HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Budapeşte Genel Bilgiler

Geçen ay yaptığım Orta Avrupa gezimin ilk ayağı, tarihimizde önemli bir yeri olan Budapeşte'ydi. Açıkcası İsveç'e geldiğim ilk günden beri Orta Avrupa'yı görmek istiyordum.

Budapeşte Nerede?

Budapeşte, Macaristan'ın başkentidir. Orta Avrupa'da bulunur. Kuzeyinde Slovakya, Batısında Avusturya, Doğusunda Romanya, Güneyinde ise Hırvatistan bulunur. Ülke nüfusu 10 milyon civarında olmakla beraber, Budapeşte nüfusu ise 2 milyona yakındır.

macaristanin-konumu

Şehrin İngilizcesi Budapest, Macaristan'ın İngilizcesi ise Hungary'dir. Hungary ismi Macarların Hun olan atalarından geliyor.

Macaristan Vizesi ve Yeşil Pasaport

Macaristan Avrupa birliğine ve Schengen Antlaşmasına dahil olan bir ülke olduğu için ziyaretlerinizde vize almanız gerekiyor. Ancak yeşil, gri veya siyah pasaportunuz varsa 3 aya kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Macaristan'ın Dili Nedir? Nasıl İletişim Kurarız?

Macaristan'da Macarca konuşuluyor ve Budapeşte'te İngilizce bilen seviyesi gördüğümüz kadarıyla oldukça düşüktü. Aslında Avrupa geneline bakarsanız bu sorun her yerde karşınıza çıkıyor. Fransa, İspanya, Baltık ülkeleri, orta Avrupa ülkeleri vb. İngilizce bilen birilerini bulmak her zaman kolay olmuyor.

Macaristan'ın Para Birimi Nedir?

Macaristan EU üyesi olmasına rağmen Euro bölgesine dahil değil. Para birimi olarak ise forint kullanıyorlar. Kısaltması HUF.

1 TL 75 forint ediyor. Yani gördüğünüz fiyatları orada 75'e bölerseniz TL karşılığını elde edersiniz.

macar-forinti

Macaristan'a veya Budapeşte'ye Nasıl Gidilir?

Avrupa içerisinden Budapeşte'ye direk Ryanair uçuşları var.

Türkiye'den direk uçuş olarak yalnızca Türk Hava Yolları var. Maalesef Pegasus henüz buraya uçuş koymamış. Aktarmalı seçenek olarak ise Austrian Airlines, Lufthansa, Tarom ve Aerovisit Airlines'ın uçuşları var.

Uçuş arama için skyscanner.com.tr ve tr.momondo.com tavsiye edebileceğim adresler.

budapeste-hava-alani

Budapeşte'de Nerede Kalınır?

Her zaman olduğu gibi Budapeşte'de de hostelde kaldık. Ben hostelden çok memnun kaldım. Tarihi bir binanın içerisinde, çok enteresan, yüksek tavanlı korku filmi gibi bir yapıydı. İsmi "Activity Hostel". Tavsiye ederim.

3 gece için 8100 forint yani 64 TL ödedim, yani gecelik 21 TL'ye denk geliyor.

Macaristan, Budapeşte Pahalı mı?

Budapeşte çok pahalı bir şehir değil. Özellikle İsveç'ten gittikten sonra bize her şey bedava gibi geliyor zaten :) Bi akşam yemeği yaklaşık 6-8€ arası. Sigara yine oldukça ucuzdu. Bratislava'dan sonra orta Avrupa'nın en ucuz şehirlerinden biri diyebilirim. Ya da bana öyle geldi, bilemiyorum. Türkiye ile karşılaştırdığımızda, fiyatlar yaklaşık olarak aynı.

Budapeşte Hava Durumu

Hava durumu yaklaşık olarak İstanbul ile yakın. Şuan hatta Türkiye'den çok daha sıcak olduğunu gördüm kontrol ettiğimde.

Hava durumu için en güvenlilir kaynaklardan olan Yahoo'yu kontrol edebilirsiniz.

İyi tatiller.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.