HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

İsveç - Linköping

Linköping benim turist olarak gezdiğim bir yer değil, 6 aydır burda yaşıyorum ve bir 5 ay daha yaşayacağım. Ama gezdiğim şehirlerin-yerlerin hakkında bir şeyler yazmak gerek diye düşünüyorum çünkü Linköping'e gelmeden önce bura hakkında hiç kayda değer bir şey bulamamıştım. Pek turistik bir yer olmayışı bunun ilk sebeplerinden.

İsveç hakkında biraz araştırma yaptıysanız "köping" ile biten pek çok şehir görmüşsünüzdür. Unutmadan belirteyim, başlı başına Köping diye bir şehir de var. Bunun yanında Linköping, Norrköping, Jönköping, Nyköping, Söderköping gibi pek çok şehir var. Bu durum kafanızı karıştırmasın. Ayrıca 'köping' olarak yazılsa da "şoöping" diye telaffuz edilir.

Linköping'de yaklaşık 150.000 nüfusu bulunuyor, bunun yanında nerden baksan 25-30bin öğrenci de şehrin en önemli parçalarından biri olan Linköping Üniversitesi'nde okuyor. Zaten öğrenciler olmasa pek bi kıymeti olmayan bir şehir. Şehrin tarihi ise oldukça eski, şehirle ilgili ilk bilgiler 1200'lü yıllardan.

isvec-linkoping-katedral

Köping kelime anlamı olarak "ticaret merkezi", eski İsveççe'de "büyük market" gibi anlamlara geliyor. "Lin" ise "Lionga" kelimesinden gelme, anlayacağınız üzere aslan demek. Zaten şehir logosu da aslanlı.

Nasıl gidilir?

 • Stockholm Arlanda hava alanından tren ile 2-3 saat arası bir sürede ulaşabilirsiniz. Arlanda C durağından Linköping C durağına bilet almalısınız.
 • Skavsta hava alanından bus4you, swebus gibi otobüs firmalarını kullanarak gelebilirsiniz.
 • Arabayla geliyorsanız İsveç'in en önemli yollarından olan E4'ü takip etmelisiniz.

Şehir içi ulaşım

 • Şehir içi ulaşım gayet düzenli ve sorunsuz. Ana durak olan Resecentrum'dan (tren istasyonu) 100 SEK ödeyerek otobüs kartı almanız en mantıklısı (resekortet). Daha sonra her tek yön biniş 20 SEK, eğer 25 yaş altı iseniz 10 SEK.
 • Taksi kullanmanızı tavsiye etmem. Tüm İsveç'te olduğu gibi, burada da taksiler aşırı pahalı.
 • Bisiklet kiralayan yer bilmiyorum fakat, siz bulursanız bisiklet kiralayarak gezin - en verimli gezi öyle olacaktır.

Gezilecek görülecek yerler

Şehirde görülebilecek en önemli yapılardan biri "domkyrka" yani katedral. 700 küsür yıllık bu klise yapısı ve içinde ki heykeller açısından görülmeye değer yerlerden. Linköping Hristiyanlık tarihi açısından önemli bir yere sahip. Vakt-i zamanında Lund Danimarka'nın toprağı, Uppsala ise Pagan iken, Linköping bölge açısından çok önemli bir dini merkezmiş.

İkinci olarak şehrin kalbi olan Storgatan, Stora torget, Ågatan şehrin en ünlü caddeleri. Bunları gezmeniz zaten 30 dakkanızı almaz sanıyorum. Ünlü City Hall yani belediye meclisi de Storgatan'da bulunuyor.

Gamla Linköping, yani eski Linköping'de gezebileceğiniz yerlerden. Gamla Linköping'de 20'den fazla müze bulunuyor.

Swedish Air Force Museum kesinlikle görülebilecek yerlerden. Şehire biraz uzak, yürüyerek veya bisikletle gitmek zor olabilir - bi otobüse atlayıp kolayca gidersiniz.

Bilgisayar delisi - geek bi hayatınız varsa ItCeum (Datamuseet) tam size göre. Eski bilgisayarlar, bilgisayar parçaları, serverlar burada sergileniyor. En önemlisi ise, thepiratebay'in - mahkemelik olan ilk server'ı burada bulunuyor. Aynı şekilde meşhur browser Opera'nın burada bir ofisi de bulunuyor eğer ilginiz çekerse. Son olarak İsveç'in ilk web sitesinin 1993 yılında, Linköping Üniversitesi öğrencileri tarafından açıldığını söyleyeyim. Bu öğrenci klübü halen devam etmekte, ziyaret edebilirsiniz - zehir gibi çocuklar var.

Yapılacak şeyler

 • Katedral'de bir konsere katılın.
 • Şehrin ara sokaklarında gezinin, parklarında oturun.
 • Buz hokeyi maçlarını izleyin.
 • Ågatan'da oturup bira için.
 • Trädgårdsförening'i (park) ziyaret edin.
 • Yaz aylarında geliyorsanız halka açık, açık-hava sinemasında film izleyin.
 • Drottninggatan'da dükkanlara göz atın.
 • Kinda kanal'da gezinin, şanslıysanız bir geminin geçişini de görebilirsiniz.

kinda-kanal-linkoping

Kaç gün yeter?

Linköping 1 günde (5-6 saat) rahatlıkla gezilebilecek bir şehir. Turist olarak gelirsanız daha fazlası sizi sıkabilir.

Linköping'te Erasmus

Erasmus yapmak için Linköping oldukça ideal bir şehir. Gerek uluslararası öğrencilerin oldukça fazla olması, gerek herkesin İngilizce bilmesi, gerekse hızlı gece hayatıyla sizi mutlu edecek şehirlerden biri olabilir.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.