HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Empire Total War - Osmanlı Notlarım

Yaklaşık bir haftadır işi gücü boşladım, zaten pek aktif olmayan sosyal hayatımı en alt düzeye indirdim ve Total War serisinin Empire oyunuyla yatıp kalkmaya başladım. Güçlü bir strateji oyunu olması sebebiyle, diğer oyunlara göre kavranması ve oynanışı oldukça zor olan Empire'ı çözebilmeniz için sağlam düzeyde İngilizce bilmeniz gerekiyor. Türkçe yamaları da yapmışlar ama aynı zevki asla alamazsınız.

empire-total-war-osmanli

Senaryomuz 1700-1800 yılları arasında geçiyor ve amacımız oyun başında mevcut olan Osmanlı topraklarına ilave olarak Venedik, İspanya, Fas, Gürcistan, Azerbaycan, İran, Çeçenistan, Avusturya, Macaristan, Galiçya, Kafkasya ve Polonya'yı toplarımıza katmak.

Başlangıç Durumu - 1700

Oyuna oldukça zorlu şartlarda başlıyorsunuz. Kuzey'de Rusya ile savaştasınız, ekonominiz oldukça kötü, Doğu'da İran ve Gürcistan size karşı düşmanca tavırlar içinde. Batı'da Belgrad, Moldovya ve Bosna çok fakir, teknolojik olarak dünyanın gerisinde kalmışsınız ve topraklarınız çok geniş olduğu için kontrolü oldukça zor. Himayeniz altında olan ise 2 devlet var, Kuzey Afrika'da Barbaros ve korsanları, Kuzey'de ise Kırım Hanlığı lakin bunlarda oldukça zayıf himayeler.

En önemli askeri üsleriniz:

 • Iaşi - Moldova
 • Belgrad - Sırbistan
 • Yarevan - Ermenistan
 • Bağdat - Mezopotamya
 • İstanbul - Rumeli

Bu askeri noktaları kaybetmeniz halinde çok zora düşersiniz. Belgrad size gelebilecek her türlü Lehistan, Avusturya, Macaristan ve Venedik kara saldırılarını tuttuğunuz nokta. Iaşi ise hem Lehistan hem de Rusya saldırılarına karşı durabilmeniz için kilit bir nokta. Ermenistan'ı kaybederseniz Gürcüler, Ruslar ve İran Anadolu'ya yürüyerek tepenize binecektir. Bağdat yine aynı şekilde İran tehdidine karşı önemli bir nokta.

empire-total-war-sipahiler

İlk Dönemler 1700-1720

Oyuna mutlak monarşik bir rejimle başlıyoruz, internette pek çok kişi hemen kesinlikle Cumhuriyet'e geçin demiş - ben geçmedim ve gayet başarılı bir şekilde "world domination" senaryosunu bitirdim. İlk 20-30 yıl kimseyle savaşa girmeyin, savaşta olduğunuz Rusya ile barışmaya çalışın. Size karşı düşmanca olan ülkelerle ticaret anlaşması yapın, gerekirse bunun için yüklü paralar ödeyin. Oyun başında savaşa girerseniz altından kalkamazsınız, henüz hem ekonominiz hem de teknolojiniz buna hazır değil.

Tüm devletlere devamlı olarak ticaret anlaşması isteği yollayın ve hepsiyle anlaşmaya çalışın. Özellikle Hindistan'da ki devletler çok büyük zenginliklere sahip olduğu için onlarla aranızı iyi tutmaya bakmalısınız.

İlk 20 yıl içerisinde feth etmeniz gereken yerlerden ilki ve en önemlisi Kırım'dır. Eğer Rusya Karadeniz'e inerse size kan kusturacaktır. Rusya'nın Karadeniz'e inme ihtimalini bir an önce ortadan kaldırın ve Karadeniz sahil şeridini güvenli tutun. Doğu'da her an Gürcistan ve İran size savaş açabileceği için o bölgede devamlı olarak ordu bulundurun.

empire-total-war-america

Halktan aldığınız vergileri tekrar halka döndürmek her zaman tek amacınız olsun. Aldığınız tüm vergileri şehirlerinizi ve bölgelerinizi geliştirmek için harcayın.

Venedik, İspanya ve İngiltere gibi devletler ile denizlerde mücadele etmeniz çok zor, bu yüzden tüm ordu gücünüzü karaya vermenizi tavsiye ederim. Daha sonra güçlenince denizlere açılabilirsiniz ancak bu çok uzun bir zaman alacak.

