HELLO, I’M SERHAT AND THIS IS MY FANCY TITLE.

Aktivisit değil anarşist ol evladım

Aktivist olacakmış bizim oğlan. Televizyonda görmüş heves etmiş. Kendini boğaz köprüsüne zincirlemeyi, hayvan barınaklarında sürtmeyi, iti köpeği doyurmayı, kürklü konkencileri protesto etmeyi falan hayat amacı edinmiş. Bana da öneriyor hatta.

İşte efendim atmosferde bıraktığım karbon ayak izimi azaltmak için işe toplu taşımayla gitmeliymişim, sonra çöplerimi cam, kağıt, plastik diye ayırmalı - geri dönüştürmeliymişim, suyu elektriği bilinçli tüketmeli israftan kaçınmalıymışım falan. Pehh.

bulent-ersoy-abdestim-zordur

Toplu olarak girişilen işlerde her zaman arka plana bakmak lazım. Eğer bir yerde, bir topluluk hep beraber bir işe kalkıştıysa bu ya delice bir fikirdir ya da katılımcıların veya birilerinin çıkarına hizmet ediyordur. Toplu hareketler, çoğunlukla insanların sorumluluk duygusundan doğar. Greenpeace ile İngiliz istihbaratının ilişkisi ayrı bir yazının konusu.

Tatlı su aktivizm hareketlerine dönersek, sanılmasın ki insani sorumluluklarımdan kaçıyorum. Hayır efendim, ben sorumlusu ve sebebi olduğum şeylerden hiç bir zaman kaçmadım. Ertelediğim veyahut tembellik ettiğim görülmüştür, bunu inkar edemem. Lakin başkalarının sorumlu olduğu şeylerin maşası da olmadım, hıyarım var diyene bir avuç tuz kapıp koşmadım.

turk-filmi-hiyar-salatalik

Küresel ısınmanın sorumlusu ben değilim. Kutup ayılarının neslini ben tüketmedim. Timsah derisinden bir ayakkabım olmadı hiç. Ömrümde balina görmedim ve göreceğimi de sanmıyorum. Pandaların az sevişmesini kafaya takmıyorum. Afrika'da ki açlık üzücü fakat sorumlusu ben değilim. Silahlanma ve petrol yarışını, (yarışta milletçe geride kalmamız dışında) umursamıyorum. Arabamın egzozundan çıkan gaz delmiş olamaz ozon tabakasını. Dereleri nehirleri ben kirletmedim, kırk yılda bir pikniğine gitmek dışında ömrümde dere bile görmedim. Yağmur ormanlarını da ben tüketmiyorum, ömrümde hiç ağaç kesmedim. Herhangi bir hayvanı öldürmüşlüğüm de yok.

sevisen-pandalar

Dedim ya timsah derisinden bir ayakkabım yok. Dünyada hiç timsah kalmasa, umursamam. Nesilleri üç kat artsa onu da umursamam. Benim timsah derisi bir ayakkabım yoktu, bugün de yok, yarın da olacağını sanmıyorum. Timsal nesli tükenirse bunu o ayakkabıları giyenler düşünsün. Neslini onlar tüketti, sonuçlarına onlar katlanacak.

Aynı şekilde pandalar. Sevimli oldukları ve başarısız seks hayatları haricinde kendileri hakkında bilgim yok. Ormanlarını ben kesmedim, bambuların ağzına da IKEA sıçtı, benimle bir alakası yok. Bugün nesilleri tükense, hayvanat bahçesi sahipleri üzülsün, IKEA üzülsün.

Bugün dünyada hiç petrol kalmasa hayatımda çok büyük bir değişiklik olmaz. En fazla arabaya - otobüse binemem. Bugün dünyada petrol tükense önce ofisleri arasında helikopterle dolaşanlar, makam araçlarının klimasını tam güç üfürttürenler, mümkün olsa sıçmaya bile özel uçaklarıyla gidecekler düşünsün. Ben zaten bu keyfe-lükse sahip değilim, ne değişir?

kopek-baligi-yuzgeci-corbasi

Benimkinin kaç santim olduğunu ne yapacaksın? Benim yediğim anca hamsi, çipura. Onlarda her yıl beklenenden çok çıkıyor. Kışın indirime giriyor güzel oluyor, bir de ekmek arası güzel oluyor. Kilosu kışın 1 TL Samsun'da. Dünyada bir tane köpek balığı, balina kalmasa benim hayatımda ne değişir, hiç. Boğaz'da köpek balığı yüzgeci yiyenler düşünsün.

