HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Danimarka - Kopenhag

Tarihiyle, sarayları, kiliseleriyle, yüksek yaşam standartları ve özgürlükleri ile Kopenhag İskandinavya'da ziyaret edilmezse olmaz bir şehir. Bunun haricinde esnek yasaları ile Avrupa'nın özgürlük başkenti. Arayan için gece hayatı ve eğlencenin de en güzeli yine burada. Kadın hakları, insan ve hayvan hakları, çevre dostu şehir yapısı ve huzurlu İskandinavya duruşuyla karşınızda Kopenhag!

Kopenhag Nerede?

Kopenhag Danimarka'nın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehri. Şehrin İngilizce olarak yazılışı Copenhagen, Danimarka'nın dili olan Danca ile yazılışı ise de København'dır, Köbenhavn okunur.

kopenhag-nerede

Danimarka'nın Dili Nedir?

Danimarka'nın dili olan Danca, Norveççe ile İsveççe'ye çok benzer, bunu aynı Azeri Türkçesi - Türkiye Türkçesi gibi örnekleyebiliriz. Arada farklılıklar olsa da birbirlerini büyük oranda rahatlıkla anlarlar. Tüm İskandinav ülkelerinde olduğu gibi, İngilizce biliyorsanız sorun yaşamadan seyahat edebilirsiniz çünkü 7'den 70'e hemen hemen herkes İngilizce biliyor.

Danimarka'ya Vize Gerekir mi?

Danimarka'ya yapacağınız ziyaretlerde eğer bordo (umuma mahsus) pasaportunuz varsa Schengen Vizesi'ne ihtiyacınız olacak. Yeşil pasaport (hususi pasaport), gri pasaport (hizmet pasaportu) ve kırmızı pasaport(diplomatik pasaport) sahipleri ise 6 ay içinde 3 ayı aşmamak şartıyla vizesiz seyahat edebilirler.

Acil Durumlarda Ne Yapabilirim?

Kopenhag genel olarak huzurlu bir şehir, tabi ki her büyük şehirde olduğu gibi burada da belirli saatlerden sonra huzursuzluklar yaşanıyor. Bi İstanbul görmüşlüğünüz varsa sorun yaşayacağınızı sanmıyorum :)

Yine de Türk Büyükelçiliği'nin iletişim bilgilerini ve adresini bir kenara not edin, acil durumda telefon açabileceğiniz ilk adreslerden biri olur.

 • Konsolosluk:+4539205500
 • Büyükelçilik:+4539202788
 • Rosbaeksvej 15, 2100 Kobenhavn/Denmark

Kopenhag'a Nasıl Gidilir?

Danimarka ile İsveç 2000 yılında yapılan Øresund köprüsüyle birbirlerine bağlandı. Bu köprü üzerinden hem trenler hemde araçlar seyahat edebiliyor. Trafik her iki ülkede de Türkiye'de olduğu gibi sağdan akıyor. 1967 yılına kadar İsveç'te trafik soldan akıyordu.

oresund-koprusu

Arabayla: Oslo, Göteborg üzerinden geliyorsanız E6-E20 yolunu, Stockholm üzerinden geliyorsanız E4-E20 yolunu, Hamburg ve diğer Avrupa ülkelerinden geliyorsanız sırasıyla E22, E47 ve E55 yolunu takip etmeniz gerekiyor. Aracınız İsveç'ten kiralıksa ve yurt-dışı kaskosu yoksa aracı Malmö'de bırakıp karşıya köprüyle geçebilirsiniz. Malmö'de ki çılgın otopark fiyatlarını göze almayı unutmayın yine de. 400SEK (100TL 2 günlük ücret) - aynı şekikde Kopenhag'da da otoparklar pahalıdır emin olabilirsiniz.

Trenle: İsveç demir-yolları SJ ile İsveç'in her yerinden "Köbenhavn H" yani merkez istasyona ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Norveç'ten yola çıkacaksanız İsveç üzerinden SJ ile Kopenhag'a ulaşabilirsiniz. Malmö (İsveç)'ten Øresund köprüsü ile karşıya trenle geçmek yaklaşık 40DKK (12TL) tutuyor.

Uçakla: Türk Hava Yolları'nın, Pegasus'un ve AirBaltic'ın Istanbul'dan Kopenhag'a direk uçuşları var. Cimber Air'in ise Antalya'dan Kopenhag'a direk uçuşları var.

Otobüsle: GobyBus, SweBus ve Bus4You gibi İsveç'in sayılı otobüs firmalarını kullanarak Kopenhag'a ulaşabilirsiniz.

Kopenhag'da Nerede Kalınır? Kopenhag Otelleri.

Daha önceden yazdığım şeyleri okuyanlar bilir, otellerde kalacak kadar para saçmıyorum, bu yüzden bir öğrenci olarak oteller hakkında yorum yapamayacağım. Biz gittiğimizde Sleep in Heaven isimli hostel'de kalmıştık. Web sayfaları mutlaka ziyaret edilesi :) Gayet memnun da kaldık hani, temiz ve güvenli olması size yetecekse kesinlikle tavsiye ederim.

sleep-in-heaven-danimarka

Konsepti biraz anlamanız açısından web sayfalarında paylaştıkları alıntıların bir kısmına yer vermek istiyorum, beni çok güldürdüler.