İsyanlar ve Halkı Mutlu Tutmak

En önemli noktalardan biri halkı mutlu tutmak. Eğer halk mutsuzsa sefere çıkmanız çok zor olur. İsyanların önünü alamaz hala gelirseniz hem ekonominiz çok zarar görür, hem vergi toplayamazsınız, hem de rahatça sefere çıkamazsınız. Bu yüzden şehir yapılanmalarına çok dikkat edin. Bir şehirde tamamen sanayileşmeye yönelirseniz halk buna tepki gösterecektir, sosyal yapılarda inşa edin. Aynı şekilde teknolojik buluşlarınız halkı isyana sürükleyecektir, bunu çok iyi kontrol etmeniz lazım. Reform karşıtlarını engellemek için, teknolojik geliştirmelerinizi halkın daha mutlu olduğu yerlerde yapın, mümkün olduğu kadar Anadolu ve Rumeli'de teknoloji geliştirmeyin.

Diplomasi ve Dostluk

Avrupa'daki durumu değerlendirerek kendinize farklı müttefikler bulmaya çalışmalısınız. Ben uzunca bir dönem İngiltere ve İsveç ile müttefik olarak durumu kurtardım. Prestijiniz arttığı zaman müttefik devlet bulmanız da kolaylaşacak. İlk başlarda yüklü paralar ödeyerek müttefiklik teklifinizi onaylatmaya bakın. İngiltere uzunca bir süre size dost kalacaktır, İsveç'te aynı şekilde. Bir de size yakın olan Fransa var ki Avusturya, Rusya vb. güçlere karşı bu devletleri yanınıza çekmeniz lazım. Dönem dönem çıkarınıza göre eski anlaşmaları iptal edip yeni müttefikler bulmanız gerekiyor. Maratha ile müttefik olarak maddi güçlerinden, İngiltere ile müttefik olarak ise donanma gücünden yararlanabilirsiniz. En zayıf olduğunuz iki konuyu bir süre böyle halletmek mantıklı.

empire-total-war-savas-devlet

İnanç meselesi

Elinizdeki topraklarda İslamı %100 yapmaya çalışın, Avrupa'da ise pek çok toprağınız zaten gayri-müslümlerden oluşuyor, bunları en kısa zaman imam göndererek Müslüman yapmanız lazım. Aksi halde yarın bir gün size karşı isyan edeceklerdir. "Religious unrest" dediğimiz negatif durumla karşılaşmamak için imamları çok aktif kullanmanız gerekiyor. Avrupa fetihlerinizde aldığınız şehirlerin kiliselerini yıkın ve yerine medrese kurun.

Vergilendirme

Nüfusu yavaş gelişen bölgelerinizden vergi almazsanız bu ilerde işinize yarar. Bu bölgeler geliştiği zaman tekrar vergi almaya başlarsınız ve nüfus arttığı için toplamda kar etmiş olursunuz. Hiç bir zaman halkı vergi yüküyle ezmenizi önermem, vergileri makul düzeyde tutarak isyan çıkmasını engelleyin. Büyük bir sefere çıkmanız hem ordu için çok büyük gider, hemde askersiz kalan bölgelerde halkta huzursuzluk yaratacağı için, büyük seferler öncesi hazineyi iyice doldurun.

5-6 yıldan uzun süren savaşlar ekonominizi ciddi şekilde yoracaktır. Bu gibi uzun savaşlarda ordu bakım maliyetleri artacak, hasar gören orduları tekrar toplamak çok maliyetli olacaktır. Ayrıca her feth ettiğiniz bölgede bir miktarda ordu bırakmalısınız ki, yeni rejime karşı halk isyanları çıkmasın. O bölgelerde sular durulunca ordunuzu çekebilirsiniz. Örneğin Paris'i feth ettiğimde (100 milyon nüfuslu olduğu için Avrupa'nın en büyük vergi kaynağı), yaklaşık 15 yıl bana direndiler ve isyan ettiler. 15 yıl boyunca ordumu Paris'ten çıkartamadım ve çok yüklü miktarda ordu bakım maliyeti ödedim.

