HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Ngrok ile Localhost Tünelleme

Ngrok, yerel makinanızı tünelleyerek ve size bir subdomain vererek - yerelinizi internet üzerinde yayınlamanıza yardımcı olan bir araçtır. Bu sayede yerel makinanızda çalışan bir uygulamayı uzakta bulunan müşterinize veya ekip arkadaşınıza çalışır halde göstermek için bir yerlere deploy etmenize gerek kalmaz.

Ngrok sayesinde yazmış olduğunuz kodu kolayca demo edebilir, HTTP trafiğini takip ve replay edebilir, request'leri, form verilerini, JSON/XML datasını uygulama web arayüzü üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Kurulum

https://ngrok.com/ adresinden işletim sisteminize uygun dosyayı indirin. Zip arşivini uygun bir konuma (Masaüstü vb.) çıkartın.

Yardım Kılavuzu

Zip içerisinden çıkan dosyanın bulunduğu dizine terminalden düşün. Ardından:

$ ./ngrok -help

komutu ile uygulamanın yardım sayfalarına ulaşabilirsiniz.

Doğrulama

Ngrok'un tüm özelliklerinden faydalanabilmek için websayfası üzerinden ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Daha sonra ise dashboard sayfasından edindiğiniz anahtar ile doğrulama yapın;

$ ngrok -authtoken ANAHTARINIZ 3000

Kullanım

Yerel makinanızın 80.portunu internete açmak ve erişim için bir domain almak istiyorsanız kısaca aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz;

$ ./ngrok 80

Komutu çalıştırdığınızda internet üzerinde çalışan bir domain adresiniz anında hazır olacaktır.

ngrok-port-80

"Forwarding" alanında yazan adresi istediğiniz kişilere göndererek, yerel makinanız üzerinde bağladığınız porta client gibi bağlanmalarını sağlayabilirsiniz.

Port Ayarları

Ngrok'a başka bir port numarası vererek (örneğin Rails geliştiricileri 3000 portunu) aynı yöntemle yerelinizi paylaşabilirsiniz.

ngrok-3000-port

Subdomain Ayarları

Ngrok'un size vermiş olduğu rastgele subdomain işinizi görmüyor ve kendi alan adınızı belirlemek istiyorsanız "subdomain" parametresini kullanabilirsiniz;

$ ./ngrok -subdomain=ais 3000

Bu durumda ngrok adresiniz http://ais.ngrok.com ve https://ais.ngrok.com olacaktır.

HTTP Authentication Ayarları

Ngrok'un bir diğer şahane özelliği ise HTTP authentication desteklemesi. Bu özelliği kullanabilmek için "httpauth" parametresi girmeniz yeterli:

$ ./ngrok -subdomain=ais -httpauth "root:root" 3000

HTTP Trafik Analizi

Gelen HTTP trafiğini analiz edebilmek için ngrok adresinize 1 kez request (URL'yi tarayıcınızda açarak sayfayı görüntüleyin!) yapın.

ngrok-requests

Daha sonra ise http://localhost:4040/http/in adresinden gelen trafiği analiz edebilir, replay edebilir ve uygulamanızın nasıl davrandığını izleyerek hatalı durumları yakalayabilirsiniz.