Tanrı bizi Fight Club ergenliğinden korusun fakat buraya bir repliği tam yakışır.

Elime tüfek alıp türünü korumak için çiftleşmeyen her pandayı vurmak istiyorum. Petrol tankerlerini açıp hiç görmeyeceğim Fransız sahillerini kirletmek istiyorum. Duman solumak istiyorum.

Bugün pek çok çevreci örgüt ve aktivist hareket, dünyanın ağzına sıçanların ekmeğine yağ sürmekten ve keyiflerine keyif katmadan başka bir işe yaramıyor aslında. Aktivistlerin sıklıkla kullandığu sosyal medya, imza kampanyaları, kendini oraya buraya zincirlemek, panda baskılı tişört satmak falan bunlar çok tırt eylemler.

greenpeace-bogaz-koprusu

İsrafta dünya birincisiymişiz. Hassiktir diyorum. ABD değil biz mi çok israf ediyoruz yani? Biz mi sıçıyoruz dünyanın ağzına? Bakanım diyor ki, israf biterse ekonomi 1 yılda düzelirmiş. Düşünüyorum da, ben kıçımı yırtsam israf edebileceğim nedir? Benim aldığım maaş ve cürmüm nedir? Yıllık kullandığım ürün, gıda ve benzini bir araya koysak komik bir şey çıkar ortaya.

Hani en kofti belediye başkanı bile 600-700 milyarlık arabayla gezerken israf olmuyor da, benim yılda bir telefon değiştirmeme takmış kafayı bakanımız. Bir ofisinizden diğerine geçerken 100 aracın kontağını açıp konvoy yapışınız, şırıl şırıl benzin harcamanız israf olmuyor da, benim işe arabayla gitmem mi israf oluyor?

burj-al-arab-interior

Dünyanın tüm nimetleri, tüm kaynakları ve güzellikleri tükense de benim kaybedecek çok bir şeyim yok, sizin de yok eminim ki. Bu kaynakların tükenmesinde en büyük payı olanların ise, kaybedecek çok şeyi var. Onların özel uçakları, jetleri, deniz yatları, trilyonluk daireleri, kocaman havuzları, makam arabaları, yedikleri, içtikleri, gezdikleri var. Bunlara sahip olabilmek için tüketiyorlar zaten.

Onlar kürk giyebilsin diye tükeniyor hayvanlar, onlar uçaklarına yakıt koyabilsin diye petrol savaşları var, onlar malikanelerini aydınlatabilsin diye barajlar kuruluyor - dereler kuruyor. Onların ayakkabı topuğu oluyor fillerin dişleri, makyaj malzemesi oluyor yağları. Sen kutup ayılarının neslini kurtardığını sanarak aslında onlara daha uzun yıllar kürk giyme imkanı sunuyorsun.

kurk-giyen-kadin

Özetle sevgili aktivist,

Yazımın başlığında da belirttiğim üzere eğer duyarlılıksa gerçekten seni sokaklara döken, kendini sağa sola zincirleten; bu iş öyle olmaz. Kendi tüketip bitirmediğini başkaları bitiriyorsa onun boğazına sarılman lazım. Götü buruşmuş yaşlı kokoşlar kürkleriyle dolaşırken, senin çorapların giyilmekten taşlaşmışsa - kokoşa sormalısın bunun hesabını.

Ne zaman ki normal yaşayan büyük çoğunluk, aşırı uçlarda yaşan azınlığın (üst zengin sınıf) yakasına yapışır - işte o zaman her şey yoluna girer. Yoksa siz bi ömür imza toplayın, kendinizi zincirleyin bi bok olmaz.


Share this post!


Blog Comments powered by Disqus.