total-war-nizam-i-cedid-ordusu-1

Bir Takım Askeri Taktikler

 • Limanlarınızda tek bir tane bile olsa birlik bırakın. Böylece düşman gemileri sadece portlarınızı bloke edebilir ancak yağmalayamaz. Her seferinde tamir ücreti ödemekten yırtarsınız.
 • Rusya'nın tüm Karadeniz portlarını kilitleyene kadar size huzur yok, bunu unutmayın.
 • Hindistan'da asilerin kontrole aldığı topraklara hiç düşünmeden saldırın. Daha sonradan o topraklar Maratha'nın eline geçerse onlardan almanız çok zor olur. Unutmayın, en zengin topraklar Hindistan'da.
 • Cebelitarık'ı kontrol eden donanma tüm Avrupa ticaretini kontrol eder - o ülke her kimse iyi geçinin aksi halde tüm ticaret yollarınızı kesecektir.
 • Düşman hareketlerini çok iyi takip edin. Nereye asker yığıyorlar, hangi bölgede daha uzun süre bekliyorlar bunları dikkatlice izleyin. Aralarında husumet çıkan ülkelerden, hangisi daha güçlü ise ona yanaşın ve dostluk imzalamaya çalışın.
 • Savaşa girmeden önce karşı orduyu iyice inceleyin. Atlılarını, kara birliklerini, varsa topçularını ve diğer detayları iyice araştırın.
 • Asla ve asla auto-resolve yapmayın! Mutlak kazanabileceğiniz savaşlarda bile tembellik edip, sonucu bilgisayara belirletirseniz kaybedebilirsiniz. Kazansanız bile ordunuz çok kayıp verir. Savaşları bizzat yönetin.

total-war-nizam-i-cedid-ordusu-2

 • Kale savunması yaparken, tüm kale kapılarına atlılar için tuzak kurun. Daha sonra birliklerinizi bu kapılardan uzaklaştırın ve başka bir köşeye çekin. Bırakın kalenizi yıksınlar, surlarda bile asker bırakmayın. Düşman atlıları kapılar yıkıldıktan sonra içeri koşmaya çalışırken patır patır tuzaklara yakalanacak ve dağılacaktır. Aynı şekilde kara birlikleri de tuzaklar yüzünden çok hız kaybedecekler. Siz de tam orada tuzakların önüne tüfekli askerlerinizi koyarsanız hepsini tuzakları aşmaya çalışırken indirebilirsiniz. Bunu araştırdım daha önce kullanılmamış ve benim keşfettiğim bir taktik. Hatta oyunun bir bug'ı bile diyebiliriz çünkü devasa orduları bu tuzaklarla - çok az kayıp vererek indirebiliyorsunuz.
 • Line düzeni kullanan düşman ordularına saldırırken atlılarınızın formasyonunu değiştirin ve kanatlardan saldırıyormuş gibi dört nala koşturun. Fakat bunu yalnızca bir kanattan yapın ve düşmanın menziline girmeyin! Dağılımı esnek olan atlı birliğinizi yem olarak kullanarak düşmanı o bölgeye çekin, bu sırada diğer kanattan ani bir saldırı yapabilirsiniz. Yem olarak kullandığınız atlılar esnek formasyonda olduğu için hızlı manevra yapabilecek ve hemen bölgeden kaçabileceklerdir.
 • Bu yem olarak kullandığınız atlı birliklerinizi kaçan düşmanı yakalamak için savaş sonuna doğru tekrar kullanabilirsiniz.
 • Line düzeninde saldırıyorsanız askerinizi boşa uzun mesafe koşturmayın ve yormayın. Emin adımlarla ağır ağır yürütün. Böylece düşman taktiğinizden son ana kadar emin olamayacak ve formasyon değiştirmek istediklerinde zayıf bölgeleri ortaya çıkacak.
 • Zora düşmedikçe süngü saldırısı yapmayın. Hem oluşan kargaşada ordunuzu kontrol etmeniz zorlaşır, hemde ordunuzu geri çekmeniz veya yerini değiştirmeniz çok zaman alır. Bu zaman aralığında zaten büyük bir kısmını kaybetmiş olursunuz.
 • En kısa zamanda Nizam-ı Cedit ordularını geliştirmeniz lazım, eski tip ordularla Avrupa'ya karşı büyük seferler düzenleyemezsiniz.
 • Kale savunması yaparken kale'de bekleyeceksiniz diye bir kaide yok. Düşmana göre hangisi avantajlı ise bütün askerinizi surların dışına alarak kale çevresinde bir savunma da yapabilirsiniz.

Hepinize başarılar.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.