HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Medya işleme adımları – birinci bölüm

Uzun zamandır bahsedeceğim ancak fırsat olmamıştı. Aklımda ki yazı dizisinin ilk bölümünü yazmak için ufak bir fırsat buldum şuan. Yazı dizisi arşivcileri, bilgisayar argosu tabirle “warez”cileri mutlu edecek diye umuyorum. Yazı disi boyunca DVD nasıl encode-decode edilir, ripleme işlemi nasıl yapılır, flv dosyalar nasıl indirilir, nasıl joint edilir, görüntü ve ses kaybı yaşanmadan nasıl formatlar arası dönüştürme yapılır, çoklu ses dosyaları nasıl joint edilir, altyazılar nasıl senkronlanır, senkron sorunları nasıl düzeltilir, hangi relase grubunu tercih etmeliyiz, ses kaymaları nasıl engellenir, mkv dosyalara nasıl ses eklenir vb. konulara değineceğim.

DivX nedir?

DivX bir görüntü sıkıştırma formatıdır. DivX aslında görüntüyü MPEG-4 (2) formatına uyumlu şekilde sıkıştırır. MPEG-4'ten farklı olarak ses içeriklerini AAC ile değil MP3 veya AC-3 ile sıkıştırır. Günümüzde MPEG-3 (10) şeklinde sürekli gelişen görüntü sıkıştırma standartları gelişmektedir. DivX ilk başlarda ücretsiz bir sıkıştırma formatı iken daha sonra ücretli hala gelmiş ve bu durum XviD'in ortaya çıkmasını sağlamıştır.

XviD nedir?

Yukarıda bahsettiğim gibi DivX'in ücretli olmasından sonra ortaya çıkmıştır. DivX ile benzerlikler gösterir. Bugün DivX diye indirip izlediğiniz pek çok film aslında XviD ile sıkıştırılmıştır.

MPEG-1 nedir?

Oldukça ilkel bir görüntü işleme metodudur. Eski VCD'ler tarafından kullanılır. MPEG-2 ve MPEG-4'ün çıkması ile kullanımı oldukça azalmıştır.

MP3 nedir?

MP3 aslında MPEG-1 Audio Layer III'ün kısaltılmış halidir. Sayısal sesler içerisinde insan kulağının duyamayacağı frekansta olan ses dalgalarıda vardır. MP3 ile bu duyamayacağımız frekansta ki dalgalar silinir ve ses sıkıştırılmış olur.

MPEG-2 nedir?

MPEG-2 MPEG grubu tarafından standartları kabul edilmiş ses ve görüntü kodlama biçimidir. ISO/IEC tarafından 13818 uluslararası standart olarak belirlenmiştir. MPEG-2 genellikle uydu yayınları ve kablolu televizyonlar dahil canlı yayınlar için ses ve görüntü sıkıştırmasında kullanılır. Ayrıca MPEG-2 bazı değişikliklerle DVD filmlerinin kodlanmasında kullanılır.

MPEG-4 nedir?

MPEG-4 standardı, şu anda kullanılan MPEG-2 standardına göre daha yüksek sıkıştırma olanakları ve yeni kodlama araçları sunmayı amaçlamaktadır. MPEG-4 Görüntü standardı ise daha farklı bir yol izleyerek dikdörtgen görüntü biçimi kullanımını aşarak, nesneye yönelik görüntü işleme yöntemlerini tercih etmiştir.

CAM nedir?

CAM ile başlayan bir medya terimi görürseniz bundan anlamanız gereken, sinema filminin kamera ile çekilmiş hali olduğudur. Çeken kameranın özellikleri ve daha sonra bilgisayarda yapılan düzenlemelere göre CamRip veya Screen (SCR) filmler çeşitli formatlarda olabilir. Görüntü kaliyesi konusunda bir standart yoktur. Bu yüzden önce sample'ları indirmenizi öneririm.

TeleSyc nedir?

Yukarıda bahsettiğim Cam ile hemen hemen aynı olan TeleSyc yine aynı şekilde sinemadan kamera ile yapılan çekimdir. Genellikle makine odasından, boş bir salonda yapılır. Görüntü kaliyesi konusunda bir standart yoktur. Bu yüzden önce sample'ları indirmenizi öneririm.