 • We have no ice machine! But we are cool anyway...
 • We have no air condition! But we are always chillin'...
 • We have no cable tv! But maybe they have an old adult magazine at the reception...

Danimarka'nın Para Birimi Nedir? Kopenhag Pahalı mı?

Danimarka'nın para birimi DKK yani "Danimarka Kronu"dur. İsveç'ten farklı olarak hala öre'de (kuruş) kullanıyorlar. Danimarka genel olarak pahalı bir ülke, çok mu pahalı derseniz - evet çok pahalı :)

Kopenhag'da eğer toplu ulaşım araçlarını kullanacaksanız ve kültürel turizm yapma niyetindeyseniz - yani müzeleri gezecekseniz kesinlikle "Copenhagen Card" edinin.

Bu kart sayesinde 1 günlük veya 3 günlük şekilde - nasıl aldığınıza bağlı olarak tüm müzelere ve toplu taşıma araçlarına tek tek para vermekten kurtulursunuz. Çok müze gezecekseniz kesinlikle daha ucuza geliyor. Yanlışım olabilir tam net hatırlamıyorum ama 1 günlük kart 240 DKK olması lazım, yaklaşık 80 TL. Bu kart sayesinde ayrıca botla şehir turuna da katılabiliyor olmalısınız.

Kopenhag Gece Hayatı

Danimarka'nın özgürlükler ülkesi olduğunu söylemiştim. Her ne kadar Norveç, İsveç ve Hollanda da böyle bilinmesine rağmen Danimarka'nın bu konuda eline su dökemezler. Bu sebepten dolayı Danimarka gece hayatı diğer İskandinav ülkelerine göre çok daha hızlı. Fahişeliğin yasal olması bunda önemli bir etken. Her yıl İsveç'ten binlerce erkek sadece hayat kadınları için Danimarka yollarına düşüyor.

İkinci özgürlük konusu ise Christiania. Free Town olarak da bilinen şehrin bu kısmı aslında oldukça ilginç bir geçmişe sahip. Bir grup hippi ve evsiz NATO'ya karşı eylemlerini burada sürdürmüş, toplumdan farklı olarak kendilerine özgü bir yaşam tarzı geliştirmiş ve uzun süren mücadelenin sonunda şehrin bir kısmında "kısmen" özerk bir bölge elde etmişler. Bu bölgenin özelliği Kopenhag'da uyuşturucu kullanabileceğiniz tek yer olması. "Green Light District" olarakta anılıyor, Amsterdam'da ki Red Light'a selam çakar şekilde.

christiania-danimarka

Bölgenin kendi bayrağı, kendi kültürü ve yaklaşık 1000 kişilik nüfusu var. Bölge halkı gelirleri ortak kasada toplayıp, gönüllerinden ne koparsa devlete elektrik ve su parası olarak veriyor. Aslında anlaşmaları bulunuyor devletle ama tam olarak vergi denetimi yapılamadığı için gönüllerinden ne koparsa diyorum. Bölgeye araba girişi yasak, evlerde ısıtma gibi sistemler bulunmuyor.

Bölgenin kendi koyduğu kurallar var ve eğer ziyaret etmeyi düşünüyorsanız bunlara uymanızı "şiddetle!" tavsiye ederim. Misafir-perver bölge halkı bu kuralları çiğnemeye çalışmanız halinde size pek hoş yaklaşmayacaktır... En nihayetinde karşınızda uyuşturucu satıcıları olduğu için sabırlarını sınamayı denemeyin derim.

 • Ağır uyuşturucu yasak. Eroin, kokain ve türevleri - her türlü kimyasal yasak. Açıktan alabilecekleriniz ise esrar ve met.
 • Silah ve kavga yasak. Çelik yelek yasak.
 • Koşmak yasak - yüksek kafa yaşayan insanları tedirgin edip gerilim yaratmayın diye.
 • Araba ve benzeri motorlu taşıtlar yasak. Bisiklet sürebilirsiniz. Postacı girmesi yasak. Aslında her türlü "kamu görevlisi"nin girişi yasak.
 • Hırsızlık yasak. Böyle bir davranışta bulunan bölgeden uzaklaştırılıyor - bölge halkından olsa bile.
 • En önemlisi, fotoğraf çekmek yasak. Zorlamayın. Green Light sınırları içinde her türlü fotoğraf yasak. Paylaştığım fotoğraflar bu yasaktan önce çekilmiş veya bölge halkının kendinin çektiği fotoğraflar.
 • Motorcuların girmesi yasak. Şu deri ceketli, punkçı, dazlaklardan bahsediyorlar. Irkçılığa yakınlıklarından dolayı motorcular sevilmiyor.

Danimarka'nın özgürlükler konusundaki anlayışı zaman zaman Türkiye'yle çatıştı sizin de bildiğiniz üzere. Roj TV konusunda Türkiye'nin baskıları Danimarka'da sökmedi - basın özgürlüğü ve fikir özgürlüğü altında değerlendirilerek kanalın kapatılması için mahkemeden izin çıkmadı.

