HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

İsveç - Stockholm

!Stockholm İsveç'in en büyük şehri ve başkentidir. Bunun yanında İsveç'in kalbidir, ruhudur. Türkiye için İstanbul neyse, İsveç için de Stockholm o'dur. İsveç'in %21'i burada yaşar, bir çok endüstriyel kurum, fabrika, şirket burada bulunur. Dünya çapında ünlü Ericsson, SEB, Swedbank, Nordea, IBM, Securitas, Sodexho gibi markaların burada merkezleri bulunur.

Şehrin her bir yanı adalar ve ufak kara parçaları ile kaplıdır. Yaklaşık 14 tane büyük (kısmen) ada olduğu söyleniyor, daha bende gezmediğim için adalar hakkında bir şey diyemeyeceğim. Henüz Stockholm'ü 1 kez gezme fırsatım oldu, yakın bir zamanda tekrar gideceğim - o zaman adaları da tamamlamış olurum sanıyorum.

isvec-stockholm

Nüfus yapısı itibariyle Stockholm oldukça karışık. 70 milletten insan bulmak mümkün, İsveç'te yaşayan Türk'lerle de sık sık karşılaşabilirsiniz.

Stockholm'e Nasıl Gidilir?

Arabayla: Meşhur E4 yolunu takip etmeniz yeterlidir. Stockholm içerisinde bir çok yol ayrıca ücrete tabidir - belirtmekte fayda var. Bu ücretlendirme yalnızca trafiğin yoğun olduğu saatlerde, trafik ölçer cihazlarla otomatik olarak yapılıyor.

Trenle: İsveç-Danimarka ve Norveç'ten SJ tren yollarını kullanarak Stockholm C'ye gitmeniz gerekiyor.

Uçakla: Türkiye'den Pegasus ve THY uçuşları var. Her ikisi de hava alanında 5 no'lu kapıdan bineceğiniz-ineceğiniz uçuşlar. Bahsettiğim havaalanı Arlanda, aynı zamanda Stockholm'e en yakın hava alanı. Skavsta baya bi uzak - tercih etmenizi önermem. Arlanda-Stockholm arası yaklaşık 30-40km. Stockholm uçak biletleri genel olarak 250 TL'den başlar, daha önceden alırsanız daha ucuza gelmesi de bir ihtimal.

Gemiyle: Riga, Tallin ve Helsinki'den feribotlarla Stockholm'e ulaşabilirsiniz. Baltık denizi üzerindeki bu yolculuk yaklaşık 16-18 saat sürer.

Stockholm'de Nerede Kalınır?

Bu sorunun cevabı sizin turizm anlayışınıza bağlı aslında. Genelde turlarla gezmeyi tercih eden, işinden gücünden emekli olmuş, biraz cebinde para olan turist misiniz, yoksa bi sırt çantasıyla yola koyulan, rehber-tur, ünlü yemek ve içecekler gibi şeylere para vermek istemeyen, otel beklentisi bi yatak olsun yeter anlayışında olan turist mi?

Ben ikinci gruptayım. Buna İngilizce'de "backpacker" deniyor. İlk grupta olan ziyaretçilere bi önerim yok, çünkü o otellerde hiç kalmadım. İkinci gruptaysanız backpacker'ların değişmez adresi hostelworld'den otelleri inceleyebilirsiniz.

Hostel'lerde, dormitory (6-8 kişi bir odada) odalar ortalama gecelik 40 TL'den başlıyor. Ben gittiğimde InterHostel'de kalmıştım. Ortam gayet güzeldi, genellikle Rus'ların tercih ettiği bi otel - çünkü sahipleri Rus.

Stockholm'de Yaşam

Stockholm'de yaşam ve turizm, İskandinavya dışından gelenlere biraz pahalı gelebilir. Dünyanın en pahalı şehirlerinde İstanbul daha önlerde gelmekte fakat o anketlere aldanmayın, onlar o şehirde yaşayanların gelir düzeylerine göre değerlendiriliyor. Türkiye'de kazandığınız para, İsveç'e geldiğinizde 3 kuruştan farksız oluyor.

Örnek vermek gerekirse 1 paket marlboro 20 TL, ortalama bir akşam yemeği 50 TL, McDonalds'ta BigMac 40 TL, yarım litrelik bir şişe su 10 TL. Bu fiyatlar size çok pahalı gelmiş olabilir fakat İsveç şartlarında gayet "normal" fiyatları yazdım. Turistik yerlerde yiyip içerseniz bu fiyatları 2'yle çarpınız :) Bilmeyenler için, İsveç ve dolayısıyla Stockholm'ün para birimi SEK yani İsveç Kronu'dur.

Stockholm şu ana kadar gördüğüm şehirler arasında bence en yaşanabilir olanı. Havası temiz, suyu temiz, insanları saygılı, suç oranları düşük, trafik stresi yok, genel olarak stres zaten yok, mimarisi güzel, ulaşım düzenli, gece hayatı hızlı (diğer İsveç şehirlerine göre) vs.