TeleCine nedir?

Telecine sinemada filmi izlediğiniz makaradan doğrudan kayıt yapma yöntemidir. Genellikle TC filmlere çok az rastlanır. TC filmlerin kalitesi CAM ve TeleSys filmlere göre oldukça iyidir. Ancak bu yöntem için kullanılan cihazların pahalı olması nedeniyle TC filmlere pek rastlanmaz.

Screener (SCR) nedir?

Filmlerin piyasaya çıkmadan önce dağıtılan reklam sürümlerinin taranması ile elde edilir. Reklam sürümleri olduğu için filmde sahne sıralaması karışık olabilir, görüntüde çeşitli reklamlar olabilir. Reklam sürümleri de tek tip değildir. Master olarak adlandırdığımız sürümde bahsettiğimiz kısıtlamalardan bir çoğu yoktur ve master sürümlerden yapılan kayıt işlemlerinde çok daha kaliteli görüntü alınabilir.

DVD-Screener (DVDscr) nedir?

Aynı şekilde screener'lardan bazıları DVD'ye dönüştürülür. DVD retail'lerin içerdiği bazı ekstralar dışında genellikle geniş ekrandır (widescreen). Uyarı mesajları her zaman siyah kısımda olmayabilir; dolayısıyla bu durum izleme zevkini bölebilir. Rip edenin yeteneğine bağlı olarak DVD Screener'lar çok iyi kalitede olabilir. DVD Screener'lar genellikle SVCD ya da Divx/XviD formatlarına dönüştürülür.

DVDRip nedir?

Piyasaya sürülen DVD'nin son kopyasıdır. Mümkünse bu, tekrar pre-retail (örneğin, Star Wars Episode 2) olarak piyasaya sürülür ve mükemmel kalitede olur. DVDRip'ler, SVCD ve DivX/XviD olarak yayımlanır.

BRRip nedir?

Görüntü kalitesi muhteşeme yakındır. Blueray disklerden rip edilmiş görüntülerdir.

HDRip nedir?

Görüntü kalitesi muhteşeme yakındır. Blueray disklerden rip edilmiş görüntülerdir.

TvRip nedir?

Televizyon'dan kayıt edilmiş görüntülerdir. Televizyona yayını veren kaynaktan, kayıt aracına kadar çeşitli etmenlere bağlı olarak görüntü kalitesi değişebilir.

DVD-R nedir?

DVD-R en popüler DVD yazma çözümüdür (DVD-RAM,DVD+R gibi farklı seçeneklerin arasından sıyrılır). Taraf başına 4.7 gb veri taşır, çift taraflı yazılabilir DVD'ler de mevcuttur, böylece tek diskte yaklaşık 10 GB taşınabilir. SVCD'nin MPEG2 görüntüleri DVD-R'a yazılıp izlenmeden önce dönüştürülmelidir. DVD'den DVD-R'a kopya yapmak da mümkündür, ama bazı durumlarda extralar/diller yer sorunu yaratmamaları açısından kaldırılır.

MiniDVD nedir?

MiniDVD ile cDVD, DVD formatının standart bir CDR/CDRW üzerinde olmasıdır. Yüksek çözünürlük/bitrate değerlerinden dolayı bir MiniDVD diskine 18-21 dakikalık görüntü yazılabilir, fakat bu format sadece birkaç oynatıcı tarafından desteklenir.

MKV nedir?

Matroska Video, Avi veya OGM gibi bir dosya türüdür, RealMedia formatının çok geliştirilmiş şeklidir esasen. Tek dosyada altyazı, film cover vs. çoklu seçeneklerde kodlanabilir fakat bazı DiVX oynatıcılardae desteklenmez. Günümüzde düşük boyutları ve yüksek görüntü kaliteleri sebebiyle en çok tercih edilen kodlama biçimi olmuştur.

Yazının ikinci bölümüne ulaşmak için tıklayınız.

Date:
Author:
Categories: tech, other

Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.