HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

İsveç - Granna ve Visingsö

Gränna eski bir şehir olmamakla birlikte Jönköping'e bağlıdır. Gränna'yı turistik yapan ise Visingsö adası. Gränna genel itibariyle çok küçük bir şehir, ahşap evler ve polkagris adı verilen şekerlemeler dışında görülecek bir şey neredeyse yok. El yapımı cam ürünler satan bir dükkan var, fakat fiyatlar çok uçuk - aynıları Türkiye'de de var. Gränna'dan bir feribota atlayıp 20-30 dakika içinde Visingsö'ye ulaşabilirsiniz.

Visingsö, İsveç tarihinde askeri öneme sahip bir ada. 12. yüzyılda İsveç'in önemli asillerinden Sverker ve Erik aileleri tarafından yaptırılıyor. Önemi ise, İsveç'in ilk asiller kalesi olarak anılması. Bu kale için pek çok savaş yapıldığı ve pek çok kralın burada hayatını kaybettiği söyleniyor.

sweden-granna-visingso

Bugün tabi ki kaleden eser yok, sadece yıkıntıları kalmış ama yine de bi gezip görmek isterseniz Visingsö'ye uğrayabilirsiniz.

Gezilecek görülecek yerler

  • Kale'nin harabelerinde gezebilirsiniz.
  • Yıkılmış, kullanılmayan eski klisede dolaşabilirsiniz.
  • At arabası turlarına katılıp, adayı atlarla turlayabilirsiniz.
  • Adadaki yerel ufak dükkanlarda balık yiyebilirsiniz.

granna-visingso

Granna ve Visingsö çok çok ufak yerler olduğu için özellikle gitmenizi önermem. Yolunuz düşerse uğrayabilirsiniz. Medieval aşığıysanız da ilginizi çekebilir. Bu şehir ve ada için 2-3 saat yeterlidir.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.