Danimarka'da pek çok göçmen görebilirsiniz. En işler caddelerden birinde Ankaralı Namık çaldığını duyunca nasıl şok olduğumuzu da tahmin edin :) Yine şehrin en işlek yerlerinden birinde aşağıdaki fotoğrafı çektim.

danimarka-pkk

Danimarka/Kopenhag Hava Durumu

Danimarka soğuk bir ülke evet ama yine de kutupları falan hayal etmeyin öyle çılgın soğuklar olmuyor. Türkiye'nin bir Erzurum, Kars'ın dan daha soğuk olmadığını söylebilirim en azından.

Kopenhag'a Ne Zaman Gitmeli?

Biz Kopenhag'a gittiğimiz de kültür geceleri vardı, daha iyi bir dönem vardır belki bilmiyorum ama bu dönemde gitmenizi kesinlikle öneririm. Bu yıl (2012) 12 Ekim'de düzenlenecek bu geceler boyunca bütün müzeler çok geç saatlere kadar açık oluyor, şehrin her yanı insanlarla dolup taşıyor, her bi köşede farklı farklı gösterilen, şölenler düzenleniyor. Fotoğrafları ve verdiğim bağlantıyı inceleyip fikir edinebilirsiniz.

Kopenhag'da Gezilecek - Görülecek Yerler

İskandinav ülkeleri turizm nasıl yapılır bilen ender ülkelerden. Hazırladıkları müthiş web sayfaları, turizm information ofisleri, şehrin dört yanında bulunan haritalar, ingilizce bilgilendirmeler, günlük şehir kartları, yabancılar için kolay anlaşılır ve net ulaşım bilgileri gibi bir çok rahatlatıcı özelliği ile sizi gitmeden gitmiş kadar yapabiliyorlar.

kopenhag-gezilecek-yerler

VisitCopenhagen kesinlikle çok başarılı bir web sayfası, ne yapmak lazım, nasıl yapmak lazım her şeyin planını buradan yapabilirsiniz. Kopenhag'da yapılacak o kadar çok şey var ki, doya doya gezmek için 4-5 gün ayırmanızı öneririm bu şehre. Hatta belki daha bile çok.

 • Amelieborg Sarayı: Sarayı ve saray muhafızlarını - ve onların nöbet değişimini görebileceğiniz, merkezi konumda olan, kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden.
 • Kanal Turları: Şehri deniz yoluyla görebilmek ve incelemek için çok hoş bir fırsat, kesin katılın.
 • Christiania: Herhangi bir uyuşturucu kullanmasanız da sadece gezmek ve görmek için gidin. Bu amaçla gitmeniz de bir sakınca yok, kimse size zorla bir şey satmaya veya kullandırmaya çalışmayacaktır - rahat olabilirsiniz. Yine de hava karardıktan sonra gitmenizi önermem.
 • Christiansborg Sarayı: Kopenhag'ın yine en büyük ve önemli saraylarından biri, kesinlikle ziyaret edin.
 • Kronborg Sarayı: UNESCO dünya mirası listesinde olan bu saray ayrıca Shakespeare'in Hamlet'iyle ünlenmiştir.
 • Louisiana Modern Sanat Müzesi: Kopenhag sanat severler için müthiş imkanlarla dolu, bu müze de bunlardan biri.
 • NyHavn: Şehrin en işlek ve merkezi yerlerinden biri. Pek çok gece klübu, striptiz klubü, barlar, restoranlar burada yerleşmiş. Kanalın tam yanı başında olan bu sokakta yürüyüş yapmak, bir şeyler yiyip içmek farz.
 • Rosenborg Sarayı ve Bahçeleri: Pek çok sanat eserini ve kudretli saray yaşamını görebileceğiniz güzeller güzeli yerlerden biri. Uğramazsanız ayıp edersiniz.
 • Strøget: İsveççe de Stora Torget (büyük meydan) olarak isimlendirilen - her şehirde mutlaka bir tane bulunan meydan. Kopenhag'da ki biraz daha büyük, dünyanın en uzun yaya yolu-kaldırımı ünvanına sahip mekan. Bir çok marka ve alış-veriş merkezi de burada bulunuyor.
 • Deniz Kızı: Danimarka'nın ve Kopenhag'ın en meşhur yerlerinden biri. Her turistin burada mutlaka bir fotoğrafı var :)
 • Tivoli Bahçeleri: Dünya'nın en eski ikinci eğlence parkı olan Tivoli'de çok uzun saatler harcayabilirsiniz. Çocuklar ve yetişkinler için onlarca/yüzlerce farklı aktivite imkanı var.

Yaz yaz bitmez, o yüzden ben size kesinlikle VisitCopenhagen sayfasını incelemenizi öneriyorum, seyahat planınızı oradan yapabilirsiniz.

Ayrıca Kopenhag'a gitmişken Malmö'ye de kesinlikle uğrayın!

İyi tatiller.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.