Stockholm Hava Durumu

İsveç denildiğinde insanlar genelde kutupları falan hayal ediyor. İsveç'in de baharda ve yaz aylarında çok sıcak - güneşli güzel günleri var. Kışında öyle abartıldığı kadar müthiş bir soğuk ben görmedim. Yani şöyle diyeyim, Türkiye'de bu sene Erzurum -25'leri gördüyse, bundan kötüsünü hayal etmeyin. Hani ne kadar soğuktur? Anca olsa olsa bi Erzurum veya Kars kadar soğuk olur. Hatta o kadar bile olmuyor, işte Ocak ayının 12'si:

erzurum-vs-stockholm

Yaz aylarında gelecekseniz kalın kalın şeyler alıp hamallık etmeyin. Haziran'ın ortasından sonra Ağustos, Eylül'e kadar tişörtlerle gezebilirsiniz.

Stockholm Gezilecek - Görülecek Yerler

Stockholm için bence en azından 3-4 gün ayırın. Hem gezerken canınız çıkmaz, hemde daha doya doya gezmiş olursunuz. 1 ve 2 gün kesinlikle yetmiyor. Stockholm gezisini şöyle parçalara ayırabiliriz;

 • Müzeler, kültürel aktiviteler ve saraylar: Gamla Stan, Skepssholmen, Djurgarden
 • Şehir Gezisi: Östermalm, Norrmalm, Vasastan
 • Alışveriş, Kafe-bar, Şehir gezisi: Södermalm

Aşağıdaki Stockholm şehir haritası üzerinde göstermeye çalıştım:

stockholm-haritasi

Tavsiyem ilk gününüzü Gamla Stan, Skepssholmen ve Djurgarden'e ayırmanız. Bu 3 yeri de yürüyerek gezebilirsiniz. Ama size tavsiyem Stockholm Kart almanız, bu kart sayesinde müzelere, toplu taşıma araçlarına vs. teker teker para vermekten kurtulursunuz. Eğer müze gezecekseniz sizi baya masraftan kurtaracaktır.

Gezilecek Müzeler ve Kültürel Faaliyetler

 • İsveç Parlamentosu ve tam karşısında İsveç Kraliyet Sarayı. Bunlar oldukça çok vaktinizi alacak çünkü sarayın bir sürü bölümü var ve içlerinde görülmeye değer yüzlerce şey var. Sarayda yaklaşık 4-5 saat harcadığımızı hatırlıyorum.
 • Aynı şekilde Belediye Meclisi'de görülmesi gereken yerlerden.
 • Nobel müzesi. Bu müzeden çok bir şey beklemeyin, saraydan sonra hayal kırıklığı olabilir ama yine de girip gezmenizi öneririm.
 • Nobel müzesinin çok yakınında Stockholm Katedrali ve Alman Kilisesi var, onlara da uğrayınız.
 • Gamla Stan içerisinde ara sokaklarda gezinin, bir çok hediyelik eşya dükkanı bulabilirsiniz. İrili ufaklı pek çok müze de yine bu ara sokaklara yayılmış durumda.

Sanat Faaliyetleri

 • Royal Swedish Opera kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden.
 • National Museum yine ilginizi çekecektir. Bir çok resim-heykel bulunuyor.
 • Skeppsholmen'de yan yana "mimari müzesi" ve "modern müze" bulunuyor.
 • Nordiska Museet içinde İskandinav modasına ait pek çok şeyi bulabilirsiniz.
 • Stockholm'ün her bir köşesinde tiyatro bulmak mümkün, eğer izlemeyi seviyorsanız.
 • Fotoğrafçılık meraklıları Fotografiska'yı ziyaret etmeli.
 • Stockholm metro durakları, bir çok sanatçı tarafından düzenlendi-boyandı.

Djurgarden çok büyük bir park, içerisinde Skansen isminde bir bölge de bulunuyor. Skansen bir açık hava müzesi ve Djurgarden için de ayrı bir alan - giriş ücretli. Skansen içerisinde bir çok müze bulabilirsiniz, ayrıca bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Viking gemisi olan Vasa'nın sergilendiği Vasa Museet yine burada bulunuyor, en çok turist çeken müzelerden biri de bu. Diğer muadilleri ise Kopenhag ve Oslo'da.

Alışveriş

Norrmalm ve Östermalm'e 1 tam gün ayırmanızı öneririm. Pek çok alışveriş merkezi ve dükkan var. Bunlardan en ünlüleri Åhlens.

Ayrıca sadece alış-veriş için değil, yeni şehirin pek çok yerini görmek için de yine Norrmalm'de gezmenizi öneririm. Östermalm bu kadar popüler ve canlı değil.

Södermalm yine Stockholm'ün en canlı yerlerinden. Buraya da 1 gün ayırarak uzun uzun gezebilirsiniz. Yine Södermalm'de pek çok alış-veriş merkezi, kafeler, barlar ve oteller bulunuyor.

Son olarak söylemessek olmaz. Stockholm bot turuna katılın ki şehri bir de denizden görme fırsatınız olsun.

Ben ek olarak, şehir dışında bulunan Hammarbyhammen ve Huddinge'yi de gezmiştim bir ziyaret vesilesiyle. Oralarda bir şey yok, siz saydığım gibi gezerseniz 3 günde Stockholm'ün altını üstüne getirmiş olursunuz zaten.

Yola çıkmadan önce detaylıca inceleyin:

http://www.visitstockholm.com/en/

http://www.stockholm.com/


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.