HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Medya işleme adımları - üçüncü bölüm

Diyelim ki elinizde çeşitli uzantılarda rip videolar var ancak DVD playerınız divx diye anılan ancak daha ziyade xvid olan video sıkıştırma özelliğini desteklemiyor. Bu durumda o güzelim 720p HD veya güzelim BRRip görüntüleri bilgisayarınızda izlemek zorunda kalacaksınız. Oysa ki 16:9 bir HD’de izlemek çok daha farklı olsa gerek. O halde bu videoları DVD’ye çevirip DVD-+R disklere yazdırmamız gerekiyor. Bu yazıda bu işin (DVD-encode) nasıl yapıldığını anlatacağım.

DVD nasıl encode edilir? DVD nasıl yapılır?

Yazıda kullanacağım program “ConvertXtoDVD”. Bu yazılımı internetten bulabilirsiniz, lisanslama işlemi vb. sorunları kendiniz çözmeniz gerekiyor. İnternette bulabilirsiniz.

Bu yazılım DVD5 ve DVD9 desteği içeren oldukça kullanışlı bir yazılımdır. Ben 4 sürümünü kullanıyorum, siz daha güncelini bulursanız kullanabilirsiniz. Eğer daha profesyonel işler çıkarmak ve bütün video düzenleme işlemlerini tek programla halletmek istiyorsanız tavsiyem “Corel Video Studio Pro X3” kullanmanızdır.

Yazılım aşağıda ki video tiplerini desteklemekte:

DVD encode - uzantilar

Bizim çok sık karşılaşacaklarımız .avi .flv .mkv .dat .mpeg .mp4 .mov .3gp .xvid video tipleri olacak.

Proje oluşturmadan önce yazılımın ayarlarını düzenleyelim. Yazılım size geldiğinde en iyi ayarlar haliyle gelir. Default ayarları değiştirmenizi önermem.

Default olarak gelmeyen ayarlardan biri, yazılım kullanmasına izin verdiğiniz işlemci çekirdeği sayısıdır. Default olarak bu değer 1 olarak gelir, ancak çift çekirdek bir işlemciye sahipseniz bunu 2 olarak değiştirebilirsiniz. Bu sayede yazılımdan aldığınız performans artacaktır. Performans demişken hemen gereken sistem özelliklerine değinmek istiyorum.

DVD encode - core sayisi

Yazılım yüksek sistem özellikleri gerektirmesede, görüntü işleme adımlarında her zaman iyi bir sisteme ihtiyacınız olacak. Şuan ben mevcut sistemimde, tek çekirdekten çalışırken 320 dakikalık bir görüntüyü (40dk * 8part) yaklaşık 1,5 saatte işliyor ve ISO kalıbına yazdırıyorum. Kalıba yazdırma işleminde sisteminiz donarsa yeniden başlatmayın. 10 dakika kadar sabredin, kalıp işlemi bittiğinde düzelecektir. Benim kullandığım grafik kartı 1790mb. Siz daha iyi bir grafik kartıyla daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Tabi ki sadece grafik kartı yeterli değil, RAM ve CPU’nuzun da güçlü olması gerekiyor. Yoksa bu işlem sizin için işkenceye dönüşebilir.

Ayarlar altındaki “Sıkıştırma” sekmesinden DVD5 veya DVD9 seçiminizi yapabilirsiniz. Çift katman DVD yazıcınız varsa bu nimetten faydalanmamak olmaz. Tabii burada o DVD’yi okuyacak cihazında çift katman DVD’leri destekleyip desteklemediğini düşünmeniz gerekiyor. Ayarlar altında ki “Olay Sesleri”ni kapatmanızı öneririm. Çok gereksiz bir sistem gücü sarfiyatı olarak görüyorum. Zaten bilgisayarınız bu ağır işlemle uğraşırken bir de medyaları oynatmak için sistem ayırmasın. Ayarlar altında ki “Altyazılar” sekmesinden default altyazılarını ayarlayabilirsiniz. Bu işlem oldukça önemli çünkü medya oynatıcınızda altyazıların bir kısmını kayıp, eksik veya biçimsiz görmek istemezsiniz.. Burada tavsiye edeceğim ayarlar şu şekilde:

DVD encode - subtitle

Mevcut ayarlar ile hem Türkçe karakter sorunu yaşamazsınız hemde altyazılarınız eksik veya kaymış bir biçimde görünmez. Dikkat ettiyseniz altyazıları “Güvenli bölge” içerisine aldım. Yani farklı medya oynatıcılarda farklı sonuçlar almayacaksınız. Burada karakter kodunu ise 01254 (ANSI-Türkçe) olarak ayarlayınız. Diğer ayarlar aynen kalabilir, değiştirmenize gerek yoktur.

Yazılımı açtığınız zaman kısa bir önyükleme sonrasında önünüze boş bir proje sayfası gelecek. Burada dikkat etmeniz gereken şey aşağıdaki log çubuğundaki iletiler. Bu iletileri düzenli olarak takip etmeniz gerekiyor. Oluşturmak istediğiniz projenin indexlenmesi, ses akışları ve altyazı akışları ile ilgili olası sorunlar vb. durumlar hakkında sürekli olarak bu log çubuğundan bilgi edineceksiniz. Yazılım sorunsuz çalıştığı zaman aşağıda ki örnek çıktıyı alırsınız :

DVD encode - logs

Karşınızda gördüğünüz boş proje sayfasına DVD’ye çevirmek istediğiniz videoları sürükleyip bırakın. Eğer film altyazılı ise, film dosyasının ismi ile altyazı dosyasının ismini aynı yapın ve birlikte sürükleyip bırakın. Menüde ki bölümlere çift tıklayarak genişletebilirsiniz.

DVD encode - convert-to-dvd

Benim en sevdiğim şablon “Minimal, the most simple menu” şablonu. Başlık menüsü parametrelerinden arka plan resmi seçebilir, bunun şeffaflık değerini x/100 şeklinde değiştirebilirsiniz. Başlık setlerine çift tıklayarak isimlerini dizilerin bölüm adları şeklinde düzenleyebilirsiniz. Son olarak “Convert” butonuna tıklayarak dönüştürme işlemini başlatın.

Birden çok ses akışı olan görüntülerde (.flv ve .mp4 gibi) ses kayması yaşama ihtimaliniz var. O yüzden bu videoları önce .avi’ye çevirmenizi öneririm. Daha önce 14 ses akışı bulunduran .mp4 dosyasi ile bile karşılaşmıştım. En azından bu videoları dönüştürerek ses akışını teke indirebilirsiniz.

Yazının birinci bölümüne ulaşmak için buraya, ikinci bölümüne ulaşmak için ise buraya tıklayınız.

Date:
Author:
Categories: tech, other

Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.