlayıp 100'e kadar çıkıyor. Burda tabi ki biz en ucuzuna gidiyoruz 50 lira, hatun vasatın altında ve sıkıntı Kürtçe-İsveççe dışında dil bilmiyor.

Süleyman'la gittik kendimize çeki düzen vermeye, her zaman ki dil sıkıntısı yine baş gösterdi. Neyse ki akıl edip telefona bi tane saçlarım kısayken ki fotoğrafımı atıvermiştim. Berber hatuna gösterdim fotoğrafı aynı bundan istiyorum diye. Genelde berberlerinin soruları klişe olduğu için, hatun soruları İsveççe sorsa da "evet-hayırla" anlaştık. Yanları keserken misal takip ediyorum, "kulakları açayım mı" diyor, basıyorum "ja"yı.

sweden-frisor-berber

Benim tıraş bitti, Süleyman bana tercüme ettirecek, "Geçen sefer ki gibi olsun ama biraz daha kısa".

Küfürler, tanışma, yol sorma, fiyat sorma gibi sınırların dışına çıkamamış beginner İsveççem için çok ağır olan cümleyi şöyle kurdum:

"Samman på sista, men lite". (Same as last, but little)

Süleyman "sista" yerine "gamla" (old) koydu ki o da ibretlikti.

Velhasıl gıcır gıcır kısa saçlarım oldu canlar. Öz güvenim yükseldi, daha metroseksüel hissetmeye başladım.

berber-siiri

Sevgiler.

Date:
Categories: talk

Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.