HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Müzik yeteneğim olabilir

Lise'de tanıştığım blok flütten oldum olası nefret ettim. Bunda büyük oranda müzik hocamın da etkisi var. Kişisel anlaşmazlıklarımız sonucunda sınıfta müzik notu 2 gelen tek bendim.

mete-incihoca-muzik-dersi

Müzik hocam haricinde blok flütün yapısından da hiç haz etmedim. Plastik olması haricinde üfledikçe içinde biriken iğrenç miktarda ki tükürük, hele bir de o tükürük soğur ya içeride sonra ola ki dışarı fırlar veya sana geri gelir - nası iğrenç bir histir o.

Kullandığım flüt aslında oldukça iyilerden biriydi, annemin orta-okul yıllarından kalma, dönemin en kaliteli flütlerinden biriydi. Şuan tarihi değeri olabilir. Yine de sevemedim arkadaş. Bir de bunların Yamaha olanları vardı ki sınıfın en canavar flüt öttürenleri alır, hoca her parçayı ilk onlara çaldırırdı. Büyük ihtimalle müzik öğretmenim benim adımı hiç bir zaman öğrenmedi bile.

Gel zaman git zaman, daha geçen haftaya kadar yani temiz bi 5-6 yıldır; elime ne bir müzik aleti aldım ne de bu olaya sıcak baktım. İçeriğini bilmeden, ismindeki illüzyona aldanarak seçtiğim "Artistic Methods in Education" dersinin içeriğinin drama, gölge oyunu, müzik prodüksiyonu gibi osuruktan konular içerdiğini bilseydim seçmeden bi kez daha düşünürdüm.

İlk drama dersinde gölge oyunu yaptık, açık ve net en kötü grup bizimkiydi. 4 tane sap; bi İspanyol bi Belçikalı, bi Japon bi de ben 20 dakka düşünerek anca ejderhalı falan bi savaş sahnesi üretebildik. İkinci ders yani müzik dersinde Michael'ciğim kapatın gözlerini rahatlayın diyerekten verdi elimize minderleri yattık yerlere Nisan'da güneş görmüş İsveçli gibi.

yatarak-ders-dinleme

Rahatlayın, kapatın gözlerinizi, yatın yerlere, rahat olun telkinlerine teslim olup mevzuyu anlamaya çalışırken özet geçildi. Tahtada yazan 3 tür (Senfoni, Harmoni ve Melodi) sırasıyla çalınacak ve biz bu türlerin hangi organlarımıza hitap ettiğini tahmin edeceğiz. Vay canına. Bu üçünün farkı nedir, tanımı nedir bile bilmezken hangi organa hitap ettiğini tutturmam mümkün mü canlar?

Ben de öyle diyordum, koca gruptan tam isabet tutturan bir tek ben çıktım. Şuan sırasını hatırlamasam da, biri direk beyine hitap ediyor çünkü duyduğum hafif Arap-Doğu tarzı bir flüttü. Sonradan öğrendim ki Kuzey İsveç (Sami) flüdüymüş. Yerel flüt sesi (tahta, güzel ve ince olanı - blok flüt değil) insanı derin düşüncelere itiyor - çok net beyin. Diğeri kol ve bacaklara hitap ediyordu çünkü oynayasın geliyor hacıt. Bu kadar basit yani. Sonuncu ise tam bir bütünlük içinde, bale müziği tarzı bişeydi ki bu tüm bedene hitap ediyor.

amadeus-mozart

Sonra herkese üçer tane beyaz A4 kağıdı ve pastel boyalar verildi. Birer dakikalık 3 müzik dinleyerek sırayla her kağıda bu müziklerin bizde uyandırdığı duyguları çizmemiz gerekiyordu. Ben şekilden çok renklere abandım çünkü onu yansıtması daha kolay. Hüzünlü bir şeyler hissettiğinde bunun rengi koyu mavi, siyaha çalan bir şeyler olabilir. Aşkın, romantizmin rengi açık ara turuncu ve kırmızıdır bana göre. Sarı gibi soft tonlar çok zor tasvir ediliyor ama onunda bi karşılığı var. Aynı bu şekil çizdim ki yine tam isabet. Diğer arkadaşların çizdikleri de benzer renkler olduğundan ötürü haklı olduğuma kanaat getirdim.

İlginçtir bi müziği dinlerken kendimi bi Fransız balo salonunda hayal ettim, müzik apaçık Fransız'dı sanki. Yani Fransız müziği nasıl olur tam bilmem ama öyle hissettim işte. Kağıda 3 renk çizdim, Fransız bayrağının mavi, kırmızı ve beyaz. 10 dakka geçti geçmedi müziğin Fransız bir besteciye ait olduğunu öğrendim ki, yıllardır içimde nası bi cevher varmış lann diye coşkuladım kendimi.

fransiz-kizlari

Sonrasında 15 dakika içinde 3 dakikalık bir müzik ürettik grup olarak (3 kişi). Grupta canavar gibi piyano çalabilen Alman bi hatunun olması en büyük şanstı. 2 tane Avusturyalı hatunun olduğu grup mükemmeldi, yaratıcılık sıçmışlar resmen - harika iş çıkarttılar.

Bu da böyle bir anımdır.

Selamlar.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.