HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Letonya - Riga

Baltık'ta kesinlikle ziyaret edilmesi gereken, İskandinav ülkelerinden sonra taze bir nefes, biraz memleket kokan, Rusya-Avrupa arasında kalmış ve ikisinden de bir şeyler kapmış - işte karşınızda enfes Riga!

Riga Nerede?

Riga, Letonya'nın başkenti. Kuzey-Doğu Avrupa'da Baltık denizine sınır olarak bulunuyor. İngilizcesi Latvia. Üstünde Estonya, altında ise Litvanya var. Denizden ise İsveç'e sınır. Çok kalabalık değiller, tüm ülkenin nüfusu 2.3 milyon.

letonya-nerede

Letonya Vizesi ve Yeşil Pasaport

Avrupa birliği üyesi olduğu için ziyaret ederken Letonya vizesi yani genel adıyla Schengen vizesine ihtiyacınız olacak. Yeşil, gri veya siyah pasaportunuz varsa 3 aya kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Letonya'nın Dili Nedir?

Letonya'da Letonca, başka bir değişle Latça konuşulur. Fakat Rusça biliyorsanız zorlanmadan hemen herkesle iletişim kurabilirsiniz. Letonca'dan sonra Rusça ikinci resmi dil gibi. İngilizce konusunda yol yordam soracaksanız gençleri seçin size yardımcı olabilirler. Orta yaş grubu "yes", "no" seviyesine bile gelememiş aynı bizdeki gibi. Riga'nın etnik olarak halkın %42.5'i Letonya'lı, %40.7'si ise Rus.

gunahkarlar-yolu

Riga'ya Nasıl Gidilir? Riga Uçak Bileti

Tallink feribotları ile Stockholm'den Riga'ya gidebilirsiniz. 16-18 saat arası sürüyor yaklaşık olarak.

Uçak bileti olarak Türkiye'den maalesef Pegasus'un uçuşu yok, Türk Hava Yolları İstanbul-Riga uçuşları var ama ateş pahası. En uygunu AirBaltic ile İstanbul-Riga uçuşu gibi duruyor fiyat olarak. Ben İsveç'ten gittiğim için Skavsta'dan direk Riga'ya çok uygun fiyata RyanAir bileti aldım ama Türkiye'den geliş biraz daha pahalı gibi, erken rezervasyon falan onu bir şekilde ayarlarsınız.

Riga'da Nerede Kalınır?

Oteller hakkında yorum yapamayacağım, takip edenler bilir Hostel'ler de kalıyorum. Bu sefer Central Hostel Riga'da kaldık ve gayet güzeldi. Ev ortamı gibi hayal edin, herhangi bi sıkıntı yaşamadık, merkeze yürüme mesafesi olması da ayrı bi güzellik - 15 dakika falan. 3 gece içi 36 TL gibi bir para ödedim, üstüne bir de kahvaltı, internet, çay, kahve vs. dahil :)

Eğer haliniz vaktiniz yerindeyse kesinlikle Radisson Blu Riga'da kalabilirsiniz. 26.katındaki SkyLine Bar'ı, devasa kumarhanesi, lüks ortamı ve süper konumuyla kesinlikle alkışlık bir otel. Radisson haricinde Grand Palace Hotel çok tavsiye edilenlerden, onu görmediğim için bir şey diyemiyorum.

radission-blue-riga

Letonya'nın Para Birimi Nedir?

Letonya'nın para birimi LAT'tır. Bol miktarda bozuk para kullanıyorlar, örneği 20 LAT kağıt para olarak baya büyük bi para, en büyük kağıt paraları ise 500 LAT ki bu yaklaşık 1700 TL'ye denk geliyor. 1 LAT kaba hesapla 1,5 euro yani 3,5 lira ediyor, oldukça değerli bir para. Kuruş olarak ise "santimi" kullanıyorlar.

Hangi ülkenin, hangi bankanın kartı olduğu fark etmez, yurt-dışında herhangi bir bankamatikten para çektiğinizde size o ülkenin parasını verir. Exchange ile uğraşmayın kısaca, TL bankamatik hesap kartınızı kullanarak her yerden para (LAT) çekebilirsiniz.

Riga Pahalı mı?

İsveç'ten gittikten sonra Riga su gibi ucuz diyebilirim. Türkiye ile kıyaslarsak, anca bi İstanbul kadar pahalıdır. Örnek vermek gerekirse;

  • Ortalama bir yemek 2-3 LAT (7-10 TL),
  • Mekanda bira 1-2 LAT (3,5 - 7 TL)
  • 1 paket Camel 2 LAT yani 7 TL.
  • Müzelere giriş genelde 2 LAT yani 7 TL.
  • 5 günlük sınırsız otobüs kartı 6 LAT yani 21 TL

letonya-yemekleri

Riga Hava Durumu Nasıl? Riga Soğuk mu?

Konumu itibariyle Riga soğuk bir şehir, kışın gelmenizi pek önermem. Gezmek için en güzel dönem bahar ayları ve yaz ayları olacaktır. Yine de gözünüz de dehşet soğuklar hayal etmeyin, Türkiye'nin bir Erzurum, Kars'ın dan kesinlikle daha soğuk değildir.

Riga, Letonya Yemekleri

Riga'nın pek çok yerinde Türk restoranları ve kebapçılar var ama gitmişken yemeniz gereken mantı'ya benzer bir yemekleri var. Old Town'da Scandal'ın karşısındaki salaş gibi duran lakin halk tarafından pekçe beğenilen restoranda çok uygun fiyatlara bu mantıdan yiyebilirsiniz. 1 LAT, (3,5 TL) civarı bir para vermiştim ve doymuştum.

Ayrıca hemen hemen her yerde bulabileceğiniz geleneksel biraları Tervete'yi denemenizi öneririm.

tervete

Riga ile Saat Farkı

Riga ile Türkiye arasında saat farkı yok, fakat İsveç'ten gidiyorsanız saatinizi 1 saat ileri almanız gerekiyor.

Eğer sizde Letonya'yı veya Riga'yı gezmişseniz veya gezme planınız varsa yazının alt kısmından yorum bırakabilirsiniz! Bu temel bilgilerden sonra Riga gezi notlarımı anlatacağım diğer yazıda görüşmek üzere!


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.